Namiętny film o pokucie za błędy przeszłości. Keira Knightley próbuje znaleźć sposób na zadośćuczynienie
Mogłoby się wydawać, że „Pokuta” to film o nieszczęśliwej miłości. Jednak określanie produkcji w ten sposób, byłoby nie tylko niedokładne, ale też krzywdzące. Choć odnośnie tego ostatniego, to zdania są podzielone. Nie wszyscy uważają bowiem „Pokutę” za dzieło specjalnie wybitne.
W tym artykule:
1. „Pokuta” – fabuła
2. „Pokuta” – film pełen skrajnych emocji
3. Dlaczego warto obejrzeć „Pokutę”?
4. „Pokuta” – szczegóły
W mojej opinii film ten jest bardzo dobrze przemyślany i przedstawia wątek zakochanych w oryginalny sposób. Opowiadany jest bowiem przede wszystkim z perspektywy Briony, dziewczyny, która jako dziecko rozdzieliła zakochanych.
„Pokuta” – fabuła
„Pokuta” to opowieść o miłości, błędach i ich konsekwencjach, rozgrywająca się w Anglii lat 30. Kluczowa akcja rozpoczyna się w letnie popołudnie, gdy trzynastoletnia Briony Tallis, dziewczynka zafascynowana pisarstwem i własną wyobraźnią, staje się świadkiem niejednoznacznej sceny między swoją starszą siostrą Cecilią a Robbiem Turnerem, synem służącej. To, co dla zakochanych jest chwilą uniesienia, Briony postrzega jako coś złowieszczego. Z przekonaniem, że odkryła prawdę, rzuca oskarżenie, które na zawsze zmienia życie trójki bohaterów. Rozdzieleni przez niesprawiedliwość i wojnę Cecilia i Robbie muszą zmierzyć się z przeszkodami, podczas gdy Briony dorasta, zaczyna rozumieć swoje błędy i próbuje znaleźć sposób na zadośćuczynienie. Film nie jest jedynie historią miłosną – to także refleksja nad rolą sztuki, prawdy, moralności, zaskakująca swoim finałem, który każe widzowi spojrzeć na wszystko z innej perspektywy.
To najbardziej pożądana produkcja 2025 roku! Pasjonująca opowieść, którą pokochały miliony ludzi
Podcasty i audiobooki z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Audioteka, platforma udostępniająca profesjonalne słuchowiska, zapowiedziała już najbardziej wyczekiwaną produkcję 2025 roku. Co to będzie?
„Pokuta” – film pełen skrajnych emocji
„Pokuta” to ekranizacja powieści Iana McEwana, która podzieliła widzów. Jedni zarzucają jej chłodną estetykę i brak głębi, twierdząc, że to melodramat w stylu „Angielskiego pacjenta” – piękny wizualnie, ale pusty w środku. Inni dostrzegają w nim jednak przemyślaną i poruszającą historię. Kluczowe okazuje się zakończenie, które zmienia sposób patrzenia na całą fabułę. To właśnie ono sprawia, że „Pokuta” staje się czymś więcej niż zwykłym melodramatem – to opowieść o winie, odkupieniu i sile sztuki.
Dlaczego warto obejrzeć „Pokutę”?
Film „Pokuta” zachwyca nie tylko wspaniałymi zdjęciami, ale także przepiękną muzyką autorstwa Dario Marianelliego. Ciekawym zabiegiem jest wplecenie w pierwszą część filmu charakterystycznego dźwięku maszyny do pisania. Jako młoda dziewczyna Briony zawsze dostrzegała w swoim życiu materiał na książkę, a rytmiczny stukot klawiszy oddaje jej nadwrażliwość i emocjonalne zawirowania.
Reżyser wykorzystuje tu literacki zabieg wszechwiedzącego narratora, dzięki temu możemy spojrzeć na wydarzenia nie tylko oczami bohaterów, ale także z perspektywy obiektywnej prawdy. Dorosła Briony dokonuje wewnętrznego rozrachunku, prezentując swoje wspomnienia w inny sposób niż jako trzynastolatka. W swojej powieści ukazuje siebie jako zazdrosną i egocentryczną siostrę w przeciwieństwie do pięknej i szlachetnej Cecylii, która jest gotowa poświęcić wszystko dla miłości.
„Pokuta” – szczegóły
Reżyserem filmu jest Joe Wright, a w jedną z głównych ról (Cecilii) wcieliła się Keira Knightley. Aktorka wyróżnia się nie tylko urodą, ale też świetną grą. Doskonale oddała emocje zakochanej do szaleństwa i jednocześnie zagubionej młodej kobiety. Robbie'ego, jej ukochanego, zagrał James McAvoy. Film dostępny jest obecnie na Netfliksie. Poniżej znajdziesz zwiastun – czy przekona cię do obejrzenia tej produkcji?