Reklama

W tym artykule:

  1. „WAWA”, czyli Brodka i jej Warszawa
  2. „WAWA”: Brodka wydała album, by uczcić 80. rocznicę Powstania Warszawskiego
Reklama

1 sierpnia 2024 minie dokładnie 80 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy Brodkę, czyli jedną z najbardziej cenionych artystek na polskiej scenie muzycznej, a przy okazji wieloletnią mieszkankę stolicy. Gwiazda objęła rolę kuratorki i dyrektorki artystycznej ich wspólnego projektu. A dziś, 26 lipca, kilka dni przed wspomnianą rocznicą wydala wyjątkowy album „WAWA” o Warszawie, o jej mieszkańcach, a także o wydarzeniach, które miały tu miejsce.

„WAWA”, czyli Brodka i jej Warszawa

Brodka przyznaje, że Warszawa jest dla niej niezwykle ważna. Pracując nad tym projektem, postawiła w dużej mierze na brzmienia instrumentalno-jazzowe, które kojarzą jej się z miastem i ciągłym ruchem. Przedstawiam historię z perspektywy jednostki w dużej aglomeracji, ale interesuje mnie również energia krążąca między artystami, którzy się nią inspirowali – tłumaczy artystka w oficjalnym komunikacie prasowym. Podeszła do tematu w sposób odważny, nieoczywisty i nowoczesny. Z jednej strony zaprezentowała słuchaczom i słuchaczkom coś zupełnie nowego, ale z drugiej - zachowała swój własny, niepodrabialny styl.

Praca nad „WAWĄ” dała mi możliwość opowiedzenia o Powstaniu w nieoczywisty sposób, od strony humanistycznej. Na muzykę i towarzyszące jej dźwięki przenosimy emocje zrywu, romantyzmu, okrucieństwa wojny, niepewności, melancholii, żałoby. Dlatego też na tej płycie mówię o tym wydarzeniu poprzez analizę różnych emocji. Poprzez dźwięki opowiadam o naszym człowieczeństwie, przez co przeszliśmy - mówi artystka.

Matylda/Łukasiewicz, czyli typowi Millenialsi: „Nasze pokolenie głośno mówi o emocjach” [Glamour Sound On]

Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz, którzy współtworzą zespół Matylda/Łukasiewicz, gośćmi 15. odcinka Glamour Sound On. To rozmowa m.in. o emocjach oraz sile otwartej komunikacji.

„WAWA”: Brodka wydała album, by uczcić 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

Na nowym albumie Brodki znalazło się 10 utworów. Wśród nich totalne nowości, a także covery, które są ważne dla artystki i mają związek z Warszawą (np. „Sen o Warszawie”). Gwiazda zaprosiła do współpracy wyjątkowe osoby, w tym m.in. Marcina Maseckiego oraz Waluś Kraksa Kryzys.

Pracując nad płytą – najważniejszy jest dla mnie dialog. Samo zmierzenie się z różną wrażliwością gości czy różnym myśleniem o tym mieście, jest dla mnie bardzo ważne i właśnie to zapamiętam z tej pracy. Poprzez kontrast w doborze artystów opowiadam emocjonalną historię, tak jak ja odbieram Warszawę – z całym jej brudem, misz-maszem architektonicznym i brakiem oczywistego piękna – mówi Brodka o nowym projekcie.

Reklama

Dopełnieniem całego projektu jest okładka płyty zaprojektowana przez Jakuba Glińskiego. Jej bohaterką została Syrenka Warszawska, czyli jeden z najważniejszych symboli miasta.

fot. materiały prasowe Kayax
Reklama
Reklama
Reklama