Reklama

W tym artykule:

  1. „Azyl” – mistrzowski thriller psychologiczny
  2. Bezpieczne miejsce czy śmiertelna pułapka?
  3. Zdesperowana matka kontra bezwzględni przestępcy
Reklama

„Azyl” – mistrzowski thriller psychologiczny

„Azyl” („Panic Room”) to amerykański thriller psychologiczny z 2002 roku w reżyserii Davida Finchera, który trzyma w napięciu do samego końca. W roli głównej możemy podziwiać niezwykłą Jodie Foster, której partneruje młodziutka Kristen Stewart. To nie jest kino dla każdego, ale jeśli jesteś fanem tego gatunku, to z pewnością się nie zawiedziesz. Produkcję docenili krytycy oraz widzowie, którzy na Filmweb.pl przyznali jej 7 gwiazdek.

Film, na którym wylałyśmy morze łez, już jest na Netflix. Niezwykle poruszająca ekranizacja bestsellerowej powieści

Najpierw zakochałyśmy się w książce, a potem w filmie. Historia przedstawiona w „Gdzie śpiewają raki” jest niezwykle poruszająca. Dlatego przed seansem proponujemy zaopatrzyć się w chusteczki.
Kadr z filmu „Gdzie śpiewają raki”
fot. materiały prasowe

Bezpieczne miejsce czy śmiertelna pułapka?

Akcja filmu rozgrywa się w starej kamienicy na Manhattanie, do której wprowadziła się główna bohaterka (Jodie Foster) razem z córką (Kristen Stewart). Meg Altman jest kobietą po przejściach, którą zdradził mąż (Patrick Bauchau), bogaty biznesmen. Po rozstaniu zdecydowała się kupić za jego pieniądze ogromną, kilkupiętrową, luksusową willę, w której chce zacząć nowe życie. Dom robi wrażenie, ale jednocześnie od początku budzi pewnego rodzaju niepokój. Jest w nim dużo pomieszczeń, kilka sypialni, winda, długie schody, ale przede wszystkim tytułowy Azyl. To specjalny betonowy pokój, który zbudował poprzedni właściciel na wypadek włamania lub innej sytuacji kryzysowej. I to nie jest jeszcze aż tak zaskakujące!

Nowy hit Netflixa zupełnie mnie zmylił. Trzyma w napięciu i wciąga na godziny. Zakończenie wbija w fotel!

Wiemy, że Brytyjczycy potrafią robić seriale kryminalne i mają na to niezawodny przepis. Jednak „Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki” to nowe spojrzenie na ten gatunek. I wyszło naprawdę dobrze!
fot. mat. prasowe Netflix
fot. mat. prasowe Netflix

Z czasem dowiadujemy się, że pomieszczenie ma oddzielne zasilanie, wentylację, drugą linię telefoniczną, osiem monitorów wideo, które są połączone z kamerami w całym domu. Wyposażenie azylu również zostało odpowiednio skompletowane. Bohaterki znalazły w nim m.in. koc przeciwpożarowy i zapas wody. Czy to najbezpieczniejsze miejsce, jakie można sobie wyobrazić? Już pierwszej nocy, matka z córką są zmuszone to sprawdzić, bo do ich domu włamuje się trzech mężczyzn.

Zdesperowana matka kontra bezwzględni przestępcy

Czy pancerny pokój rzeczywiście je ochroni? A może stanie się pułapką, bo to, czego szukają złodzieje, znajduje się właśnie w nim... Film dosłownie trzyma w napięciu i nie pozwala nawet na chwilę oderwać się od ekranu. Do tego idealnie dobrana muzyka, która podkręca atmosferę. Na naszych oczach rozgrywa się niebezpieczna gra pomiędzy zdesperowaną matką, która chce chronić swoją córkę, a przestępcami, którzy nie zważają na nic i posuną się do wszystkiego, żeby tylko dostać to, po co przyszli.

Jodie Foster to po prostu gwarant sukcesu. Bez niej ten film nie byłby w połowie tak dobry, a naprawdę to jeden z lepszych thrillerów, jakie zobaczycie. Wciąga od pierwszej minuty i porusza, ale też pokazuje prawdziwe oblicze ludzkiej natury i siłę, jaką ma w sobie matka w obliczu zagrożenia życia jej dziecka.

Film jest dostępny na platformach streamingowych. Możecie go obejrzeć na MAX, PrimeVideo lub AppleTV+.

Najbardziej wyczekiwany film roku to... rozczarowanie! Nie dajcie się nabrać na znane nazwiska

Na ekranizację bestsellerowej powieści „It Ends With Us” niecierpliwie czekali fani na całym świecie. Do kin już w pierwszych dniach popędziły tłumy, zarówno czytelników, jak i tych, którzy z powieścią nie mieli do czynienia, za to ulegli magii skutecznej promocji filmu. W tym gronie byłam i ja. Niestety z kina wyszłam rozczarowana i z pytaniem: Ale co to właściwie miało być?
fot. mat. prasowe
fot. materiały prasowe
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama