7 filmów o śnie, na których na pewno nie zaśniecie
Sen to motyw często wykorzystywany w filmach. A Światowy Dzień Snu to idealna okazja, by przyjrzeć się najbardziej znanym tytułom.
Wiedzieliście, że sen także ma swoje święto? Ale nie tylko tego dnia warto zastanowić się, jak pochodzimy w naszym życiu do tego tematu. Czy poświęcamy mu wystarczającego dużo uwagi oraz jak wpływa on na nasze samopoczucie. Często to bowiem nieprawidłowy sen jest czynnikiem wielu problemów zdrowotnych, z jakimi się zmagamy. A to, że lubimy spać i śpimy dużo, wcale nie musi oznaczać, że postępujemy właściwie. Chodzi bardziej o to, by się wysypiać i wcale nie potrzebujemy do tego kilkunastu godzin. I pilnować się właściwego rytmu, czyli starać się kłaść o konkretnej godzinie, by nasz organizm mógł przyzwyczaić się do regulacji czasu, jaki chcemy poświęcić na regenerację.
Najlepsze filmy o śnie. Co warto obejrzeć?
Warto pamiętać, że najlepszy sen (jakościowo) przypada między godziną 23:00 a 01:00 w nocy, dlatego powinniśmy kłaść się spać między 21:00 a 22:00, by o 23:00 już spać.A gdybyście mieli ochotę na seans przed snem, aby godnie uczcić Światowy Dzień Snu, polecamy skusić na coś właśnie ze snem w roli głównej. To temat, który w kinematografii był już wielokrotnie podejmowany. I kilka obrazów o śnie stało się klasykami, które warto obejrzeć nie tylko ze względu na motyw przewodni. My wybraliśmy dla Was 7 tytułów. Znajdziecie je w naszej GALERII >>>
Spanie nago poprawia jakość snu! Są na to dowody
Czy spanie nago jest zdrowie? Czy to wypada? Nagość w ogóle budzi w naszym społeczeństwie kontrowersje. Tymczasem jest ona naturalna i jak się okazuje korzystna, jeśli chodzi o wpływ na nasz sen.
1 z 6
„Śpiąca piękność”, reż. Julia Leigh (2011)
Film w reżyserii Julii Leigh (Emily Browning) opowiada historię Lucy, młodej studentki, która decyzuje się na ryzykowną formę zarobku - jej nowym obowiązkiem staje się pełnianie najdziwniejszych zachcianek seksualnych klientów. A wszystko to odbywa się, gdy Lucy popada w narkotyczny sen.
2 z 6
„Drabina Jakubowa”, reż. Adrian Lyne (1990)
Jakub Singer (Tim Robbins) walczy z dręczącymi go koszmarnymi wspomnieniami związany z wojną w Wietnamie. Jakub z dnia na dzień czuje się coraz gorzej, a dookoła widzi demony. Gdy spotyka przyjaciół z batalionu, dowiaduje się, że oni również doświadczają tego rodzaju wizji. Mężczyźni przypuszczają, że przyczyną zbiorowej halucynacji jest wydarzeniu, jakie miało miejsce w Wietnamie w delcie Mekongu. Byli żołnierze postanawiają dochodzić prawdy w sądzie, oskarzając wojsko o przeprowadzanie tajnych eksperymentów.
3 z 6
„Życie świadome”, reż. Richard Linklater (2001)
4 z 6
„Vanilla Sky”, reż. Cameron Crowe (2001)
David Aames (w tej roli Tom Cruise) to młody, bogaty wydawca magazynów. I niezły kobieciarz. Kiedy poznaje piękną Sofię (Penélope Cruz), wiele wskazuje na to, że życie Davida może się odmienić. Na drodze do szczęścia staje jednak porzucona kochanka Davida, Brenda. Prowokuje ona wypadek samochodowy, w którym planuje zabić siebie i ukochanego. Kobieta ginie, a David wychodzi z wypadku cało, choć z okaleczoną twarzą. Jego życie już od tej chwili już nigdy nie będzie takie, jak przedtem…
5 z 6
„Matrix”, reż. Lana Wachowski, Lilly Wachowski (1999)
6 z 6
„Jak we śnie”, reż. Michel Gondry (2006)
Film reżysera „Zakochanego bez pamięci”, w którym Gondry po raz kolejny podjął się tematu miłości. I w którym ponownie nie zabrakło surrealistycznych akcentów. To historia zwariowanego artysty zawieszonego pomiędzy światem marzeń sennych a rzeczywistością. Gra go Gael Garcia Bernal. Jego Stéphane nauczył się manipulować swoimi snami. Kiedy na jawie poznaje i zakochuje się w Stephanie (Charlotte Gainsbourg), pragnie, by ta również stała się częścią jego sennej alternatywy.