Reklama

W tym artykule:

  1. „Glina” (2004-2008)
  2. „PitBull” (2005-2008)
  3. „Krew z krwi” (2012-2025)
Reklama

Przez lata polscy twórcy stworzyli wiele interesujących seriali kryminalnych, ale tylko nieliczne z nich osiągnęły status kultowych. Swoją autentycznością dorównują najlepszym zagranicznym produkcjom – w doskonały sposób opowiadają wciągające historie. Każdy z trzech seriali, które przedstawiamy w naszym zestawieniu, wyróżnia się świetnym scenariuszem, wyrazistymi postaciami i niepowtarzalnym klimatem, który trzyma widza w napięciu do ostatniej sceny. Jeśli jeszcze ich nie oglądaliście, to zdecydowanie warto nadrobić zaległości. Poznajcie szczegóły.

„Glina” (2004-2008)

Serial
fot. materiały prasowe

Serial „Glina” w reżyserii Władysława Pasikowskiego to jedna z najbardziej autentycznych opowieści o pracy polskiej policji. Produkcja emitowana w latach 2004-2008, przedstawia codzienne życie funkcjonariuszy wydziału zabójstw, ukazując ich zmagania zarówno na służbie, jak i w życiu prywatnym. Głównym bohaterem jest komisarz Andrzej Gajewski, w którego świetnie wcielił się Jerzy Radziwiłowicz. To doświadczony policjant, który przez lata pracy zobaczył już wszystko i zdaje sobie sprawę, że sprawiedliwość to pojęcie względne. Partneruje mu młodszy i ambitny Artur Banaś, grany przez Macieja Stuhra, który nie zawsze rozumie cyniczne podejście starszego kolegi.

„Glina” wyróżnia się surowym klimatem, powolnym tempem narracji i dbałością o detale. W przeciwieństwie do niektórych seriali kryminalnych, gdzie sprawy rozwiązywane są bardzo szybko, tutaj śledztwa ciągną się przez wiele odcinków, co nadaje im bardziej realistyczny charakter. Dialogi są oszczędne, ale pełne znaczeń, a relacje między bohaterami skomplikowane i wielowymiarowe. Pasikowski, znany z takich filmów jak „Psy” czy „Pokłosie”, zadbał o to, by widzowie mogli poczuć brutalną rzeczywistość policyjnej służby, w której nic nie jest czarno-białe.

Produkcja składa się jedynie z dwóch sezonów, które mają odpowiednio po 12 i 13 odcinków. Obejrzycie ją za darmo na TVP VOD.

„PitBull” (2005-2008)

Serial
fot. materiały prasowe

Patryk Vega, tworząc „PitBulla”, postawił na maksymalny realizm i ukazanie prawdziwego oblicza polskiej policji. Serial emitowany w latach 2005-2008 to opowieść o warszawskim wydziale zabójstw, w którym służba to nie tylko walka z przestępcami, ale także nieustanna konfrontacja z biurokracją, korupcją i własnymi słabościami. Wśród głównych bohaterów znajdują się komisarz Sławomir Desperski „Despero”, grany przez Marcina Dorocińskiego, Jacek Goc „Gebels”, w którego wciela się Andrzej Grabowski, oraz Mirosław Saniewski „Metyl”, grany przez Krzysztofa Stroińskiego. Każdy z nich ma swoje demony, które nieustannie wpływają na ich decyzje i moralne wybory.

„PitBull” zyskał status kultowego serialu nie tylko dzięki autentycznemu scenariuszowi opartemu na prawdziwych policyjnych raportach, ale także dzięki charakterystycznym, pełnym wulgaryzmów dialogom, które idealnie oddają rzeczywistość pracy w służbach mundurowych. W produkcji nie brakuje brutalnych scen, a jej bohaterowie są dalecy od ideału. W przeciwieństwie do hollywoodzkich produkcji, w „PitBullu” nie ma miejsca na bohaterskie pościgi i efektowne wymiany ognia. Zamiast tego widzowie dostają surowy obraz ludzi, którzy codziennie stawiają czoła prawdziwemu złu. Serial zapoczątkował filmową serię „Pitbull”, która zyskała ogromną popularność. Kolejne produkcje Vegi, co prawda, znacznie różniły się klimatem od oryginalnej wersji telewizyjnej.

Kryminał składa się z trzech sezonów, które mają po 5, 12 i 14 odcinków. Obejrzycie go za darmo na TVP VOD.

„Krew z krwi” (2012-2025)

Serial
fot. materiały prasowe

W przeciwieństwie do „Gliny” i „PitBulla”, które skupiają się na pracy policji, serial „Krew z krwi” prezentuje świat przestępczości od strony tych, którzy znajdują się w nim od środka. Produkcja, emitowana w latach 2012-2015 (już w marcu, po 7 latach, pojawi się trzeci sezon!), to opowieść o Carmen Rota-Majewskiej, granej przez Agatę Kuleszę. Po śmierci męża zostaje ona uwikłana w mafijne interesy. Bohaterka, początkowo próbuje uciec od świata przestępczości, jednak nie jest to wcale takie łatwe. Stopniowo musi zaakceptować brutalne zasady gry i walczyć o życie swoje oraz swoich dzieci.

„Krew z krwi” wyróżnia się na tle innych polskich seriali kryminalnych przede wszystkim główną bohaterką. Carmen to silna kobieca postać, która jest jednocześnie pełna emocjonalnych dylematów. Musi podejmować trudne decyzje, balansując między lojalnością wobec rodziny a własnym sumieniem. Produkcja świetnie oddaje atmosferę świata zorganizowanej przestępczości. Ukazuje nie tylko brutalność gangsterskich porachunków, ale także polityczne i biznesowe powiązania, które czynią mafijne struktury niemal nietykalnymi.

Reżyseria Xawerego Żuławskiego i Jana Komasy, znakomita obsada, w której obok Kuleszy znaleźli się m.in. Maciej Musiał, Izabela Kuna, Adam Woronowicz, Bartłomiej Topa, Łukasz Simlat i Szymon Bobrowski, sprawiają, że „Krew z krwi” to produkcja na światowym poziomie. Nie bez powodu nazywana jest najlepszym serialem kryminalno-sensacyjnym w Polsce. Spodziewajcie się napięcia, zaskakujących zwrotów akcji i psychologicznej głębi, która sprawia, że widzowie do samego końca nie są pewni, komu można zaufać.

Reklama

Serial składa się z dwóch sezonów (trzeci dostępny będzie już na początku marca), które mają po 8 i 10 odcinków. Obejrzycie go na Netflixie i TVP VOD. Najnowsza część produkcji trafi też na antenę TVP.

Reklama
Reklama
Reklama