Reklama

Do 69. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei zostało niewiele ponad półtora miesiąca. Intensywne przygotowania organizatorów i artystów do wydarzenia wchodzą w ostatnią fazę. Producenci tegorocznego konkursu ustalili i ujawnili kolejność występów w dwóch półfinałach Eurowizji 2025. Pierwszy półfinał odbędzie się 13 maja, a drugi dwa dni później – 15 maja. Kiedy i która w kolejności wystąpi Justyna Steczkowska z piosenką „Gaja”? Wszystko jest już jasne.

Reklama

Eurowizja 2025. Kiedy wystąpi Justyna Steczkowska?

Losowanie allocation draw, czyli przydział państw uczestniczących w Eurowizji 2025 do półfinałów konkursu, odbyło się już w styczniu w Bazylei. Ustalono wtedy, że reprezentująca Polskę Justyna Steczkowska z piosenką „Gaja” wystąpi w pierwszej części pierwszego półfinału. Oznacza to, że artystkę zobaczymy na eurowizyjnej scenie w St. Jakobshalle w Bazylei 13 maja – dokładnie 30 lat po jej debiucie na Eurowizji 1995 w Dublinie, kiedy reprezentowała Polskę z piosenką „Sama”. Zajęła wtedy 18. miejsce.

Eurowizja 2025. Justyna Steczkowska wystąpi druga?

27 marca o godzinie 20:00 na oficjalnym kanale Eurowizji na platformie YouTube Europejska Unia Nadawców (EBU) i Szwajcarska Korporacja Nadawcza (SRG SSR) ogłosiły oficjalną kolejność występów w półfinałach Eurowizji 2025. Ustalono, że Justyna Steczkowska z piosenką „Gaja” wystąpi jako druga w pierwszym półfinale konkursu – zaraz po reprezentantach Islandii oraz przed reprezentantem Słowenii.

W pierwszym półfinale Eurowizji 2025 zaprezentuje się łącznie 18 państw uczestniczących w konkursie, a 15 z nich powalczy o awans do finału Eurowizji. Pozostałe 3 – Hiszpania, Włochy (jako kraje tzw. Wielkiej Piątki) i Szwajcaria (jako kraj organizujący Eurowizję) mają zapewniony udział w finale. Oto pełna lista i kolejność występów w pierwszym półfinale Eurowizji 2025.

Eurowizja 2025. Justyna Steczkowska wystąpi druga – co to dla niej oznacza?

Kolejność startowa w konkursie Eurowizji często wywołuje emocje i liczne komentarze wśród fanów. Przyjęła się niepisana zasada, że jeśli występuje się w pierwszej części półfinału lub finału to źle, a w drugiej – dobrze. W tej teorii chodzi o to, że kraje prezentujące swoje piosenki na początku stawki konkursowej mogą być mniej zapamiętywane przez telewidzów niż te, które występują pod koniec, co może przełożyć się na wyniki głosowania.

Jest to jednak teoria, która nie zawsze znajduje swoje potwierdzenie w praktyce i łatwo ją podważyć. Wielokrotnie zdarzały się przypadki, gdy artyści otwierający konkurs zajmowali wysokie pozycje. Przykład? Ukraina, która na Eurowizji 2024 w Malmö wystąpiła jako druga w finale (na 26 krajów), a zajęła 3. miejsce.

Reklama

Przypomnijmy, że Michał Szpak – reprezentant Polski na Eurowizji 2016 w Sztokholmie z piosenką „Color of Your Life” – tak, jak Justyna Steczkowska w tym roku ubiegał się o awans do finału z drugiej pozycji w półfinale, a zajął wysokie 4. miejsce w głosowaniu widzów.

Reklama
Reklama
Reklama