Salman Rushdie został zaatakowany przez nożownika. Pisarz jest w ciężkim stanie
Jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, Salman Rushdie, trafił do szpitala po tym, jak w czasie spotkania z czytelnikami napastnik wdarł się na scenę i kilkukrotnie dźgnął go nożem. Niestety najnowsze wieści nie napawają optymizmem. Autor „Szatańskich wersetów” może stracić oko.
W tym artykule:
Salman Rushdie zaatakowany nożem
W piątek 12 sierpnia Salman Rushdie padł ofiarą bestialskiego ataku. Laureat Bookera za książkę „Dzieci Północy” (1981) został kilkukrotnie raniony przez nożownika, który wdarł się na scenę podczas spotkania z czytelnikami w amerykańskim mieście Chautauqua w stanie Nowy Jork.
Jak podała nowojorska policja stanowa, napastnik dźgnął pisarza „co najmniej raz w szyję i co najmniej raz w brzuch”. 75-latek został przewieziony do szpitala, gdzie przeszedł wielogodzinną operację. Stan Rushdiego jest ciężki, obecnie mężczyzna leży pod respiratorem.
Wiadomości nie są dobre. Jest prawdopodobieństwo, że może stracić jedno oko. Nerwy w jego ramieniu zostały przecięte, a wątroba została uszkodzona – przekazał w piątek wieczorem Andrew Wylie, agent prozaika.
Nożownik, który dokonał ataku, został aresztowany. Zidentyfikowano go jako 24-letniego Hadiego Matara z Fairview w New Jersey. Nie ustalono jeszcze motywu napaści. Wiadomo jednak, że wciąż aktualna jest fatwa ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego (wezwanie do zabicia Salmana Rushdiego), jaką ten ogłosił w odpowiedzi na „Szatańskie wersety”,
Afganistan pod rządami talibów: seriale telewizyjne bez kobiet, coraz więcej ograniczeń dla Afganek
Sytuacja Afganek staje się coraz trudniejsza. Jak podała BBC, talibowie przekazali stacjom telewizyjnym w kraju nowe wytyczne. Obok zakazu przedstawiania kobiet w serialach telewizyjnych zabroniono m.in. występowania dziennikarkom i prezenterkom z odsłoniętymi włosami.„Szatańskie wersety” i fatwa ajatollaha
Wydana w 1988 roku powieść-rzeka, częściowo inspirowana przez biografię Mahometa, tytułem nawiązuje do tzw. szatańskich wersetów, które – zgodnie z pewnymi źródłami – były wstawkami do Koranu dodanymi po śmierci Mahometa. Książka została uznana za bluźnierczą wśród radykalnych społeczności muzułmańskich. Całkowicie zakazano jej rozpowszechniania w wielu krajach o silnych wpływach islamskich, m.in. Indiach, Bangladeszu, Tajlandii, Sudanie, Kenii, Tanzanii, Indonezji, Singapurze.
Powieść ściągnęła na autora oraz wszystkie osoby zaangażowane w publikację klątwę połączoną z wyrokiem śmierci. Do tego „dorzucono” również nagrodą finansową. Fatwa po dziś dzień nie została cofnięta (w 2012 roku ajatollah Hassan Sanei podniósł nagrodę za głowę pisarza z 2,8 mln do 3,3 mln dolarów.)
[KSIĄŻKA TYGODNIA] „Uwolniona. Jak wykształcenie zmieniło moje życie” Tary Westover
„Uwolniona. Jak wykształcenie zmieniło moje życie” Tary Westover to według Billa Gatesa jedna z najlepszych książek 2018 roku. Na polskim rynku ukazała się kilka miesięcy temu i potwierdzamy słowa twórcy Windowsa, że to lektura zdecydowanie warta uwagi.