Iga Świątek na liście najlepiej opłacanych tenisistek i tenisistów w 2024 roku
Mimo ogromnych sukcesów na korcie Iga Świątek nie jest już najlepiej opłacaną tenisistką na świecie. Na którym miejscu plasuje się nasza liderka rankingu WTA? Zobacz ranking magazynu „Forbes”.
W tym artykule:
- Ranking najlepiej zarabiających tenisistek i tenisistów 2024 – TOP 3
- Ranking najlepiej opłacanych gwiazd tenisa 2024 magazynu „Forbes” – Iga Świątek
- Nierówne zarobki kobiet i mężczyzn. „Nasz tenis dostarcza tyle samo emocji, co męski”
Magazyn „Forbes” opublikował coroczny ranking TOP 10 najlepiej opłacanych gwiazd tenisa. W swoim zestawieniu wziął pod uwagę zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć Iga Świątek znalazła się w czołówce, to wśród kobiet najlepsza tenisistka świata nie jest jednocześnie najlepiej opłacaną w tym roku. Co może być zaskakujące, biorąc pod uwagę jej tegoroczne sukcesy. Miejsce Polki zajęła jej rywalka i nie jest to Aryna Sabalenka.
Ranking najlepiej zarabiających tenisistek i tenisistów 2024 – TOP 3
Ranking najlepiej zarabiających tenisistów i tenisistek magazynu „Forbes” bierze pod uwagę nie tylko przychody z kortów, ale też spoza nich. Czyli z działalności pozasportowej wynikającej z umów sponsorskich i reklam, których nie brakuje największym gwiazdom sportu.
Biorąc to wszystko pod uwagę, zestawienie otwiera Hiszpan Carlos Alcaraz (42,3 miliona dolarów). Szacuje się, że na w tym roku zarobił na korcie 10,3 mln, a poza nim 33 mln z reklam. Na drugim miejscu, z wynikiem 37,2 miliona dolarów, „Forbes” uplasował Novaka Djokovića – zdobywcę rekordowych 23. tytułów wielkoszlemowych i tegorocznego mistrza olimpijskiego z Paryża. Trzecie miejsce w rankingu należy do kobiety, Coco Gauff (27,1 milionów dolarów). Choć Amerykanka nie może zaliczyć tego sezonu do swoich najlepszych, to rekompensatą są przychody z reklam. Szacuje się, że wynoszą 20 mln dolarów.
Ranking najlepiej opłacanych gwiazd tenisa 2024 magazynu „Forbes” – Iga Świątek
Najlepsza tenisistka świata i nieprzerwanie liderka rankingu WTA, Iga Świątek, znalazła się na 4. miejscu w rankingu. W tym roku (i do tej pory) wygrała najwięcej, bo aż 5 turniejów tenisowych, a w tym Qatar Open, Indian Wells, Madrid Open, Italian Open w Rzymie i wielkoszlemowy Roland Garros w Paryżu. „Forbes” wyliczył, że na korcie zarobiła w tym roku łącznie 11,7 mln dolarów. Szacuje też, że poza nim zarobiła około 15 mln dolarów. Przypomnijmy, że w tym roku Iga Świątek została ambasadorką marek Lancôme i LEGO.
Iga Świątek została ambasadorką Lancôme: „Spełnienie marzeń tej nastolatki, którą niedawno byłam”
Iga Świątek została pierwszą ambasadorką marki Lancôme w Polsce. „Od dłuższego czasu chciałam współpracować z marką beauty, aby mieć więcej okazji do celebrowania swojej kobiecości, bawienia się swoim stylem, założenia czegoś innego niż sportowe ubrania” – przyznaje gwiazda tenisa ziemnego.Zobacz pełny ranking najlepiej opłacanych tenisistek i tenisistów w 2024 roku według magazynu „Forbes”:
1. Carlos Alcaraz – 42,3 mln dol (10,3 mln na korcie, 33 mln z reklam)
2. Novak Djokovic – 37,2 mln (12,2 mln na korcie, 25 mln z reklam)
3. Coco Gauff – 27,1 mln (7,1 mln na korcie, 20 mln z reklam)
4. Iga Świątek – 26,7 mln (11,7 mln na korcie, 15 mln z reklam)
5. Jannik Sinner – 26,6 mln (11,6 na korce, 15 mln z reklam)
6. Rafael Nadal – 23,3 mln (0,3 mln na korcie, 23 mln z reklam)
7. Daniił Miedwiediew – mln 20,3 (7,3 mln na korcie, 13 mln z reklam)
8. Naomi Osaka – 14,6 mln (0,6 mln na korcie, 14 mln z reklam)
9. Casper Ruud – 13,9 mln (3,9 mln na korcie, 10 mln z reklam)
10. Aryna Sabalenka – 13,7 mln (6,7 mln na korcie, 7 mln z reklam)
Nierówne zarobki kobiet i mężczyzn. „Nasz tenis dostarcza tyle samo emocji, co męski”
Pieniądze w tenisie to temat, który od dawna budzi kontrowersje i nieustannie powraca. Jednym z najbardziej dyskutowanych tematów są nierówne zarobki kobiet i mężczyzn. Chociaż w czterech turniejach wielkoszlemowych (Australian Open, French Open, Wimbledon, US Open) nagrody finansowe są równe dla tenisistek i tenisistów, to w wielu innych turniejach różnice w wynagrodzeniach są znaczące.
Krytycy argumentują, że kobiety powinny zarabiać tyle samo, ponieważ wykonują tę samą pracę. Z kolei zwolennicy różnic uważają, że mecze mężczyzn przyciągają większą widownię i generują więcej przychodów, co uzasadnia wyższe nagrody. To prowadzi do debaty na temat wartości sportu kobiet w porównaniu do sportu mężczyzn oraz walki o równouprawnienie.
Temat wielokrotnie podnosiła Iga Świątek. Wskazywała między innymi, że nierówności finansowe w tenisie mogą wpływać na motywację młodszych zawodników, którzy mogą mieć trudności z pokryciem kosztów związanych z treningiem i podróżowaniem.
Chciałabym zobaczyć, jak WTA rozwija się biznesowo. Staje się bardziej popularna, zmniejsza różnice między WTA a ATP pod względem nagród pieniężnych i przyciągania fanów. Nasz tenis dostarcza tyle samo emocji, co męski. Jest coś, co można znaleźć w kobiecym tenisie, a czego nie znajdziesz w ATP – powiedziała Iga Świątek przy okazji turnieju WTA w Dubaju.