Emma Corrin apeluje o neutralne płciowo kategorie Oscarów i innych nagród filmowych. „By każda osoba mogła czuć się uznana i reprezentowana”
Emma Corrin chce, by kategorie dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora przy przyznawaniu najważniejszych nagród filmowych zostały połączone. „Binarny podział nie jest wystarczająco inkluzywny” – twierdzi w rozmowie z BBC.
W tym artykule:
- Emma Corrin apeluje o niebinarne Oscary i inne nagrody filmowe
- Kiedy koniec podziału na kategorie męskie i żeńskie?
Wraz z rozdaniem Oscarów, Emmy, czy nagród BAFTA powraca dyskusja na temat konieczności rezygnacji z rozdziału na męskie i żeńskie kategorie, by włączyć w system także osoby niebinarne. Od wypowiedzi Emmy Corrin w BBC News wiele osób pokłada w tym nadzieje. Poznajcie szczegóły.
Emma Corrin apeluje o niebinarne Oscary i inne nagrody filmowe
Emma Corrin, identyfikująca się jako osoba niebinarna i posługująca się z zaimkami „ono/oni”, była nominowana do nagrody Primetime Emmy w 2021 roku za rolę księżnej Diany w „The Crown”. Otrzymała nominację w kategorii wybitna aktorka pierwszoplanowa w serialu dramatycznym.
Nie sądzę, by te kategorie były w obecnej chwili wystarczające. Chodzi o to, aby każdy mógł czuć się uznany i reprezentowany. Trudno w tej chwili wytłumaczyć, że osoba niebinarna jest nominowana w kategoriach kobiecych – usłyszeliśmy wówczas od Emmy.
Według Emmy właściwie nie ma znaczenia, kto jest nominowany:
Jeśli chodzi o kategorie, czy musimy precyzować, czy jesteś nominowana do roli kobiecej, czy męskiej? Można prowadzić dyskusje o nagrodach czy reprezentacji, ale naprawdę powinniśmy skupić się na faktycznej reprezentacji w produkcjach dla osób niebinarnych, queer czy trans. Uważam, że to by naprawdę wiele zmieniło.
Emma Corrin jest osobą niebinarną. Gwiazda „The Crown” ogłasza: „ruszam w nową podróż”
25-letnia gwiazda znana z roli księżnej Diany w hicie Netflixa opublikowała na swoim instagramowym koncie piękne zdjęcia ze specjalnymi taśmami spłaszczającymi biust. Zmieniła także swoje zaimki na they/them.Kiedy koniec podziału na kategorie męskie i żeńskie?
Rzecznik BAFTA przekazał, że organizacja rozważa przejście na kategorie neutralne pod względem płci, zaznaczając, że jest „zaangażowana w rozmowy na ten temat”. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie już odszedł od podziału kategorii na męskie i żeńskie, przyznając wyróżnienia po prostu za występy pierwszoplanowe i drugoplanowe.
BBC zwraca uwagę, że dużo na tej płaszczyźnie zmienił przemysł muzyczny. Nagrody Grammy są neutralne płciowo od 2012 roku, w tym roku kategorie zostały połączone także przez Brit Awards. Pierwszą artystką, której przyznano wyróżnienie w nowej kategorii, była Adele. Rozumiem, dlaczego nazwa tej nagrody się zmieniła, ale naprawdę uwielbiam być kobietą i artystką. Naprawdę. Jestem z nas naprawdę dumna – stwierdziła wówczas gwiazda.