Reklama

W tym artykule:

  1. Tie-dye – co to jest? Krótka historia trendu na lato, który powraca co roku
  2. Jak zrobić koszulkę tie-dye?
  3. Jak zrobić barwnik do tie-dye?
  4. Trend tie-dye na światowych wybiegach i w szafach gwiazd
Reklama

Tie-dye – co to jest? Krótka historia trendu na lato, który powraca co roku

Ten wakacyjny trend powraca co roku. Od lat. A poszczycić się może całkiem długą historią. Trend tie-dye (z ang. wiązać-farbować), bo właśnie o nim mowa, narodził się w latach 60. wraz z rozkwitem ery dzieci-kwiatów. Był sprzeciwem wobec konsumpcyjnego stylu życia – manifestem wolności, indywidualizmu i popisem kreatywności – między innymi dlatego, że ubrania w tym stylu można było zrobić samemu w domu. Tie-dye to bowiem nic innego jak efekt ręcznego farbowania (nawet jeśli dziś uzyskiwany jest fabrycznie w produkcji masowej). Czym się charakteryzuje? Nieregularnością barwnych plam na tkaninie i ich niesymetrycznym umiejscowieniem, a także cieniowaniem koloru (kolor łagodnie przechodzi w kolejne ze swoich odcieni – od najciemniejszego po najjaśniejszy, albo odwrotnie).

Jak zrobić koszulkę tie-dye?

Jak najprościej uzyskać efekt tie-dye? Odpowiemy na przykładzie, krok po kroku opisując, jak zrobić bluzkę tie-dye. Potrzebny będzie T-shirt, kolorowe barwniki do ubrań, gumki recepturki, soda oczyszczona, woda, miska oraz... kuchenka mikrofalowa. Co dalej? Wyjaśniamy.

  • Do miski należy wlać gorącą wodę, wsypać do niej sodę oczyszczoną i wrzucić koszulkę.
  • Po ok. 10 minutach wyciągamy i dokładnie wyciskamy T-shirt.
  • Teraz należy odpowiednio związać koszulkę.Jak? Robi się na niej od kilku do kilkunastu „supełków”. Nie muszą być zawiązane, wystarczy, że zagniecione fragmenty zepniemy za pomocą gumek recepturek.
  • Tak powstałe wypustki zalewamy barwnikami – zgodnie z własnym pomysłem. Węzełek może być jeden, ale może być ich też więcej. Podobnie sprawa ma się z farbami – można użyć jednej albo kilku. Zmieszać je ze sobą albo pozostawić w podstawowej wersji. Nie ma tu sztywnych zasad.
  • Co dalej? Zostawiamy koszulkę na godzinę lub pół, by farby wniknęły w tkaninę, a następnie... suszymy w mikrofalówce.
  • Etap suszenia można zresztą pominąć i pozwolić koszulce wyschnąć samej. Najlepiej na letnim słońcu.

Jak zrobić barwnik do tie-dye?

Jakie farby do tie-dye będą najodpowiedniejsze? Nie ukrywamy, że najwygodniej jest po prostu je kupić – w sklepie plastycznym, pasmanterii albo przez internet. Bo właśnie profesjonalne barwniki do tie-dye poszczycić się mogą najlepszą jakością. No i nie trzeba się martwić, czy dadzą pożądany efekt. Jeśli jednak nie brak wam determinacji, by koszulkę tie-dye zrobić w pełni samodzielnie, także barwniki do tie-dye możecie zrobić domowymi sposobami. Jak zrobić barwnik do tie-dye? Wykorzystać do tego można odpady organiczne, warzywa, przyprawy i zioła. Nadają się do tego m.in. obierki cebuli (będą barwić na żółto), korzenie mniszka lekarskiego (również uzyskamy kolor żółty), fusy z kawy lub żołędzie (brązowy), truskawki, wiśnie, róże lub buraki (różowy), czerwoną kapustę (niebiesko-fioletowy) czy też kurkumę z sodą (bordowy). Zalewamy je wodą, której ilość powinna być dwukrotnie większa niż samych składników, a następnie gotujemy przez godzinę. Jeśli nam się nie śpieszy wywar można zostawić na noc, żeby się przegryzł. Następnie przelewamy przez sitko, by usunąć miąższ i barwnik gotowy!

Trend tie-dye na światowych wybiegach i w szafach gwiazd

Renesans popularności trend odnotował w latach 90., przyczyniając się do ukształtowania estetyki grunge. Luźne koszulki z efektem tie-dye do sztruksowych dzwonów albo wytartych jeansów nosili fani Pearl Jam i Nirvany (a także sami muzycy). Teraz trend znów wraca do łask. To zasługa domów mody, takich jak Stella McCartney czy Proenza Schouler, które T-shirty, koszule, a nawet sukienki z efektem tie-dye lansowali już w 2019 roku. W tym sezonie znów to zrobili, a w ich ślady poszły kolejne marki: Sportmax, Acne Studios, a nawet Christian Dior. Za ich sprawą efekt tie-dye pojawił się także na połtransparentnych asymetrycznych topach, ortalionowych kurtkach, a także jeansowych kombinezonach.

Reklama

Miłośnikami ubrań z efektem tie-dye są nie tylko topowi projektanci, ale i gwiazdy. Top modela Gigi Hadid w swojej szafie ma nie tylko „ręcznie farbowane” koszulki, ale i bluzy oraz spodnie. Fankami tie-dye są także: influencerka Chiara Ferragni oraz piosenkarki – Lady Gaga i Beyoncé. A także chłopaki – Joe Jonas czy Justin Bieber (ten ostatni w koszulce tie-dye wybrał się nawet do kościoła). W ich ślady poszły pozostałe fashionistki, które ubrania tie-dye potrafią nosić od stóp do głów. Choć by zrobić wrażenie wystarczy choćby jeden element garderoby w tym stylu. Choćby miał to być jedynie bucket hat. Skusicie się?

fot. Getty Images
Reklama
Reklama
Reklama