Reklama

W tym artykule:

  1. Na czym polega minimalizm w szafie?
  2. Co daje nam minimalizm w szafie?
  3. Jak zrobić porządek w szafie?
  4. Lista ubrań do oddania
  5. Lista ubrań, które warto mieć
  6. Jak kupować ubrania?
Reklama

Na czym polega minimalizm w szafie?

Szafa minimalistyczna, zwana także kapsułową opiera się na ubraniach, które pasują do siebie nawzajem, co pozwala na szybkie dobranie stylizacji na każdą okazję. Odzież w takiej szafie powinna być jak najbardziej użytkowa – z założenia chcemy wykorzystywać możliwie wszystkie ubrania, co wiąże się z tym, że musimy je lubić. Oznacza to, że jeśli nie przekonuje nas dany ciuch, nie ma sensu umieszczać go w minimalistycznej szafie. Minimalizm ubraniowy definiuje więc zasada ,,mniej znaczy więcej" – na bazie kilkunastu dobrze dobranych ubrań można stworzyć więcej stylizacji, niż na bazie kilku szuflad wypełnionych nielubianymi ubraniami, które ,,kiedyś może się przydadzą".

Co daje nam minimalizm w szafie?

Minimalistyczna garderoba przede wszystkim oszczędza nasz czas (i nerwy). Im więcej ubrań, na bazie których można stworzyć różne stylizacje posiadamy, tym rzadziej zadajemy sobie pytanie ,,w co ja mam się ubrać?", sprawnie dopasowując do siebie poszczególne elementy odzieży. Moda na minimalizm w szafie uczy nas także przemyślanych zakupów. Jeśli stworzymy przemyślaną garderobę, każdy następny zakup będziemy rozważać pod kątem użyteczności i dopasowania do posiadanych już ubrań. Będziemy więc częściej kupować rzeczy, które naprawdę są nam potrzebne, zamiast tych, które zauroczyły nas na moment.

Najlepsze basicowe t-shirty – to podstawa każdej garderoby. Gdzie je kupić? >>>

Jak zrobić porządek w szafie?

Porządki w szafie są trudne – z reguły z trudem rozstajemy się z ubraniami, nawet, jeśli dobrze wiemy, że części z nich nie zakładałyśmy od lat. Jeśli jednak zdecydowałyśmy się na minimalizm ubraniowy, czas zrezygnować z kompromisów i najzwyczajniej oddać ubrania, które do nas nie pasują. Jak się do tego zabrać?

Decydując o dalszym losie wybranego ubrania, odpowiedz sobie na pytania:

  • Kiedy ostatnio się w to ubrałam?
  • Ile elementów mojej garderoby pasuje do tego ubrania?
  • Czy to ubranie podkreśla moje atuty?
  • Czy czuję się pewnie i komfortowo, nosząc to ubranie?

Jeśli powyższe pytania potwierdziły twoją niechęć do danego elementu odzieży, nie wahaj się i znajdź ubraniu nowy dom. Porządki w szafie zrobią ci dobrze – wreszcie pozbędziesz się rzeczy, które gromadzisz bez celu.

Jej odejście z Celine było ciosem dla fashionistek. Teraz Phoebe Philo wraca do mody! >>>

Lista ubrań do oddania

Z jakich ubrań warto zrezygnować, decydując się na generalne porządki w szafie?

  • Ubrania za małe lub za duże – minimalizm w szafie opiera się na wykorzystywaniu użytecznych ubrań. To, co nie pasuje na nas tu i teraz najlepiej oddać i nie myśleć ,,może założę to za 10 lat, gdy będę w ciąży?”.
  • Ubrania w kolorze, który nam nie pasuje – test kolorystyczny jest dość łatwy do przeprowadzenia. Wystarczy przyłożyć ubranie do twarzy i włosów i sprawdzić, czy kolor się z nimi gryzie. Jeśli barwa wyraźnie do nas nie pasuje lub podkreśla nasze wady, najlepiej z niej zrezygnować i oddać ubranie.
  • Ubrania w źle dobranych fasonach – ani dodatki, ani okrycie wierzchnie nie uratuje stylizacji z sukienką, która wyraźnie zaburza proporcje sylwetki. Jeśli ubranie nie pasuje do nas – nie będzie pasować też do reszty ubrań z garderoby kapsułowej.
  • Ubrania, których nie lubimy – jeśli zakładamy coś z niechęcią, lepiej nie zakładać tego wcale i znaleźć ubraniu nowy dom. Minimalistyczna szafa powinna składać się z odzieży, w której czujemy się dobrze!

Lista ubrań, które warto mieć

Wiemy już, na czym polega minimalizm ubraniowy, ale jakie konkretnie ubrania stanowią must have w szafie minimalistki?

  • Jednokolorowy T-shirt – wbrew pozorom, nie musi być ani czarny, ani biały. Równie dobrze można zdecydować się na modny, pastelowy odcień różu, zieleni czy błękitu.
  • Bieliźniany top – to świetna alternatywa dla T-shirtów. Top o kroju bielizny wygląda najlepiej w czerni lub bieli – jeśli cenimy uniwersalność, najlepiej wybrać taki bez koronki i zdobień, na cienkich ramiączkach, z dekoltem w kształcie litery V.
  • Mała czarna – ta klasyczna sukienka jest modna nieprzerwanie od wielu lat. Pasuje na eleganckie spotkanie, na spacer i do klubu – w zależności od dodatków można nadać jej dowolny charakter.
  • Eleganckie spodnie – czarne cygaretki pasują w zasadzie do wszystkiego – można stworzyć na ich bazie zarówno elegancką stylizację do pracy, jak i luźny look na niedzielny spacer.
  • Dobrze skrojone jeansy – jedna para naprawdę dobrze dobranych jeansów przyda się bardziej, niż kilka par nie do końca dopasowanych spodni o różnych krojach.
  • Czarny lub beżowy trencz – te dwa kolory pasują w zasadzie do wszystkiego, a sam trencz, zwany też prochowcem jest modny niezmiennie od dekad. To nakrycie wierzchnie można narzucić bez obaw na dowolną stylizację!
  • Skórzana kurtka – skóra dodaje elegancji, a w niektórych stylizacjach – rockowego pazura. To od nas zależy, jak ją wykorzystamy i w jakim stylu się zaprezentujemy, jedno jest jednak pewne – skóra pasuje do wszystkiego.
  • Balerinki – te płaskie buty są o tyle uniwersalne, że można założyć je zarówno o jeansów jak i sukienki, w przeciwieństwie do płaskiego obuwia sportowego, które nie pasuje do bardziej eleganckich stylizacji.
  • Szpilki – najlepiej w jednorodnym, uniwersalnym kolorze takim jak biel, czerń, beż, a nawet czerwień.
Reklama

Jak kupować ubrania?

Garderoba kapsułowa gotowa? Od teraz twoje przyszłe zakupy odzieżowe staną się prostsze. Wystarczy, że podczas wizyty w sklepie rozważysz, czy ubranie, które ci się spodobało pasuje do tego, co masz już w szafie. Jeśli stwierdzisz, że na jego bazie będzie można stworzyć kilka różnych stylizacji – możesz śmiało je kupić. Jeśli nie – powstrzymanie się od zakupu przyjdzie ci łatwiej, niż wcześniej.

Reklama
Reklama
Reklama