Najsłynniejsze pokazy Chanel, które stworzył Karl Lagerfeld
Karl był dyrektorem kreatywnym domu mody Chanel przez 36 lat, stworzył ponad 150 niezapomnianych pokazów. Przypominamy te najbardziej spektakularne.
- Hanna Marzec
Świat mody stracił jedną z największych ikon – Karl Lagerfeld odszedł 19 lutego 2019 roku w wieku 85 lat. Projektant kierował aż trzema domami mody – marką sygnowaną jego imieniem i nazwiskiem, FENDI oraz Chanel. W tej ostatniej był dyrektorem kreatywnym od 1983 roku. Przez ponad 35 lat tworzył kolekcje, które nigdy nie przechodziły bez echa, a zaproszenie na pokaz haute-couture w Grand Palais były marzeniem każdego, kto choć w minimalnym stopniu interesował się modą. Co roku pokazy Chanel były najważniejszym wydarzeniem podczas francuskiego tygodnia mody. Karl zawsze zaskakiwał i przekształcał przeszkloną halę w przeróżne, czasem nierealne miejsca – plażę, las, lodowiec czy wodospad. Pokazy, które tworzył wizjoner zawsze były pięknym widowiskiem. Przypominamy te najbardziej spektakularne.
Zobacz także: Karl Lagerfeld nie żyje. Projektant Chanel odszedł w wieku 85 lat>>>
Chanel Haute-Couture Jesień-Zima 2018/19 – Institut de France
Goście pokazu przenieśli się do Paryża z lat 50., kiedy Karl wyemigrował do Francji. Głównym elementem scenografii była zrekonstruowana Akademia Francuska. Przed budynkiem znajdowały się kioski z książkami, w których widniały m.in. gazety i malowidła związane z Coco Chanel. Modelki przechadzały się po chodnikach wykreowanej stolicy mody. Sam Karl stwierdził, że to francuskie miasto jest także stolicą Chanel. Nic więc dziwnego, że po raz kolejny zdecydował się zrekonstruować ulice bliskie jego sercu.
Chanel Haute-Couture Wiosna-Lato 2019 - ogród
To jeden z ostatnich pokazów, które przygotował Karl. Wizjoner pod koniec pokazu wyszedł, by się ukłonić razem ze swoją prawą ręką, Virgine Viard. Pokaz miał miejsce pod koniec stycznia i już wtedy zaczęły pojawiać się głosy o chorobie i emeryturze Karla. Złe samopoczucie nie przeszkodziło jednak projektantowi w stworzeniu spektakularnej kolekcji. Tym razem Grand Palais zamienił się w królewski ogród, a na wybiegu modelki prezentowały niezwykle wytworne kreacje rodem z XVIII wieku. Motywami przewodnimi były ogromne bufki na ramionach, pióra, falbanki i liczne zdobienia. Oczywiście z klasą i wyczuciem.
Chanel Ready-To-Wear Wiosna-Lato 2019 – plaża
Projektantowi nigdy nie brakowało mu pomysłów. Rok temu przemienił Grand Palais w plażę – modelki chodziły po piasku boso, niebo było lazurowe. Nie zabrakło również fal morskich (tak, naprawdę była woda, a nie iluminacje!). Na tym pokazie dużą część prezentowanych ubrań wykonano z tweedu – od oversize'owych marynarek i spódnic po sukienki i luźne żakiety. Pojawiły się także luźniejsze propozycje, takie jak czarno-białe body na jednym ramiączku, słomiane kapelusze czy beżowy crop-top z logo Chanel.
Chanel Ready-To-Wear Wiosna-Lato 2018 - wodospad
Oczywiście Karl oprócz haute-couture, czyli luksusowego krawiectwa, tworzył kolekcje ready-to-wear. Jednym z najbardziej spektakularnych pokazów był ten prezentujący kolekcję na sezon jesień-zima 2018. Chanel zabrało gości nad wodospad, a sylwetki prezentowane na wybiegu były „zabezpieczone” transparentnymi tkaninami. Oczywiście pojawiły się również klasyczne tweedowe marynarki, które tym razem były żółto-białe lub wykończone delikatnymi frędzlami.
Chanel Haute-Couture Wiosna-Lato 2018 - ogród z fontanną
Muzyka klasyczna (z nowoczesnymi brzmieniami), scenografia zrobiona z przepięknych altan ozdobionych kwiatami i zielenią oraz wielka fontanna na środku – właśnie te elementy stworzyły atmosferę kolejnego pokazu Chanel haute-couture. Było niezwykle elegancko, choć nie zabrakło jaskrawo różowych czy błękitnych akcentów. Dużą część kolekcji stanowiły również cekinowe kreacje, które błyszczały od stóp do głów. Jeśli jesteście zainteresowani tym jak wyglądały przygotowania do pokazu, a szczególnie 7 ostatnich dni, koniecznie obejrzyjcie dokument Netflixa 7 dni przed.
Chanel Haute-Couture Jesień-Zima 2017/18 – wieża Eiffla
Na tym pokazie w Grand Palais Karl postanowił oddać hołd Paryżowi (gdzie mieszkał od 1953 roku do końca życia) i…na środku pałacu umieścił ogromną rekonstrukcje wieży Eiffla. Trzeba przyznać, że był to jeden z najbardziej komentowanych pokazów. Królował na nim klasycznie tweed (często w połączeniu ze skórą), kapelusze z małym rondem, symetryczne góry oraz rozkloszowane doły.
Karl Lagerfeld nie żyje. Oto najważniejsze fakty z życia wybitnego projektanta mody>>>
Chanel Ready-To-Wear Jesień-Zima 2017-18 – rakieta
To był jeden z najgłośniejszych pokazów Chanel w historii. Na środku Grand Palais zbudowano wielką rakietę z wielkim logo francuskiego domu mody, a podczas finału modelki ustawiły się wokół niej. Karl Lagerfeld wcisnął przycisk i zaczęło się odliczanie – rakieta naprawdę wystrzeliła!
Chanel Ready-To-Wear Wiosna-Lato 2016 – lotnisko
W 2016 roku Karl zamienił Grand Palais w lotnisko. Były stewardessy, noszące bagaże, bramki do odprawy paszportowej i gate’y. Na środku znajdowała się natomiast tablica odlotów i przylotów samolotu Chanel. Goście nie siedzieli na normalnych krzesłach, a na metalowych siedzeniach, które zwykle znajdują się na lotnisku, a zaproszenia wyglądały jak karty boardingowe i z napisem Chanel Airlines.
Chanel Metiers d'Art 2015/16 – rzymskie metro
Czym jest kolekcja Metiers d’Art? Inaczej to kolekcja pre-Fall domu mody Chanel, która podobnie jak haute-couture jest szyta ręcznie przez kilkadziesiąt pracowni. W 2015 roku Karl postanowił przenieść gości do Rzymu, a dokładnie uliczek przy metrze. Modelki prezentując ubrania najpierw wychodziły schodami z metra, by potem zaprezentować gościom siedzącym przy kawiarnianych stolikach kreacje Chanel. Dominowały ciemne klasyczne płaszcze (również skórzane!), duże błyszczące kolczyki i zwiewne sukienki.
Karl Lagerfeld: najlepsze cytaty projektanta o Chanel, stylu, luksusie i samym sobie>>>
Chanel Haute-Couture Jesień-Zima 2015/16 – kasyno
Karl po raz kolejny udowodnił, że potrafi bawić się modą. Stoły do gry w ruletkę i maszyny do gier miały logo Chanel. Warto też dodać, że goście zaproszeni na pokaz mogli nie tylko obserwować najnowszą kolekcję, ale również skorzystać z rozrywek dostępnych w kasynie. Oczywiście całe wnętrze było bardzo eleganckie i dobrze oświetlone, by dokładnie przyjrzeć się sylwetkom modelek. A było na co popatrzeć, bo choć projektant po raz kolejny postawił na klasykę (głównie w ciemnych odcieniach), to nie brakowało święcących dodatków czy szalonych pomysłów, takich jak rozkloszowana czarna sukienka do kolana z dokładnie wyhaftowanymi kwiatami. Punktem kulminacyjnym pokazu było przedstawienie gościom kreacji ślubnej. Tym razem prezentowała ją Kendall Jenner, która wyszła nie w sukni, a w garniturze z ciągnącym się tiulem.
Chanel Ready-To-Wear Jesień-Zima 2015/16 – bar
3 lata temu wizjoner wpadł na pomysł, aby przekształcić wnętrze Grand Palais w bar. Tym razem modelki przechodziły przez obrotowe drzwi i prezentowały kreacje, w których nie zabrakło kraty i akcentów w postaci opasek na głowę. Wszystkie dopełniały kultowe czółenka Chanel oraz ciemne makijaże oczu. Warto też wspomnieć, że w barze byli barmani, którzy przygotowywali drinki, a modelki po przejściu wybiegu siadały na miejscach i czytały gazety.
Chanel Ready-To-Wear Wiosna-Lato 2015 – strajk
Po raz kolejny pokaz Chanel miał miejsce na wykreowanych przez Karla ulicach Paryża. Tym razem modelki odgrywały role młodych sufrażystek, które wychodziły na ulicę z feministycznymi transparentami takimi jak Women’s right are more than alright czy History is her story. Ten pokaz był hołdem projektanta dla samej Coco Chanel, która zrewolucjonizowała modę kobiecą. Jednak biorąc pod uwagę nieprzychylne komentarze Karla na temat feministek i ogólnie kobiet – prawdopodobnie pokaz nie odzwierciedlał jego prywatnych poglądów, a po prostu wpisywał się w „trendy”.
Chanel Metiers d'Art Collection 2014/15 – wystawna uczta
Kolejna kolekcja pre-Fall, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Paris-Salzburg nie została tym razem zaprezentowana w Grand Palais, a w niezwykle bogatym wnętrzu pałacu. Goście zostali usadzeni w salonie, a wokół nich przechadzały się modelki prezentujące kolekcję, w której nie zabrakło delikatnych ornamentów, połączeń kolorystycznych takich jak czerwień i czerń i koszul w stylu takich, jakie noszono na dworach. Całość dopełniał stół ustawiony na środku pomieszczenia, na którym znajdowało się mnóstwo owoców oraz świece rozstawione po salonie.
Chanel Haute-Couture Jesień-Zima 2014-15 – logo Chanel na środku i kominek
Wyobraźcie sobie ogromne białe pomieszczenie, doskonale oświetlone, na którego środku znajduje się poczwórne logo Chanel. Tak właśnie wyglądał ten pokaz Chanel. Całość została dopełniona kominkiem i automatycznie otwierającymi się drzwiami, zza których wychodziły modelki. Brzmi dziwnie? Biorąc pod uwagę inne pokazy Chanel, niezupełnie. Jak można było zauważyć na wybiegu, Karl zainspirował się twórczością Williama Morrisa, malarza, należącego do grupy prerafaelitów. Na wybiegu mogliśmy zobaczyć bardzo dużo jasnych sylwetek oraz ciekawych haftów i zdobień.
Chanel Ready-To-Wear Jesień-Zima 2014/15 – supermarket
Ten pokaz również wzbudził duże emocje. Karl zabrał gości do sklepu, w którym przechadzały się modelki z gustownymi koszykami na zakupy. Na półkach znajdowały się natomiast produkty sygnowane logo Chanel (np. tuńczyk).
Chanel Haute-Couture Jesień-Zima 2013/14 – teatr
W 2013 roku wizjoner przekształcił kultową halę w Paryżu na teatr w gruzach. Modelki wychodziły ze zniszczonej sceny, na której znajdowało się rusztowanie. Goście siedzieli na drewnianych, połączonych ze sobą krzesłach, jakie do dziś można spotkać w instytucjach kultury. W tej kolekcji Karl postawił na szerokie paski, spódnice mini w literę A, ogromne płaszcze, które posiadają kieszenie i metaliczne zdobienia. Z klasą i z przytupem!
Chanel Ready-To-Wear Jesień-Zima 2013/14 – globus
W Grand Palais Karl umieścił gigantyczny globus, który miał zaznaczone krzyżykami miejsca, w których znajdują się salony marki. Prawdopodobnie myślą przewodnią było to, że cały świat kręci się wokół Chanel.
Chanel Ready-To-Wear Jesień-Zima 2011/12 – lodowiec
To kolejny niezapomniany pokaz Chanel. Na środku wybiegu znajdował się topniejący lodowiec, a modelki chodziły po wodzie. Nie zabrakło ogromnych futer (niedawno zarówno Chanel jak i Fendi podjęło decyzję o zaprzestaniu korzystania z naturalnych futer i egzotycznych skór), włochatych śniegowców czy klasycznych tweedowych marynarek. Biorąc pod uwagę problem globalnego ocieplenia, z jakim zmagamy się w dzisiejszym świecie, trzeba przyznać, że Karl ubiegł innych projektantów tym oryginalnym pomysłem o parę sezonów.
Chanel Haute-Couture Jesień-Zima 2009/10 – flakony perfum Chanel
To jeden z niewielu pokazów Chanel, którego oświetlenie nie było aż tak jasne. Właściwie oświetlony był tylko pokaz, którego ułożenie przypominało szachownicę z wszystkich białych pól przedzielonych równo czarnymi pasami. Na samym środku zostały ustawione ogromne białe flakony kultowych perfum N°5. W kolekcji nie zabrakło asymetrycznych kształtów, świecących elementów i kolorowych chust na włosach modelek.
Chanel Haute-Couture Spring-Summer 2008 – żakiet
Wyobraźcie sobie kultowy żakiet, który nosiła sama Gabrielle Chanel w ogromnym rozmiarze. Robi wrażenie, prawda? Karl ustawił taki w centrum wybiegu w 2008 roku, kiedy pokazy mody wyglądały bardzo podobnie, a zawód reżysera pokazów mody dopiero raczkował. Mimo tego, że żakiet był ogromny, jego twórcy mocno zadbali o takie szczegóły jak wykończenia i widoczne logo Chanel. Na modelkach można było zauważyć nie tylko żakiety i tweedy, ale również tiulowe sukienki o asymetrycznych kształtach i góry tylko na jedno ramię.
Virginie Viard zastąpi Karla Lagerfelda. Kim jest nowa dyrektor kreatywna Chanel?>>>
1 z 19
Chanel Haute Couture Wiosna-Lato 2019
Czasami jest nam ciężko uwierzyć, że miejsca które kreował Karl, to tylko scenografie.
2 z 19
Chanel Ready-To-Wear Wiosna-Lato 2019
Karl Lagerfeld wzniósł pokazy mody na całkiem nowy poziom.
3 z 19
Chanel Ready-To-Wear Wiosna-Lato 2018
W zeszłym roku Karl po raz kolejny zaskoczył wszystkichi na pokazie leciały prawdziwe strumienie wody.
4 z 19
Chanel Haute Couture Wiosna-Lato 2018
Jeśli jeszcze nie widziałyście dokumentu Netflixa 7 dni przed, koniecznie musicie nadrobić zaleglości!
5 z 19
Chanel Haute-Couture Jesień-Zima 2014/15
Bardzo podoba nam się to, że Karl nie zawsze przysłaniał cały Grand Palais. Budynek Grand Palais na wielu pokazach był równiez elementem scenografii.
6 z 19
Chanel Ready-To-Wear Jesień-Zima 2017/18
Rakieta na środku wybiegu? Dla Karla nie istaniły rzeczy niemożliwe.
7 z 19
Chanel Ready-To-Wear Wiosna-Lato 2016
Ten pokaz Chanel pod kątem scenografii z pewnością był rajem dla influenserek.
8 z 19
To jeden z nielicznych pokazów Chanel, który miał minimalistyczne oświetlenie.
9 z 19
Chanel Haute-Couture Jesień-Zima 2015/16
Na pokazie w kasynie w różne gry grały m.in. Kristen Stewart, Julianne Moore czy Vanessa Paradis.
10 z 19
Chanel Ready-To-Wear Jesień-Zima 2015/16
Żałujemy, że scenografie do pokazów Chanel powstają specjalnie na pokazy, ponieważ chętnie wybrałybyśmy się do baru francuskiego domu mody.
Zobacz także: W Szanghaju powstała kawiarnia Chanel
11 z 19
Chanel Ready-To-Wear Wiosna-Lato 2015
To jeden z naszych ulubionych pokazów!
12 z 19
Chanel Haute-Couture Jesień-Zima 2017/18
Podobno goście biorący udział w pokazie podziwiali tego dnia na raz dwie wieże Eiffla - prawdziwą i tą wykreowaną przez Karla.
13 z 19
To był kolejny pokaz, w którym pierwsze skrzypce zagrała Cara Delevingne, muza projektanta.
14 z 19
Chanel Ready-To-Wear Jesień-Zima 2014/15
Na co byście się skusiły ze sklepu spożywczego Chanel?
15 z 19
Chanel Haute-Couture Jesień-Zima 2013/14
Karl był nie tylko projektantem, ale i fotografem. Nie dziwi nas więc, że miejsca jego pokazów były zawsze estetyczne i wyglądały jak spójne kadry.
16 z 19
Chanel Ready-To-Wear Jesień-Zima 2013/14
Karl często kpił sobie ze świata mody i innych projektantów. Ten pokaz zdecydowanie to potwierdza.
17 z 19
Chanel Ready-To-Wear Jesień-Zima 2011/12
Gdyby któryś z projektantów stworzył dzisiaj taką scenografie, wszyscy zachwycaliby się innowacyjnym podejściem i podejmowaniem istotnych dla dzisiejszego świata zagadnień. Jednak Karl był (po raz kolejny) pierwszy i zrobił to już 8 lat temu!
18 z 19
Chanel Haute-Couture Jesień-Zima 2009/10
Ta sceneria była hołdem dla Gabrielle Chanel.
19 z 19
Chanel Haute-Couture Spring-Summer 2008
Warto wspomnieć, że budynek Grand Palais został wybudowany w 1900 roku, specjalnie na wystawę światową.