Reklama

W tym artykule:

  1. Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Garsonka A.D. 2022
  2. Jak ubrać się na rozmowę o pracę? Klasyka to zawsze dobry pomysł
  3. Jak ubrać się na rozmowę o pracę? Biurowy dress code z modowym twistem
  4. Jak się ubrać na rozmowę o pracę w branży kreatywnej?
  5. Jak się NIE ubierać na rozmowę o pracę?
Reklama

Na pewno znasz to uczucie. Po tygodniach oczekiwania na odpowiedź w sprawie wysłanego przez ciebie CV, wreszcie dzwoni telefon. Firma, w której od dawna chciałaś pracować, zaprasza cię do kolejnego etapu rekrutacji, a konkretnie – na rozmowę kwalifikacyjną. W pierwszej chwili cieszysz się jak szalona, w kolejnej – wpadasz w panikę – zastanawiasz się nie tylko, czy sobie poradzisz, ale i jak się ubrać na rozmowę o pracę. W końcu zależy ci, by wyglądać stosownie do sytuacji, ale nie jak wszyscy inni, którzy także stawią się na rozmowę – chcesz przecież zostać zapamiętaną. Zależy ci także, aby czuć się komfortowo – niewygodne spodnie czy zbyt ciasna spódnica nie mogą przeszkadzać ci w samej rozmowie. Jak to wszystko pogodzić? Przychodzimy z pomocą!

Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Garsonka A.D. 2022

Zacznijmy od tego, że rozmowa o pracę rozmowie o pracę nierówna. Oczywiście zawsze należy ubrać się schludnie i elegancko – z szacunku dla przyszłego pracodawcy i/lub rekrutera, nie znaczy to jednak, że trzeba wciskać się w białą bluzkę i tradycyjną garsonkę (choć, jeśli nie masz nic przeciwko temu, warto, bo garsonka powraca, o czym świadczą ostatnie stylizacje najbardziej topowych francuskich it-girls). Zapomnijcie jednak o zestawach składających się z marynarki i spódnicy, w jakich spotkać można panie z banku (no chyba, że akurat aplikujecie do banku) – garsonki A.D. 2022 są znacznie bardziej nowoczesne. Spódnice są znacznie krótsze niż do kolan – to wynik sentymentu projektantów do mody z lat 60., często przyjmują kształt trapezu i uszyte są z mięsistego tweedu w chanelowskim stylu. Marynarki z kolei są znacznie większe niż były – zamiast podkreślać talię, stawiamy na fasony oversize, najlepiej z podkreślonymi ramionami. Będą świetnie kontrastować z krótką spódniczką.

Komplet warto uzupełnić o bluzkę w stylu retro – z charakterystycznym szerokim kołnierzykiem wykończonym falbanką. Nie musi to być jednak tradycyjna biała bluzka, nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na denim – całość będzie wystarczająco formalna, by pozwolić sobie na jeden bardziej przekorny akcent. Dobrym pomysłem zamiast klasycznych czółenek będą więc modne od kilku sezonów loafersy. W tym roku najlepiej na grubej podeszwie i zdobione charakterystycznym łańcuchem. Do tego torebka-bagietka i look gotowy.

Jak ubrać się na rozmowę o pracę? Klasyka to zawsze dobry pomysł

Od spódnicy wolicie spodnie? W takim razie na pytanie: jak się ubrać na rozmowę o pracę, odpowiedź brzmi – w garnitur. Trend rozpropagowany przez mieszkanki Kopenhagi cieszy się coraz większą popularnością. Tym bardziej, że damskie garnitury na wybiegach proponują też najbardziej topowi projektanci. Ponieważ preferują fasony oversize – spodnie o szerokich nogawkach i równie obszerne marynarki, możemy zapomnieć o niewygodzie. W takim stroju będziecie chciały chodzić nawet na co dzień. Tym bardziej, że pod spodem można mieć po prostu biały T-shirt. Dziś nie będzie już wielkim faux pas, jeśli do garnituru założycie sneakersy, ale postawić możecie też na minimalistyczne mule czy nawet sandałki. O ile oczywiście, staracie się o pracę w branży nie wymagającej restrykcyjnego dress code'u. W przeciwnym wypadku lepiej postawić na półbuty lub czółenka na niewysokiej szpilce, czyli tzw. kitten heels (obcasy wyższe niż kilka centymetrów lepiej pozostawić na wieczorne wyjścia).

Jak ubrać się na rozmowę o pracę? Biurowy dress code z modowym twistem

Ale garnitury i garsonki to nie jedyne pomysły na stylizacje na rozmowę o pracę. Eksperymentować można także z innymi elementami garderoby, na przykład różnego rodzaju spódnicami. Naszym zdaniem na rozmowę o pracę spokojnie można przyjść w satynowej spódnicy midi miękko opływającej sylwetkę, do której można założyć nawet bluzkę na ramiączkach – wystarczy na ramiona zarzucić marynarkę. Ona zresztą jest jednym z najlepszych wyborów na rozmowę o pracę. Zwłaszcza, że sprawdzi się także w duecie z sukienką – dzianinową midi albo – idealną na rozmowę kwalifikacyjną – szmizjerką.

Jak się ubrać na rozmowę o pracę w branży kreatywnej?

Zwłaszcza jeśli idziesz na rozmowę o pracę w branży kreatywnej, nie musisz sztywno się trzymać restrykcyjnego biurowego dress code'u. Wręcz przeciwnie, to moment na to, by pokazać własną osobowość. Co nie znaczy, że trzeba całkiem łamać zasady. Można jednak podejść do nich z dystansem. Garnitur może być przecież jeansowy, a zamiast bluzki można założyć garniturową kamizelkę w męskim stylu. Sprawdzą się także zdekonstruowane koszule – w tym uszyte na ich bazie sukienki. Albo bluzka z przeskalowaną kokardą założona do klasycznych jeansów. Możliwości jest naprawdę sporo.

fot. Getty Images

Reklama

Jak się NIE ubierać na rozmowę o pracę?

Jedno jest jednak pewne – niezależnie od tego, w jakiej branży szukasz pracy, do stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną warto podejść poważnie. By strojem oddać powagę sytuacji, utwierdzając przyszłego pracodawcę, że naprawdę nam zależy. Unikać należy zatem nadmiernie swobodnych rzeczy – w tym tych, które odsłaniają zbyt wiele ciała (marynarka w duecie z crop topem to nie do końca dobry pomysł). Warto zachować powściągliwość także w kwestii wysokości obcasa. Nie założyłybyśmy również klapków, ani innych butów z odkrytymi palcami. Ale to chyba oczywiste. Powodzenia!

Reklama
Reklama
Reklama