Reklama

W tym artykule:

  1. Jak dobierać kolory ubrań? Pomocne będzie koło barw
  2. Color blocking, czyli łącz ze sobą kolory przeciwstawne
  3. Łącz ze sobą kolory pokrewne
  4. Jak łączyć kolory ubrań damskich? Postaw na total look!
  5. Jeden mocny akcent kolorystyczny
  6. Neutralna kolorystyka – uniwersalne zestawienia kolorów
  7. Jak łączyć pastelowe kolory ubrań?
Reklama

Można się w tym pogubić. Do niedawna choćby połączenie różu i czerwieni uchodziło za zabronione, dziś jest jednym z najmodniejszych. Podobnie jak czerń plus granat i czerń plus brąz. Jak więc łączyć kolory ubrań (i dodatków), by nie zaliczyć wpadki? Przychodzimy z pomocą i przedstawiamy zestaw najbardziej uniwersalnych zasad, dzięki którym nie ma mowy o błędzie. Najważniejsza z nich? Kompletując stylizację, ogranicz się maksymalnie do trzech barw. Dzięki temu look będzie wyglądał ciekawie i elegancko, a ty zminimalizujesz ryzyko pojawienia się zgrzytów. W tym ostatnim pomoże także znajomość kilku innych zasad, którymi warto się kierować, dobierając do siebie kolory stroju.

Jak dobierać kolory ubrań? Pomocne będzie koło barw

Kolory ubrań można dobrać na wiele sposobów. Punktem wyjścia powinien być zatem własny gust i styl. Niektórzy na wzór skandynawskich minimalistek sięgają tylko po stonowaną i neutralną paletę, a w ich szafach nie sposób znaleźć kolorów poza czernią, bielą, szarościami, beżami i odcieniami brązu. Są także kobiety, które modę skandynawską postrzegają w zupełnie inny sposób i inspiracji szukają u duńskich influencerek. Te chętnie decydują się na kolory (zwłaszcza pastele!) i ich zaskakujące połączenia. Grunt, by dobierając do siebie kolory, zapoznać się z kołem barw, bo to, jak blisko lub jak daleko od siebie, kolory są na nim położone, decyduje o tym, czy pasują do siebie czy też nie.

Fot. Getty Images

Koło barw, czyli specjalny okrąg z rozmieszczonymi obok siebie kolorami to świetna ściąga podczas kompletowania stylizacji. Wystarczy zapamiętać, że swobodnie można łączyć ze sobą kolory na zasadzie podobieństwa albo kontrastu. W praktyce oznacza to, że dobrze będą wyglądać stylizacje na bazie kolorów, leżących na kole barw obok siebie albo po przeciwnej stronie. To właśnie takie odcienie stworzą najciekawsze kolorystyczne duety. Kolejne kolory, dobieramy analogicznie. Jeśli chcemy do stylizacji włączyć trzeci (i kolejny) kolor, sięgamy po kolory ze sobą sąsiadujące. Tyle w teorii, przejdźmy więc do bardziej konkretnych przykładów.

Color blocking, czyli łącz ze sobą kolory przeciwstawne

Color blocking można stworzyć na dwa sposoby. Ten bardziej wyrazisty i nieoczywisty polega na łączeniu ze sobą kolorów, które leżą po przeciwnych stronach na kole barw. W ten sposób naszą stylizację możemy oprzeć na takich duetach jak, np.: niebieski i pomarańczowy, różowy i zielony lub żółty i fioletowy. Na tym jednak nie koniec. Ciekawe kontrasty powstają też przy łączeniu kolorów ubrań, które sąsiadują z odcieniami leżącymi naprzeciw siebie. Oznacza to, że bardzo ciekawe efekty da połączenie, np.: czerwonego z zielonym, fioletowego z zielonym albo różowego z żółtym. W tym przypadku najlepiej trzymać się dwóch kolorów, a trzy są absolutnym maksimum.

Fot. Getty Images

Łącz ze sobą kolory pokrewne

Dopasowanie ubrań w stylu color blocking, to nie tylko tworzenie modnych kontrastów. W tym trendzie zawiera się także zestawianie odcieni, które na kole barw sąsiadują ze sobą. Oznacza to, że zgrany duet w stylizacji stworzą, np.: różowy i fioletowy, różowy i czerwony, żółty i zielony, żółty i pomarańczowy, pomarańczowy i czerwony lub niebieski i morski. Dzięki wyborowi właśnie takich połączeń mamy pewność, że nasza stylizacja będzie bardzo spójna. Pomimo że takie zestawienie kolorów ubrań jest dość bezpieczne, to jednak nie należy przesadzać z ilością. W tym przypadku także trzy stanowią maksimum. Najlepiej natomiast prezentują się, kiedy są tylko dwa.

Fot. Getty Images

Jak łączyć kolory ubrań damskich? Postaw na total look!

Kolory można łączyć na zasadzie podobieństwa nie tylko w obrębie koła barw. Jednym z bardzo ciekawych pomysłów na stylizację może być total look. Jednokolorowy outfit nie musi być ograniczony do rzeczy od kompletu. Może się w nim pojawić kilka odcieni jednego koloru. Dla przykładu, tworząc niebieski total look, możemy sięgnąć po kobaltowy garnitur i błękitną koszulę oraz dodatki. Oczywiście trzymanie się bardzo podobnych odcieni także nie jest wykluczone. Stworzenie takiej bardzo jednorodnej stylizacji np. w kolorze pudrowego różu, to także opcja, która może się prezentować bardzo ciekawie. Monochromatyczne zestawy zawsze można podpatrzeć u Blair Eadie, która jest instagramową królową total looków.

Fot. Getty Images

Jeden mocny akcent kolorystyczny

Stylizacje zdominowane przez wyraziste kolory nie przypadną do gustu każdej osobie. Jednak nawet miłośniczki powściągliwej kolorystyki mogą od czasu do czasu przemycić jakiś barwny akcent w swoich zestawach. Czarny total look przełamany czerwonym dodatkiem lub zestaw w białej tonacji z zielonym elementem to zawsze ciekawa opcja. Pomimo że taki zestaw nie jest już tak klasyczny, to nabiera nowego charakteru, który wcale niczego mu nie ujmuje. Zabawa kolorami może dać zachwycające efekty.

Fot. Getty Images

Neutralna kolorystyka – uniwersalne zestawienia kolorów

Nie każdego można przekonać do noszenia kolorów. Miłośniczki czerni, bieli, szarości, beżów i brązów nie muszą jednak niczego robić na siłę. Takie naturalne odcienie są bardzo neutralne i sprawiają, że ich łączenie ze sobą jest niezwykle łatwe. Mając szafę, która składa się z ubrań, które są głównie w takiej bezpiecznej palecie, raczej nie mamy okazji, żeby po jej otwarciu narzekać, że nie mamy się w co ubrać. Ta opcja świetnie sprawdzi się nie tylko w szafach minimalistek, ale u wszystkich kobiet, które lubią mieć gotowe rozwiązania na kryzysowe sytuacje. W końcu biała koszula i czarne spodnie lub szara sukienka i czarny sweter to idealnie połączenia, które nigdy nie wyjdą z mody.

Reklama
Fot. Getty Images

Jak łączyć pastelowe kolory ubrań?

Bezpieczny zestaw można też stworzyć z kolorów pastelowych. Delikatne i rozbielone nie narzucają się za bardzo (ani tobie, ani otoczeniu), a przy tym są urocze i radosne, dzięki czemu skutecznie poprawiają humor. To zresztą nie koniec ich zalet. Pastelowe kolory można także swobobodnie ze sobą łączyć. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zestawić ze sobą zarówno jasny róż i jasny fiolet, jak i jasny róż i masełkowy odcień żółtego. Praktycznie wszystkie chwyty są dozwolone, bo wszystkie pastele łączy wspólny mianownik (rozbielony odcień), który jest gwarancją udanych stylizacji.

Reklama
Reklama
Reklama