Związek z kobietą, która ma dziecko – czy może się udać?
Wizja związku z samotną matką może wydawać się niepokojąca, szczególnie dla osób będących na etapie życia, w którym nie myślą jeszcze o dzieciach. Musimy jednak pamiętać, że kobiety „po przejściach” mają prawo do bliskości, kochania oraz tworzenia stabilnych związków. Jedyne, czego potrzebują, to żeby ktoś dał takiej relacji szansę. Czy związek z kobietą, która ma dziecko z inną osobą może się udać? Co warto wiedzieć o tego typu relacjach? Czytaj dalej.
- Iga Anna Pejas
W tym artykule:
- Związek z kobietą, która ma dziecko – co musisz wiedzieć?
- Dlaczego samotne matki szukające miłości przez niektórych są uważane za temat tabu?
- Przyszywany rodzic – czy warto wiązać się z kobietą, która ma dziecko?
- Związek z kobietą, która ma dziecko - przydatne rady
Związek z kobietą, która ma dziecko – co musisz wiedzieć?
Według badań statystycznych, w obecnych czasach w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Przynajmniej połowa z nich doczekała się potomstwa. Samotne macierzyństwo nie jest już dla nikogo niespodzianką. Jednak dalej w świadomości niektórych funkcjonują krzywdzące stereotypy. Na przykład, że tworzenie związku z kobietą, która ma dziecko z poprzedniej relacji jest trudne, problematyczne czy wręcz niemożliwe.
Dla wielu osób potomstwo z innym mężczyzną jest wystarczającym powodem, dla którego nie chcą kontynuować spotykania się z daną osobą, nawet jeśli darzą ją uczuciem lub uważają za atrakcyjną. Dzieci kojarzą im się ze zbyt dużym zobowiązaniem, a świadomość obecności „drugiego” faceta w życiu kobiety może być dla nich nie do zniesienia.
„Nie chcesz mieć dzieci? Jeszcze ci się zmieni!”, czyli czego nie mówić dziewczynom, które nie chcą mieć dzieci
Czego nie powinno się mówić dziewczynom, które nie chcą mieć dzieci? Dlaczego wciąż o ciążę i dzieci pytamy niemal wyłącznie kobiety i nie rozumiemy tego czy też nie dowierzamy, że nie wszystkie z nas marzą o roli matki? Czy bezdzietność stanie się w końcu społecznie akceptowanym wyborem?Dlaczego samotne matki szukające miłości przez niektórych są uważane za temat tabu?
Niestety, w społeczeństwie dalej panuje przekonanie, że potomek z innego związku oznacza przede wszystkim kłopoty. Wizja stworzenia relacji z kobietą z dzieckiem może być przerażająca szczególnie dla osób, które nie dojrzały jeszcze do macie/tacierzyństwa. Nie możemy też zapomnieć, że niektóre osoby w ogóle nie chcą mieć dzieci, ani biologicznych, ani adoptowanych. Inne po prostu boją się, że nie sprawdzą się w roli rodzica. Dla jeszcze innych problematyczny może okazać się aspekt finansowy. Opieka nad przyszywanym potomkiem najczęściej wiąże się z wyższymi kosztami utrzymania gospodarstwa domowego. W grę mogą wchodzić też aspekty takie jak nacisk społeczny i brak akceptacji relacji ze strony rodziny i bliskich.
Musimy jednak pamiętać, że w większości przypadków tworzenie relacji z kobietą z dzieckiem nie jest tak problematyczne, jak niektórym się wydaje. Matki, które same wychowują swoje pociechy to najczęściej niezwykle zaradne, odpowiedzialne, dojrzałe osoby, które nie szukają „drugiego rodzica” do pomocy w opiece nad dzieckiem. Są w stanie sobie z tym znakomicie poradzić same, a to, czego naprawdę potrzebują to po prostu miłość i bliskość. Zazwyczaj są gotowe na stworzenie dojrzałej i szczerej relacji, w której nie będą miały problemu z okazywaniem uczuć i wsparcia dla swojej osoby partnerskiej.
O co chodzi z beżowymi flagami, o których mówi się na TikToku?
Zapomnijcie o red flags, nadchodzą beige flags. Beżowe flagi to termin, który zyskuje popularność na TikToku i pozwoli wam ocenić potencjalnego kandydata na partnera lub partnerkę.Przyszywany rodzic – czy warto wiązać się z kobietą, która ma dziecko?
Wiele osób zastanawia się, czy warto wiązać się z kobietą z dzieckiem z poprzedniej relacji. Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od indywidualnych czynników dotyczących obojga partnerów. Jeśli znajdujesz się w tego typu sytuacji i nie jesteś pewny, jaką podjąć decyzję, spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:
- Czy chcesz sprawdzić się w roli rodzica?
- Czy myślałeś kiedyś o tym, że chcesz mieć dzieci?
- Czy jesteś gotowy na dodatkowe wyzwanie/zobowiązanie?
- Czy ty i twoja partnerka potraficie szczerze ze sobą rozmawiać?
- Czy ty i twoja partnerka poruszyliście temat wspólnego wychowywania jej dziecka?
- Czy jesteś w stanie zaakceptować fakt, że nie będziesz najważniejszą postacią w życiu swojej partnerki?
- Czy jesteś pewny, że chcesz budować przyszłość ze swoją partnerką?
Jeśli twoją odpowiedzią na większość z tych pytań jest TAK, jak najbardziej powinieneś dać szansę relacji z osobą, na której ci zależy. Często zdarza się, że kiedy poznasz jej dziecko sam stracisz dla niego głowę, a wtedy wszystko pójdzie już jak z górki.
Co jednak ważne, nie możemy przymykać oczu na fakt, że branie pod opiekę dziecka kobiety, z którą się spotykamy, będzie wiązało się z dużą odpowiedzialnością. Aby tego typu relacja zadziałała, musimy być pewni, że znaleźliśmy się na etapie życia, w którym będziemy w stanie sprawdzić się w roli opiekuna czy przyszywanego rodzica. Nie powinniśmy próbować, jeśli nie jesteśmy pewni. Kiedy relacja wejdzie na poważne tory, a matka i dziecko przyzwyczaja się do naszej obecności, o wiele trudniej będzie im zaakceptować ewentualne rozstanie. Decyzja powinna być rozsądna i przemyślana, tak, aby nikogo potem nie skrzywdzić.
Jeśli czujesz, że jesteś zbyt młody na tego typu zobowiązanie, rzeczywiście wchodzenie w relację z samotną matką może nie być najlepszym pomysłem. Jeśli jednak nie masz problemu z podjęciem nowego wyzwania, a opieka nad dzieckiem jest czymś, czego pragniesz, związek z samotną matką jak najbardziej ma szansę się udać.
Od „10 minut uwagi” do zasady „screen-free”. Psychoterapeutka Sylwia Miller zdradza 6 sposobów na utrzymanie miłości w związku, by żyć długo i szczęśliwie
Jak utrzymać miłość? Jak o nią dbać, by nie wygasła? Co zrobić, aby w relacji układało nam się, aby się ona rozwijała a my wraz z nią? Czy to w ogóle możliwe? Sylwia Miller, psychoterapeutka z MeWell, zdradza nam 6 cennych relacyjnych tipów, by żyć długo i szczęśliwie.Związek z kobietą, która ma dziecko - przydatne rady
Czy związek z kobietą, która ma dziecko z poprzedniej relacji ma szansę przetrwać próbę czasu? Tak, będzie wymagał jednak od ciebie i twojej partnerki zaangażowania i kompromisów, a także wyznaczenia odpowiednich zasad oraz granic.
Pamiętaj jednak, że wyrzeczenia, zobowiązania i aktywna praca nad budowaniem związku to filary, które dotyczą każdej dojrzałej relacji romantycznej. Związek z kobietą z dzieckiem niewiele się w tym przypadku różni.
Co zrobić, aby relacja z kobietą, która ma dziecko się udała?
Budowanie relacji jest długotrwałym procesem - daj wam czas
Jeśli myślisz o stworzeniu wspólnej przyszłości z kobietą, która ma dziecko, w zdecydowanej większości przypadków musisz zawrzeć je w tych planach. Co za tym idzie, poznać się ze swoim nowym podopiecznym i spróbować stworzyć z nim personalną relację. Jest to niezbędny krok, którego nie da się ominąć - kobieta nie będzie w stanie związać się z osobą, która nie akceptuje jej dziecka, i która nie jest przez to dziecko akceptowana (chociaż w najmniejszym stopniu).
Nie nakładaj na siebie jednak presji względem szybkiego zdobycia serca swojego przyszłego podopiecznego. Pamiętaj, że cała sytuacja jest nowa, zarówno dla ciebie, jak i dla twojej wybranki i jej dziecka. Daj im (oraz sobie!) sporo czasu na akceptację zmieniających się warunków otoczenia. Poznawaj dziecko krok po kroku.
Bądź na miejscu i okazuj zainteresowanie bliższym zapoznaniem, ale dawaj mu przestrzeń, jeśli jej potrzebuje. Twoja wybranka na pewno doceni zaangażowanie, które wkładasz w budowanie relacji z jej pociechą i będzie wspierała was na każdym kroku tej drogi.
[Kobiety, które mają dziecko - przy. red.] Głównie szukają faceta dla siebie, ale marzy im się także, by dał im wytchnienie w rodzicielstwie, nie tyle był ojcem dla ich dzieci, co pomógł, wsparł. Większość kobiet mówi, że niezwykle istotne w wyborze faceta jest to, jaki on będzie dla dzieci. Niektóre twierdzą nawet, że jak nie dogada się z ich dziećmi, to mowy nie ma, żeby dały mu szansę" - mówi psychoterapeutka Katarzyna Miller w wywiadzie dla magazynu Zwierciadło.
Pamiętaj, że szczerość to podstawa
Szczere, otwarte rozmowy są ważne dla każdej relacji. Jednak w przypadku związku z kobietą, która ma dziecko, są one wręcz niezbędne. Pamiętaj, że twoja partnerka ma prawo na bieżąco dowiadywać się, jak czujesz się w obecnej sytuacji. Nie ukrywaj przed nią emocji, które pojawiają się w tobie w procesie budowania relacji z jej potokiem, nawet, jeśli nie zawsze są one pozytywne. Twoja partnerka najprawdopodobniej nie będzie miała problemu z tym, żeby je zrozumieć. Dodatkowo, jeśli będziecie ze sobą szczerzy, łatwiej będzie wam wypracować odpowiedni plan na przyszłość, który zwiększy szanse powodzenia waszej relacji.
Wypracuj własny model relacji z dzieckiem twojej partnerki
Kim powinien być przyszywany rodzic? Przede wszystkim najlepszym przyjacielem swojego podopiecznego. Pamiętaj, że nigdy nie zastąpisz mu biologicznego rodzica, a próby wejścia w jego rolę mogą spotkać się z buntem i niechęcią ze strony dziecka.
Kiedy wchodzisz do „patchworkowej” rodziny, zacznij od obserwowania relacji i przyzwyczajeń, które w niej obowiązują. Małymi kroczkami staraj się znaleźć wśród nich miejsce dla siebie. Pamiętaj, że relacja którą tworzysz z przyszywanym dzieckiem nie musi naśladować tej, którą ma ze swoimi biologicznymi rodzicami. Nie próbuj zmuszać też samego siebie do okazywania uczuć, które się jeszcze nie pojawiły. Ty też potrzebujesz czasu na akceptację sytuacji i stworzenia emocjonalnej więzi z twoim nowym podopiecznym. Udawanie, że istnieje, zanim jeszcze zacznie się pojawiać, będzie nieuczciwe w stosunku do dziecka i jego matki.
Zaakceptuj element rywalizacji z „drugim” rodzicem
Jeśli biologiczny rodzic twojego przyszywanego potomka dalej ma z wami kontakt, w większości przypadków może wytworzyć się między wami element cichej rywalizacji lub porównywania. Pamiętaj, że jest to całkowicie naturalne i dotyczy najbardziej dojrzałych i odpowiedzialnych osób. Nie zapominaj jednak, że to ty jesteś w tym przypadku dorosłym i musisz sam poradzić sobie z tego typu uczuciami.
Nawet, jeśli nie podoba ci się sposób zachowania biologicznego rodzica twojego nowego podopiecznego, pamiętaj, że nie powinieneś wyrażać tego na głos, szczególnie przy dziecku. Jeśli twój podopieczny zwierza ci się z rzeczy dotyczących relacji z biologicznym rodzicem, możesz uważać się za szczęściarza. Uważaj jednak z przesadnym wyrażaniem opinii na temat „drugiego” rodzica. Dziecko nie powinno zdawać sobie z negatywnych emocji występujących pomiędzy jego biologicznym i przyszywanym rodzicem.