Reklama

W tym artykule:

  1. Czy związek na odległość ma sens?
  2. Etapy związku na odległość
  3. Męczy mnie związek na odległość, czyli problemy w tego typu relacji
  4. Związek na odległość a samotność
  5. Jak przetrwać związek na odległość?
  6. Związek na odległość a seks
  7. Plusy związku na odległość
  8. Związki na odległość – statystyki
  9. Związek na odległość cytaty
  10. Związek na odległość oczami mężczyzny
Reklama

Internet spowodował, że świat się skurczył. A to sprawia, że nie tylko możemy pracować w zupełnie innym mieście (a nawet kraju) niż mieszkamy, ale i... kochamy na odległość. Przyczyny są różne. W związki na odległość wchodzą zarówno młodzi ludzie, którzy poznali się w sieci albo podczas wakacyjnych wyjazdów, ale i pary, które zmusiła do tego sytuacja ekonomiczna – konieczność pracy poza miejscem zamieszkania i brak możliwości przeprowadzki drugiego z partnerów – czy to ze względu na niewystarczający budżet czy to względy logistyczne albo własne ambicje. W takich parach prędzej czy później pojawia się pytanie: Czy związek na odległość ma sens? Postanowiliśmy poszukać na nie odpowiedzi i rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym (niełatwym) typem relacji.

Czy związek na odległość ma sens?

Związek na odległość dla jednych jest w pełni satysfakcjonującą i dogodną relacją, dla innych jedynie etapem przejściowym w drodze do zamieszkania razem. Inni zaś uważają, że taki związek na dłuższą metę nie ma prawa przetrwać, a żyjąc na co dzień oddzielnie, nie da się zbudować prawdziwej i trwałej relacji partnerskiej. Różne zdanie na ten temat mają nawet same pary, pozostające w związkach na odległość. Jednym wystarczą codzienne rozmowy telefoniczne i kontakt online, przeplatane „prawdziwymi” spotkaniami co jakiś czas. Inni po jakimś czasie wycofują się z relacji, odczuwając pustkę i brak satysfakcji z relacji „z doskoku” – pragną fizycznej obecności partnera czy partnerki, a nawet rutyny u jego czy jej boku. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy związek na odległość ma sens i czy ma szansę przetrwać. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia, a także wspólnej wizji partnerów, co do jego przyszłości. Znaczenie ma siła relacji i jej fundamenty, determinacja obojga partnerów, a także ich dopasowanie pod względem charakteru i potrzeb.

Modern Love: jak kochamy dzisiaj

Większość z nas zapytana, co jest najważniejsze w życiu, odpowiada: MIŁOŚĆ. Dlaczego tak jest i czy poddaje się ona czasom i okolicznościom, pytamy Daniela Jonesa. Dziennikarze „The New York Times” i twórcę najpopularniejszej na świecie rubryki o miłości: „Modern Love”.
Modern Love: jak kochamy dzisiaj
fot. materiały prasowe

Etapy związku na odległość

Każdy związek, czy też, bardziej fachowo, relacja romantyczna, przechodzi przez kilka etapów. Dokładnie opisał je amerykanski psycholog, Robert Sternberg, który podzielił ją na 6 części. Są to:

  • zakochanie,
  • romantyczne początki,
  • związek kompletny,
  • związek przyjacielski,
  • związek pusty,
  • rozpad związku.

Poszczególne etapy związku różnią się od siebie poziomem intymności, namiętności i zaangażowania, czyli trzema składnikami milości wyróżnionymi przez naukowca. Co ważne, nie oznacza to, że każdy związek musi skończyć się rozpadem, ani to, że gdy przejdziemy z jednego do drugiego etapu nie ma już możliwości powrotu. Wszystko zależy od naszych starań i zaangażowania. Bo choć trudno po latach o motyle w brzuchu, charakterystyczne dla pierwszego etapu związku (muszą minąć, bo w przeciwnym razie nie bylibyśmy w stanie na dłuższą metę funkcjonować normalnie), namiętność możemy rozbudzać na nowo, a intymność pielęgnować. Związek na odleglość nie jest tu wyjątkiem. Jedyną różnicą jest brak fizycznej bliskości na co dzień, co może wpływać na jego dynamikę.

Męczy mnie związek na odległość, czyli problemy w tego typu relacji

Związek na odległość to specyficzna forma relacji. Partnerzy spędzają większość czasu osobno, pozostając ze sobą w kontakcie telefonicznym czy internetowym. Widują się zwykle w weekendy lub przez kilka dni w miesiącu, ale wiodą niejako osobne życia. Taka codzienność jest obarczona różnymi problemami, na które narzekają zarówno osoby młode, jak i dojrzałe. Kobiety i mężczyźni. Jakie problemy pojawiają się najczęściej w relacji na odległość?

  1. Ludzie, pozostający w związkach na odległość najczęściej wskazują choćby na poczucie pustki. Relację określają jako „bycie razem, a jednak osobno”. Partner nie odbierze z pracy, nie pójdzie do apteki, gdy druga połówka źle się czuje, nie zrobi herbaty ani nie kupi czekolady, nie pomoże w codziennych obowiązkach. Trudno też o spontaniczną randkę. Na swoją „kolej” trzeba czekać, z kalendarzem w ręku, odliczając dni (i minuty) od spotkania do spotkania. Imprezy szkolne czy firmowe zwykle również spędza się osobno lub wspólny udział możliwy jest tylko raz na jakiś czas. O wielu względach decydują finanse, a takie proste (dla par żyjących obok siebie na co dzień) czynności, jak spotkania towarzyskie, spontaniczne wyjścia (nawet w środku nocy), podawanie śniadania do łóżka czy spędzanie wieczorów razem stają się niemożliwe, a przynajmniej o wiele trudniejsze do osiągnięcia. Im mniejsza odległość dzieli partnerów, tym lepiej – daje to więcej możliwości bliskiego kontaktu i częstszych spotkań niż wówczas, gdy partnerzy mieszkają w bardzo oddalonych od siebie miejscowościach czy nawet w różnych krajach lub na innych kontynentach.
  2. Kolejnym problemem wynikającym ze związku na odległość może być tworzenie złudnego poczucia, że poznało się dobrze drugą osobę. Spotkania i bliskość determinowane określonym, ograniczonym czasem, a brak rutynowej, zwykłej codzienności i wspólnego stawiania czoła problemom, może skończyć się źle, gdy para zamieszka już razem. Może okazać się, że górę w relacji bierze wyobrażenie o drugiej osobie, nie zaś faktyczna znajomość jej charakteru, łącznie z wadami. Partnerzy żyjący w wieloletnich związkach na odległość nierzadko przeżywają rozczarowanie, spędzając ze sobą później cały czas. Chyba, że relacja przekształciła się w taką na odległość ze względu na pracę czy inne historie życiowe tych osób już po kilku latach związku.

Rozwód łóżkowy coraz popularniejszy! Badania potwierdzają, że jest dobry dla zdrowia

Dbanie o relację z ukochaną osobą niejedno ma imię. Dla niektórych związków tzw. łóżkowy rozwód może być jedynym ratunkiem, by odzyskać zdrowie i ochotę na seks. Poznajcie szczegóły.
łóżkowy rozwód
Getty Images / Handout

Związek na odległość a samotność

Samotność to kolejny problem, z którym borykają się pary żyjące na odległość. Kontakt telefoniczny czy wymiana wiadomości tekstowych nie jest jednak tym samym, co przytulenie się, pocałunek czy po prostu rozmowa na żywo. Dzielenie się troskami i radościami, nowinami i wątpliwościami smakuje zupełnie inaczej, gdy partnera ma się obok siebie. Wiele par nie przechodzi niestety próby czasu, żyjąc na odległość i często jedno z partnerów wycofuje się z relacji, chcąc jednak pozostać w relacji koleżeńskiej. Niestety w przypadku związku na odległość więź między partnerami może być słabsza, a bliskość innej osoby (kolegi/koleżanki z pracy, przyjaciela/przyjaciółki) może być niebezpieczna dla związku. Taka osoba daje bowiem to, czego brakuje najbardziej: codzienną bliskość. By związek na odległość przetrwał potrzebna jest więc determinacja, zaufanie i – przede wszystkim – chęć ze strony obojga partnerów, by związek przetrwał. W tym także... trzymanie na wodzy zazdrości.

Jak przetrwać związek na odległość?

By zwiększyć szansę związku na odległość na przetrwanie i zminimalizować ryzyko pojawienia się w nim kryzysów, warto – mimo oczywistych trudności – pielęgnować w nim bliskość i intymność. Pomogą w tym szczere rozmowy (te przez telefon też się liczą!), lojalność i zaufanie. To działa w obie strony. Nie można więc sobie folgować, zapominając o tym, że jest się w związku, korzystając z tego, że drugiej osoby nie ma w najbliższym otoczeniu. Tym bardziej, że spędzanie czasu osobno (każdy w swoim towarzystwie) często staje się przyczyną nerwów, kłótni i nieporozumień. Dlatego warto nie dopuścić do tego, by swoim zachowaniem nie dać drugiej połówce powodów do zazdrości czy podejrzeń. Za to czas, który spędzacie razem, wykorzystać do maksimum. Tak, by był on tylko dla was. W końcu to towar deficytowy. Warto też popracować nad swoim podejściem do tematu. Przede wszystkim skupcie się na pozytywach, a nie strachu, nerwach i niepewności. Nie noście też w sobie urazy, dzielcie się swoimi uczuciami i przegadujcie je, bo tylko w ten sposób będziecie mogli zbudować trwały związek. Nie tylko zresztą ten na odległość.

Związek na odległość a seks

Jak dbać o bliskość w związku na odległość? Na szczęście sprzyja nam technologia. Możemy połączyć się na przykład na FaceTime, dzięki czemu możemy się nie tylko widzieć, ale i słyszeć. W ten sposób możemy uprawiać seks na odległość. Pomocne mogą być w tym gadżety erotyczne dla par, na przykład wibrujące jajeczka, którymi można sterować za pomocą aplikacji. Dla chcącego nic trudnego! Tym bardziej, że dużą rolę w rozbudzaniu namiętności odgrywa przecież... wyobraźnia.

Plusy związku na odległość

Choć związek na odległość może generować trudności (wspomniane powyżej), które dla wielu par są przeszkodą nie do przeskoczenia, niesie też pewne korzyści, dlatego warto podejść do niego pozytywnie (szczególnie jeśli nam na nim zależy). „Spróbujmy patrzeć na tę sytuację nie z perspektywy tego, co tracimy, a z perspektywy tego, co zyskujemy. Owszem, nie możemy być razem w taki sposób, w jaki byśmy tego chcieli (strata), ale zyskujemy coś innego, np. czas – mamy go więcej niż dotychczas. I choć nie możemy go spędzić w sposób idealny, możemy go spędzić razem i przeznaczyć na pogłębianie więzi oraz budowanie bliskości”, mówi nam psycholożka Katarzyna Szostak z Centrum Psychoterapii Help. Możemy to zrobić między innymi za pomocą internetu.

„Sieć i całe mnóstwo komunikatorów daje nam praktycznie nieograniczone możliwości. Spróbuj nie skupiać uwagi na tym, że nie możesz dotknąć ukochanego, a na tym, że w ogóle możesz być z nim kontakcie i to niemal całe popołudnie albo weekend. Co możecie robić razem? Wszystko! Wystarczy, że włączysz kamerę”.

Paradoksalnie, czasem odległość może też pomóc w komunikacji. „Gdy emocji nazbiera się zbyt wiele, zawsze możecie zrobić przerwę, rozłączyć się, uspokoić, pozbierać myśli i na spokojnie znów wrócić do rozmowy” – dodaje psycholożka. I podkreśla, że bliskość i wsparcie, które dostajemy online czy przez telefon również ma znaczenie. „Czasem bycie wysłuchanym i zrozumianym to najważniejsze, czego potrzebujemy. Stawanie po stronie partnera, wspieranie go, zainteresowanie się tym, co przeżywa, wysłuchanie, empatyzowanie z nim, bycie wyrozumiałym, cierpliwym – wszystko to działa na rzecz budowania bliskości i głębi”, mówi Katarzyna Szostak. Nie można o tym zapominać.

Związki na odległość – statystyki

Statystyki prowadzone na temat związków na odległość wskazują, że ta forma relacji staje się coraz bardziej powszechna. Szacuje się, że nawet 25% par to właśnie związki na odległość. W zdecydowanej czołówce znajdują się Stany Zjednoczone, gdzie nawet 70-80% młodych ludzi pozostaje w relacji na odległość. Co ciekawe, nie każda taka relacja przechodzi kryzysy i rozterki, co na związki na odległość pozwala spojrzeć z optymizmem. I daje nadzieję na przyszłość.

Związek na odległość cytaty

Związki na odległość doczekały się też swojego miejsca w literaturze (i popkulturze). Nic dziwnego, to kolejny dowód na to, że są zjawiskiem powszechnym. I że zawsze budzą te same obawy i wątpliwości. Podejścia sa więc dwa. Jedni twierdzą, że zawsze kończą się rozstaniem, inni, że dystans tylko umacnia związek. Świadczą o tym poniższe cytaty:

  • „Odległość zabija. Chyba że istnieje nadzieja, że kiedyś rozdzielająca dwoje ludzi przestrzeń zostanie przekroczona, wówczas nawet na odległość mogą oni zachować swój związek. Ale bez nadziei – odległość zabija” (Ryszard Kapuściński)
  • „Jeśli więź jest mocna, jeśli jest w niej prawdziwe uczucie, odległość nic nie zmieni. Co najwyżej wzmocni związek” (Alessio Puleo).
Reklama

Związek na odległość oczami mężczyzny

Piękną myśl na temat związku na odległość znaleźliśmy też na facebookowym profilu Oczami Mężczyzny, prowadzonym przez Rafała Wicijowskiego. Te słowa pozwalają wierzyć, że zwiazek na odległość ma sens także z męskiej perspektywy.

Pamiętaj – to nie kilometry dzielą ludzi, a obojętność. Odległość zaś przestaje znaczyć cokolwiek, jeśli ktoś znaczy dla Ciebie wszystko…

Reklama
Reklama
Reklama