Reklama

W tym artykule:

  1. Związek na całe życie: co dobrze rokuje?
  2. Związek idealny: wspólne cele, nie tylko plany
  3. Relacja do samego końca: pełna swoboda
  4. Związek nierozerwalny: poszanowanie tego, co dla was ważne
  5. Dobrze rokująca relacja: potraficie się kłócić
  6. Związek na zawsze: potraficie się razem śmiać
Reklama

Związek na całe życie: co dobrze rokuje?

Miało być lepiej, wyszło jak zawsze. Tinder i inne aplikacje i portale randkowe często nie tylko nie pomagają naszemu życiu miłosnemu, ale dodatkowo komplikują sprawę. Owszem – może i łatwiej trafić na potencjalnego partnera, ale już stworzyć i utrzymać satysfakcjonującą relację... Ci, którzy mają w tej materii doświadczenie, pewnie się zgodzą, że to całkiem inna bajka.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń; co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem, a większość związków nieusankcjonowanych prawnie rozpada się po roku lub dwóch latach. Czemu tak trudno nam być ze sobą, skoro większość z nas oddałaby niemal wszystko, by tylko znaleźć się w dobrej relacji, opartej na miłości, szacunku i zaufaniu?

Cóż, żeby taką stworzyć, potrzeba coś więcej poza dobrymi chęciami. Odnosząc się do stwierdzeń ekspertów zajmujących się terapią par, podpowiadamy, co dobrze rokuje na przyszłość związku i jakie zasady warto sobie wypracować, by zwiększyć szanse na powodzenie relacji.

Szczęśliwy związek: jak stworzyć, pielęgnować oraz sprawić, że będzie na stałe?

Zastanawiasz się, jak stworzyć szczęśliwy związek? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Czy naprawdę chodzi tutaj o znalezienie drugiej połówki jabłka? Czy ktoś jest nam pisany w gwiazdach i taką osobę po prostu się spotyka? A może da się temu jakoś pomóc? I jak ten stan utrzymać? Podpowiadamy!
Notatnik
fot. materiały dystrybutora

Związek idealny: wspólne cele, nie tylko plany

Plany planami – zawsze można je zmodyfikować w zależności od sytuacji czy widzimisię. Jeśli jednak chcesz się z kimś związać na dobre, podobne cele i wizja wspólnego życia to podstawa. Gdy w grę wchodzi tylko randkowanie, na rozbieżności w fundamentalnych kwestiach można po prostu przymknąć oko. Jednak sprawy takie jak posiadanie dzieci, wspólne zarządzanie domowym budżetem w perspektywie dłuższej niż do końca bieżącego miesiąca, czy kwestie dotyczące własnej przyszłości (np. zawodowej) w kontekście kariery partnera, za mocno wpływają na życie obu stron, by mieć na nie zupełnie odmienne wizje.

Relacja do samego końca: pełna swoboda

Stwierdzenie, że przy osobie, z którą jesteśmy w związku, powinniśmy móc być w 100% sobą, jest tyleż banalne, co (zdaniem ekspertów) wcale nie takie oczywiste. Rzecz jasna, nie chodzi tu o nieskrępowane łażenie po domu w dresach i bez makijażu. Mowa o poczuciu, że przed ukochaną osoba możemy się w bezpieczny sposób i całkowicie otworzyć. Że nasze pragnienia, najskrytsze myśli odebrane z należytym szacunkiem. A nasze niedociągnięcia i wady zostaną przyjęte i zaakceptowane wraz z resztą „inwentarza”.

Na czym polega związek? Jak stworzyć kochający związek, który przetrwa dekady?

Na czym polega związek? Co jest ważne w związku z drugą osobą? Kiedy związek nie ma sensu? Co wpływa na to, że jedne związki trwają latami, a drugie są kilkumiesięczną, a czasem nawet i kilkudniową przygodą? Co pozytywnie wpływa na relację i sprawia, że może przetrwać ona dekady? Na te i wszystkie inne pytania odpowiadamy poniżej.
Kochający związek
fot. Klaus Vedfelt / Getty Images

Związek nierozerwalny: poszanowanie tego, co dla was ważne

Nie zawsze wszystko da się łatwo i logicznie wytłumaczyć. Znacie te sytuacje, gdy wyjaśniacie, że coś po prostu jest dla was WAŻNE, nawet jeśli nie ma na to racjonalnego wytłumaczenia? Niezależnie od tego, czy chodzi o sposób, w jaki chcecie, by druga osoba odnosiła się do was w konkretnych sytuacjach, czy o totalną drobnostkę. Argument, że coś jest dla was istotne, powinien być wystarczający, by sprawa została potraktowana jako taka właśnie. Jak przekonują specjaliści, ten element jest niezastąpiony w budowaniu długotrwałych relacji.

Dobrze rokująca relacja: potraficie się kłócić

Starcia w związku są nieuniknione, kluczowe jest jednak to, by kłócić się produktywnie. Czyli tak, by nie zaogniać konfliktu i nie dążyć do wygranej, lecz do rozwiązania. Nie jest to wcale takie trudne, kiedy macie przekonanie, że gracie do jednej bramki. Przekrzykiwanie drugiej osoby, nieodpuszczanie, ciche dni jako demonstracja tego, że cierpię i racja jest po mojej stronie? Jeżeli wiecie, że takie zagrania są poniżej pasa, to wiele wskazuje na to, że macie przed sobą piękną przyszłość razem.

Związek na zawsze: potraficie się razem śmiać

Trudno o gorszy scenariusz niż spędzenie reszty życia z osobą, której żarty nas nie śmieszą. Albo bycie z kimś, kogo bawią zupełnie inne rzeczy... Jeśli macie podobne poczucie humoru, część drobnych kłótni czy sprzeczek jesteście w stanie rozładować śmiechem. I to wspaniała wróżba na przyszłość, bo nic tak dobrze nie redukuje napięcia jak wspólne tropienie absurdów codziennego życia!

Chcesz być w związku? Przedstawiamy 11 rzeczy, które musisz przestać robić, aby stworzyć udaną relację

Jeśli chcesz wejść w poważny związek i szukasz miłości, warto najpierw zastanowić się, co warto zmienić, aby ułatwić sobie znalezienie swojej ukochanej osoby. Przychodzimy z pomocą i przedstawiamy 11 rzeczy, które powinnaś/powinieneś przestać robić, jeśli chcesz stworzyć udaną relację.
11 błędów, które popełniasz przed wejściem w związek
weronikazalazinska / instagram
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama