Reklama

W tym artykule:

  1. Kiedy związek nie ma sensu, czyli długoletni związek bez przyszłości
  2. Po czym poznać związek bez przyszłości – 5 sygnałów
  3. Jak zakończyć związek przez przyszłości (i kiedy)?
  4. Dlaczego trwamy w związkach bez przyszłości?
Reklama

Początek miłości to najczęściej prawdziwa sielanka. Czujemy motyle w brzuchu, nie mogąc doczekać się kolejnych randek. Czas upływa nam głównie na rozmyślaniu o drugiej osobie, a w łóżku rządzi namiętność. Czy właśnie nie dlatego, tak bardzo lubimy być zakochani? Pierwsze miesiące zakochania to także okres, w którym zarówno ty, jak i partner czy partnerka, staracie pokazać się z jak najlepszej strony. W tym czasie często przymykamy także oko na tak zwane czerwone flagi, czyli cechy charakteru drugiej osoby, które mogą okazać się niezgodne z naszymi oczekiwaniami, a wręcz nie do przeskoczenia. A więc takie, które mogą świadczyć o tym, że wchodzimy w związek bez przyszłości.

Kiedy związek nie ma sensu, czyli długoletni związek bez przyszłości

Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta: burza hormonalna, która dotyka nasz organizm w pierwszych momentach zauroczenia powoduje, że nasz umysł zaczyna idealizować drugą osobę, a wszystkie jej negatywne cechy są wypierane. Widzimy ją wyłącznie przez różowe okulary. Dokładnie tak, jak chcielibyśmy ją widzieć – zgodnie z naszymi pierwotnymi wyobrażeniami na jej temat. Jednak kiedy pierwsze emocje opadają, zaczynamy dostrzegać, że druga strona nie jest pozbawiona wad. Na jaw mogą wyjść także różnice w światopoglądzie, a także odmienna wizja przyszłości (zwłaszcza wspólnej przyszłości: wspólnego miejsca zamieszkania czy chęci posiadania dzieci). Do związku może wkraść się też nuda, zwłaszcza wtedy, gdy jedna z osób przestaje aktywnie angażować się w rozwój relacji. Częste kłótnie w związku i mniejsza ilość zbliżeń fizycznych to problemy, które dotyczą wielu stałych relacji. Warto pamiętać, że tego typu sytuacje mogą wydarzyć się też w zdrowej relacji, a problemy, które zazwyczaj da się rozwiązać podczas szczerej rozmowy lub terapii dla par. Może się jednak niestety okazać także, że tkwicie w związku bez przyszłości. Relacja przestała wam służyć i dalsze tkwienie w niej nie ma sensu. Wskazuje na to 5 wyraźnych sygnałów.

Po czym poznać związek bez przyszłości – 5 sygnałów

Masz wątpliwości dotyczące swojej relacji, ale nie jesteś pewna, czy powinnaś ją zakończyć? Oto pięć najważniejszych sygnałów, że związek, w którym tkwisz, nie ma sensu:

1. Brak wspólnych planów na przyszłość

Nie mówimy tu o pięcioletnim planie relacji z dopiero co poznaną osobą, jednak jeśli twój związek trwa już od jakiegoś czasu, a zarówno ty, jak i partner/-ka nie macie żadnych wspólnych celów, pora przeprowadzić na ten temat rozmowę. Czy widzicie się razem za kilka lat? Czy macie wspólne marzenia, wizję wspólnego życia te same poglądy dotyczące zakładania rodziny? Jeżeli nie uwzględniasz drugiej osoby w swoich planach na przyszłość zastanów się, czy ta relacja na pewno ma sens. W związku nie zawsze trzeba się we wszystkim zgadzać, ale w kwestii fundamentalnych spraw, potrzebna jest jednomyślność. A jeśli nie wszystko widzicie tak samo (na przykład jedno z was chciałoby mieszkać na wsi, drugie w mieście), zastanówcie się, czy jesteście w stanie iść na kompromis. Jeśli nie sprawa może być przesądzona i związek nie ma przyszłości.

2. Obojętność w związku

Przestaliście interesować się swoim życiem? Nie dochodzi już do żadnych konfrontacji, rozmów, a nawet delikatnych sprzeczek czy kłótni? Niestety, często obojętność ze strony któregoś z partnerów oznacza, że uczucie wygasło, a wy tkwicie w związku bez przyszłości. Zdrowa relacja nie zawsze wiąże się z wielkimi emocjami, czasem jest po prostu zwyczajnie. Jednak obie osoby muszą się w nią angażować.

Czerwone flagi w związku: 5 sygnałów, które powinny wzbudzić twoją czujność

Czerwone flagi w związku najczęściej nie są widoczne od razu. Na początku z reguły wszystko wygląda pięknie. Co jednak w sytuacji, w której motyle w brzuchu mijają, a na ich miejscu pojawia się coraz więcej sygnałów ostrzegawczych? Podpowiadamy, których zachowań twojego partnera lub twojej partnerki nie powinnaś ignorować.
Czerwone flagi w związku
fot. Netflix Media Center

3. Niezadowalające życie seksualne

To, jak często dochodzi między wami do zbliżeń, to kwestia indywidualna. Jeśli jednak czujesz się w relacji niespełniona albo masz podejrzenie, że druga osoba straciła zainteresowanie seksem, powinnaś jak najszybciej poruszyć ten temat. Białe związki są ok, ale tylko wtedy, gdy to wspólna decyzja obu stron. W przeciwnym wypadku będzie rodzić to frustrację jednej strony, a następnie być powodem kłótni. Warto pamiętać, że dynamika zbliżeń naturalnie zmienia się w trakcie trwania związku. Zmieniać się może także wraz ze zmianą okoliczności życiowych (śmierć w rodzinie jednego z partnerów, trudny moment w pracy albo pojawienie się dziecka), jeśli jednak namiętność z każdym dniem coraz bardziej wygasa, warto się nad tym zastanowić, a następnie porozmawiać.

4. Brak zaufania

Zdrowe związki powinny być oparte na zaufaniu. To podstawa szczęśliwej (i długotrwałej) relacji. Nieszczerość i zdrady jednego z partnerów bardzo szybko doprowadzą do problemów w relacji. Kłamstwo w związku jest wyraźną, czerwoną flagą, której nigdy nie powinnaś ignorować. Stabilne relacje powinny być oparte na poczuciu bezpieczeństwa, które będzie ci bardzo trudno wykształcić, jeśli druga strona nie będzie wobec ciebie szczera. Jeśli już na początku związku, nie masz do partnera zaufania, powinna zapalić ci się lampka ostrzegawcza. To poważny znak, że może to być początek związku bez przyszłości.

5. Złe relacje z innymi ludźmi

Szczególnie na początku relacji powinnaś zwracać także uwagę, czy partner/-ka podchodzi do innych osób w ciepły i empatyczny sposób. Bez względu na to, jak miły będzie dla ciebie, niegrzeczne zachowanie wobec znajomych, współpracowników czy kelnerów w restauracjach, jest znakiem bardzo źle zwiastującym na przyszłość. W końcu charakter człowieka poznaje się po tym, jak traktuje tych, którzy nie mogą mu nic dać, jak mówi przysłowie. To dlatego też, nie bez znaczenia jest, jak wypowiada się o swojej byłej. W końcu nie bez przyczyny mówi się, że mężczyznę poznaje się nie tylko po tym, jak zaczyna...

Jak zakończyć związek przez przyszłości (i kiedy)?

Trwanie w związku, który przestał nam służyć, może skutecznie wysysać z nas energię. To dlatego, że stale zastanawiasz się, czy to aby na pewno ten jedyny. Nie możesz planować przyszłości, a tym samym iść do przodu. Masz więc poczucie, że życie stanęło w miejscu i w pewnym sensie tak właśnie jest. Przynajmniej w tym jednym, ale jakże ważnym aspekcie. Jak zakończyć związek bez przyszłości i kiedy to zrobić? Jeśli od jakiegoś czasu masz spore wątpliwości na temat drugiej strony , nie zapominaj, aby szczerze o tym rozmawiać. Niektóre problemy, które napotykamy na drodze życia uczuciowego, wynikają z błędnej komunikacji i mogą zostać naprawione, jeśli obie strony będą chciały wykazać zaangażowanie. Jeśli jednak ty i twój partner/twoja partnerka nie jesteście w stanie uzgodnić kompromisów, a konfliktowe sytuacje ciągle się powtarzają, może być to znak, że powinnaś poszukać szczęścia w relacji z lepiej dopasowaną osobą. Zwłaszcza, jeśli w twoim związku zauważyłaś sygnały opisane powyżej. To związek bez planów na przyszłość.

Białe małżeństwo: co to? Procedura, prawo kanoniczne, spowiedź. Jak sobie radzić w białym małżeństwie?

Istnieją szczególne powody, dla których pary chcą zawrzeć białe małżeństwo. Zwykle decydują się na to osoby, dla których religia stanowi ważną wartość życiową. W artykule przedstawiamy definicję białego małżeństwa, a także przybliżamy jego znaczenie w kościele katolickim. Spoiler alert: nie jest to wcale tak rzadkie zjawisko, jakby się mogło wydawać!
Białe małżeństwo: co to? Procedura, prawo kanoniczne, spowiedź. Jak sobie radzić w białym małżeństwie?
fot. Adobe Stock

Dlaczego trwamy w związkach bez przyszłości?

Świadomość, że tkwimy w związku bez przyszłości to pierwszy krok do tego, by go zakończyć. Nie znaczy to jednak wcale, że to takie proste. W końcu przeżyliście ze sobą kawał czasu i trudno wyobrazić sobie życie bez parnera czy partnerki (z inną osobą a nawet samemu). Naturalnym jest, że na myśl o rozstaniu pojawia się mnóstwo obaw.

1. Lęk przed samotnością

Przyczyną trwania w związkach bez przyszłości jest często lęk przed samotnością. Niektóre osoby, najprościej mówiąc, boją się być same. Przywiązanie emocjonalne zapewnia im poczucie bezpieczeństwa i grunt pod nogami. Sytuacja może być jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli partner/-ka zapewnia drugiej osobie też utrzymanie czy dach nad głową. To właśnie z powodu emocjonalnego uzależnienia od partnera/-ka, kobiety często decydują się na relacje z osobami, które do nich nie pasują.

2. Strach przed konfrontacją i momentem rozstania

Wiele osób przekłada decyzję o opuszczeniu relacji ze strachu przed samym momentem rozstania. Dzieje się tak szczególnie w przypadku długotrwałych związków. Sama myśl o nieprzyjemnej konfrontacja z osobą, z którą dzielisz dużą część życia, może napawać takimi uczuciami jak niechęć i lęk. Dodatkowo rozstanie może wiązać się z innymi trudnościami, takimi jak przeprowadzka, podział majątku, czy formalności związane z rozwodem. Zakończenie długotrwałej relacji może zdestabilizować poczucie bezpieczeństwa i wprowadzić chaos do sytuacji życiowej.

3. „Tykający” zegar biologiczny

Częstym powodem tkwienia w relacjach, które przestały nam służyć, jest strach przed tym, że nie uda nam się znaleźć nikogo odpowiedniejszego. Dzieje się to szczególnie u osób, którym zależy na szybkim założeniu rodziny. Niestety problem ten dotyczy bardziej kobiet niż mężczyzn, przede wszystkim przez uwarunkowania biologiczne, a także społecznie narzucany lęk przed macierzyństwem w późniejszym wieku. warto jednak uświadomić sobie, że pozostawanie w związku bez przyszłości również nie rokuje dobrze na przyszłość. Gdy źle się dzieje w relacji, trudno decydować się a dziecko, które dotychczasowe życie wywraca do góry nogami (co dla związku oznacza raczej zmianę na gorsze, a nie na lepsze, bo partnerzy mają dla siebie znacznie mniej czasu). Dlatego, czasem lepiej jest przestać się oszukiwać i zrobić krok do przodu. Nawet jeśli początkowo oznacza to porażkę.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama