Reklama

W tym artykule:

  1. Automatyzmy w kłótni – jak wyglądają?
  2. Jak zmienić przebieg kłótni?
Reklama

Kłótnie w związku to jedna z tych kwestii, które mogą wpływać na każdą parę zupełnie inaczej. Dla niektórych to oznaka kryzysu lub niedopasowania, które ujawnia się w emocjach. Dla innych z kolei to okazja do oczyszczenia atmosfery i szczerej rozmowy. W tym drugim przypadku kłótnie mogą przynieść pozytywne skutki, a nawet zbliżać do siebie partnerów. Jeśli jednak kłótnie stają się coraz bardziej bolesne, a dany problem powraca niczym bumerang, to nie oznacza, że związek nie ma sensu. Istnieje technika, która może całkowicie odmienić przebieg waszych konfliktów.

5 sygnałów świadczących o tym, że twój ex prawdopodobnie nie był narcyzem. Problem leży zupełnie gdzie indziej

Rozstania bywają bardzo bolesne, szczególnie gdy ich przyczyny nie są do końca jasne. Często szukamy powodu i usprawiedliwienia tego, co się stało, aby poczuć się lepiej. W przestrzeni internetowej od dłuższego czasu popularyzuje się wiedzę o narcyzmie, co jest pozytywnym trendem. Istnieją jednak pewne pułapki związane z tym zjawiskiem, zwłaszcza w kontekście rozstań.
kadr z filmu "Przeszłość"
fot. kadr z filmu "Przeszłość"/ mat.prasowe

Automatyzmy w kłótni – jak wyglądają?

Niektóre pary ciągle kłócą się o to samo i żadna rozmowa nie przynosi rozwiązania. W takim przypadku albo są niedopasowani, albo sposób prowadzenia rozmowy jest kompletnie niekonstruktywny, a nawet destrukcyjny. Długotrwałe rozczarowanie prowadzi do wypalenia uczuć, a w międzyczasie możemy się szczerze znienawidzić. Padają przykre słowa, niekoniecznie związane z rzeczywistością lub zbyt ostre jak na sytuację. To wszystko narasta i sprawia, że ludzie oddalają się od siebie. Kłótnie w związku nie muszą tak wyglądać, nawet jeśli dotyczą czegoś ekstremalnie trudnego. Zwykle dzieje się tak dlatego, że komunikujemy się w bezmyślny, automatyczny sposób, który jest wynikiem stylu przywiązania, doświadczeń z dzieciństwa lub poprzednich związków. Jesteśmy nastawieni na mówienie i forsowanie swoich racji, słuchanie schodzi na dalszy plan, a często wybieramy to, co chcemy usłyszeć. Zamiast słuchać, pytać, jak czuje się druga strona, czego potrzebuje lub czego się boi, po prostu reagujemy w danej chwili, kierując się własnymi odczuciami. W naszym dążeniu do obrony, usprawiedliwienia, uprawomocnienia lub udowodnienia swojej racji często nie dostrzegamy szerszego obrazu. Jak to zmienić?

To najgorsze kłamstwo, które kobiety powinny przestać sobie wmawiać po zerwaniu. Przez to cierpią dłużej

Rozstania mogą być naprawdę traumatyczne. Wiążą się z okresem żałoby po związku, który stawia przed nami wiele trudności. Nie ma złotej rady na to, jak przez nią przejść, ale można wskazać, co na pewno utrudni ten proces.
kadr z filmu "kobiety pragną bardziej"
kadr z filmu "kobiety pragną bardziej"

Jak zmienić przebieg kłótni?

Zmiana przebiegu kłótni składa się z 5 kroków, stąd nazwa 5K. Zacznij od obserwowania swojego ciała. Ono daje ci znać, kiedy jesteś na skraju i warto przerwać rozmowę. Szybkie tętno, podwyższone ciśnienie, pocenie się, tak zwana gula w gardle, ból głowy czy płacz to sygnały organizmu, które mówią ci: STOP. W takim momencie warto powiedzieć, że potrzebujesz chwili na ochłonięcie. Rozmowa w takim stanie to wysiłek, a także sytuacja, w której trudno się porozumieć. Po drugie warto przypomnieć sobie o mocy empatii. Empatyzowanie z drugą stroną w kłótni to sztuka, ale warto się jej nauczyć. Najlepszym sposobem na emocjonalne połączenie się z kimś jest spojrzenie mu w oczy. Pozwala to wyjść z własnej głowy, przerwać zapętlenie się w swoich emocjach i dostrzec drugą osobę. Po trzecie, nie trać czasu i energii na przekonywanie kogoś do zmiany zdania ani negowanie jego uczuć. Zaakceptowanie czyjejś perspektywy nie oznacza, że musisz się z nią zgodzić. Celem jest niemarnowanie czasu na kłótnie o coś, czego jeszcze w pełni nie rozumiesz lub z czym i tak nigdy się nie zgodzisz. Zamiast tego zadaj dodatkowe pytania i spróbuj zrozumieć, co ktoś chce ci przekazać. Piąty krok to właśnie danie przestrzeni na mówienie. Zanim skomentujesz, wysłuchaj. Nie musicie się zgadzać, ale możecie się wysłuchać. To na pewno będzie dużo bardziej konstruktywne niż standardowy przebieg kłótni. Dzięki tej metodzie każda kłótnia może zbliżyć was do siebie i odnowić bliskość. A na koniec: przytulcie się!

Oto 8 nieoczywistych zdań, które wypowiadają nieszczęśliwe osoby. Po tym je rozpoznasz

Nikt nie odczuwa ciągle szczęścia, bo to zwyczajnie niemożliwe. Smutek jest normalną i ważną emocją, dzięki której dostrzegamy wyraźniej te wspaniałe momenty w naszym życiu. Najważniejszy jest balans pomiędzy odczuwaniem smutku a szczęścia. Niektórzy jednak nie zdają sprawy z tego, jak bardzo są nieszczęśliwi. Można to wyczytać między wierszami.
fot. The Bear/FX/Disney+
fot. The Bear/FX/Disney+
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama