Reklama

W tym artykule:

  1. Czym są irracjonalne uczucia?
  2. Warto zadać pytania, zamiast atakować
Reklama

Doświadczamy tysięcy emocji, które nie zawsze są logiczne. Czasami pojawiają się znikąd, nie są związane z daną sytuacją, ale doświadczenia z przeszłości powodują, że reagujemy na coś dużo intensywniej, niż powinniśmy. Irracjonalne uczucia zalewają nasz mózg i na ogół są one negatywne. Szczególnie odczuwalne są w związkach, kiedy to w pewien sposób obnażamy się ze wszystkimi naszymi wadami i zaletami. W kłótniach irracjonalne uczucia potrafią znacząco utrudnić komunikację, a przez to oddalić od siebie ludzi. Można na to jednak spojrzeć inaczej.

To jeden z najbardziej toksycznych typów faceta. Poznasz go po tych 5 cechach

Jeśli wyczuwasz, że twój partner cały czas kłamie, ale nie wiesz, jak to sprawdzić, przychodzimy z pomocą. Przedstawiamy 5 znaków, które wskazują na to, że jesteś w związku z nałogowym kłamcą.
Znaki, że twój partner jest nałogowym kłamcą
fot. materiały dystrybutora

Czym są irracjonalne uczucia?

Irracjonalne uczucia to takie, które nie są związane z sytuacją tu i teraz, ale są na tyle silne, że bierzemy je za pewnik. Irracjonalne uczucia biorą się z lęków, traum, stylu przywiązania, schematów rodzinnych i wielu innych przyczyn. Gdy irracjonalne uczucia nas zalewają, wydają się być jak najbardziej prawdziwe, mimo że nasza argumentacja jest nikła. Dla drugiej strony tego typu reakcje potrafią być wręcz odstraszające. Można je odebrać jako atak, oskarżenia, niesprawiedliwość, złośliwość, nielogiczność i oderwanie od rzeczywistości. Obie strony tkwią niejako w swoich bańkach, dlatego kryzys tylko się pogłębia. W sytuacji, gdy do głosu dochodzą irracjonalne uczucia, druga strona ma ochotę odeprzeć atak np.: „Oszalałaś”, „Co ty mówisz”, „To co, mówisz, nie ma sensu” itd. To całkiem naturalna reakcja, skoro słyszymy zdanie, które jest dla nas niesprawiedliwe i nieprawdziwe, to chcemy temu zaprzeczyć. Druga strona za to nie dostaje odpowiedzi, zatem pogłębia swoje irracjonalne uczucia i być może zacznie je w sobie dusić. Jimmy Knowles, influencer prowadzący podcast o związkach, przekonuje, że na ten problem można spojrzeć inaczej.

Te 3 rzeczy gwarantują, że związek będzie trwały i szczęśliwy. Tylko nieliczni potrafią je zrobić

Czy towarzyszy ci nieustanny lęk o swój związek? Snujesz czarne scenariusze, boisz się odrzucenia i nieporozumień? Licencjonowany terapeuta Jeff Guenther dzieli się trzema radami co do tego, jak stworzyć szczęśliwy związek.
fot. Getty Images/ Maskot
fot. Getty Images/ Maskot

Warto zadać pytania, zamiast atakować

Jimmy mówi, że często słyszy, że powinniśmy nauczyć się stawiać granice i nie pozwalać partnerowi na obarczanie nas jego emocjami, w tym tymi irracjonalnymi. I jest to po części prawda, jednak w praktyce uważa, że kwestia ta nie jest czarno-biała. Zaznacza, że w zasadzie nie powinno nazywać się tych trudnych emocji, irracjonalnymi, ponieważ mają one przyczynę, jednak nie zawsze tkwi ona w zachowaniu drugiej strony. Wypieranie ich nie jest korzystne dla związku. Natmiast jeśli wysłuchamy partnera, jego lęków i nawet bezpodstawnych oskarżeń, zamiast negowania, zadamy pytanie: „Dlaczego tak się czujesz? Skąd to wynika?” To być może dotrzemy do sedna sprawy. Znalezienie przyczyny tych emocji pomoże uporządkować bałagan emocji, ale i dajemy znać drugiej osobie, że może się przed nami odsłonić. Może pokazać swoje najgorsze lęki, po to, by wspólnie się im przyjrzeć.

Knowles kontynuuje:

Nawet jeśli wierzę, że te uczucia wynikały z irracjonalnego przekonania, to sądzę, że komunikowanie się, że to, czego doświadczasz partner w danym momencie,w jest ważne i nie trzeba tego od razu atakować.

Reklama

Książkowym przykładem jest: „Nie kochasz mnie wystarczająco mocno”. Osoba, która wypowiada takie słowa w danym momencie, może doświadczać zetknięcia ze wszystkimi swoimi problemami z przeszłości, które rzutują na to, jak czuje się obecnie. Zapytanie o przyczyny, co wpływa na takie poczucie, może parę zaprowadzić do źródła problemu i scalić i to bardzo. Nie jest to łatwe zadanie i wymaga ogromnej cierpliwości, nie zawsze też kończy się sukcesem, ale warto spojrzeć na irracjonalne uczucie i z takiej perspektywy. Dopuszczanie partnera do swoich wewnętrznych demonów może poskutkować ich wypędzaniem raz na zawsze, wspólnymi siłami.

Reklama
Reklama
Reklama