Wkładka Mirena – cena. Jak działa ta spirala domaciczna? Opinie, wady, zalety wkładki Mirena
Spirala Mirena to domaciczna wkładka antykoncepcyjna, która wydziela hormony uniemożliwiające zajście w ciążę. Ze wszystkich rodzajów zabezpieczeń to ona ma najwyższą, bo 99,9% skuteczność zapobiegania zapłodnieniu. Co ważne, może być założona wyłącznie przez lekarza ginekologa! Jakie ma wady i zalety wkładka Mirena? Jak działa?
- Redakcja
W tym artykule:
- Wkładka Mirena – cena
- Wkładka Mirena – jak działa ta spirala domaciczna?
- Wkładka Mirena – opinie
- Wkładka Mirena – wady
- Wkładka Mirena – zalety
W dzisiejszych czasach możliwości i różnych rodzajów antykoncepcji jest co najmniej kilka. Zaczynając od mechanicznych czyli prezerwatyw, poprzez tabletki antykoncepcyjne, także tak zwaną antykoncepcję awaryjną, aż po plastry i wkładki. Pacjentki dobierają wersję antykoncepcji pod siebie, biorąc pod uwagę własne preferencje jak np. wygoda, ale także sytuację zdrowotną. Duże znaczenie przy podjęciu decyzji ma także skuteczność antykoncepcji. Tabletki, plastry i wkładki mają podobną, w granicach ok. 99%. Każda z tych metod działa na identycznej zasadzie – do krwi uwalniane są konkretne hormony, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Najwyższą skuteczność w zapobieganiu zapłodnienia ma właśnie wkładka domaciczna Mirena. Jak ona działa? Jakie ma wady i zalety? Oraz – ile kosztuje?
Wkładka Mirena – cena
Spirala Mirena do system domaciczny, który jest zakładany tylko przez ginekologa w warunkach aseptycznych w gabinecie. System nie jest skomplikowany, jednak w związku z tym, że zawiera on w sobie całkiem spore ilości hormonu, który jest uwalniany do macicy wymaga odpowiedniej wiedzy medycznej do jej założenia. Koszt takiej spirali nie należy do najniższych. W przypadku leków nierefundowanych w Polsce (a właśnie do takich zalicza się wkładka Mirena) ceny są ustalane indywidualnie w każdej aptece. Jednak najczęściej koszt takiej wkładki waha się od 550 zł do 700 zł w zależności od miejsca zakupu. Do kosztów związanych z tą antykoncepcją należy też doliczyć wizyty u ginekologa. Za jej założenie nie powinnyśmy płacić, ponieważ akurat ta usługa jest refundowana przez NFZ!
Po zaaplikowaniu spirali Mirena działa w organizmie kobiety przez kolejne pięć lat i przez ten czas nie wymaga dodatkowej ingerencji ze strony lekarza, chyba że dojdzie do powikłań. W przypadku tego rodzaju antykoncepcji dochodzi do nich niezwykle rzadko, szczególnie gdy wybierzemy ginekologa, który specjalizuje się w zakładaniu konkretnych spirali antykoncepcyjnych.
Wkładka Mirena – jak działa ta spirala domaciczna?
Spirala Mirena to system, który może być założony tylko i wyłącznie przez ginekologa. Co ważne, najlepiej by lekarz był odpowiednio przeszkolony lub miał doświadczenie w wykonywaniu podobnych zabiegów.
Jak działa wkładka Mirena? System jest dostarczany do gabinetu w sterylnym opakowaniu i nie otwiera się go wcześniej niż przed samym zabiegiem, bo gdyby doszło do uszkodzenia zewnętrznego opakowania – taki system należy wyrzucić. Sam proces zakładania wkładki nie jest zbyt skomplikowany. Ginekolog za pomocą specjalnego aplikatora umieszcza spiralę Mirena w macicy, następnie przecina odpowiednie nitki, które są przymocowane bezpośrednio do wkładki. One też umożliwiają sprawdzenie przez ginekologa czy wkładka została właściwie zaaplikowana.
W przypadku kobiet w wieku rozrodczym najlepszym okresem na założenie systemu jest pierwsze siedem dni od dnia w którym rozpoczęło się krwawienie miesiączkowe. W przypadku wymiany na nową wkładkę dzień nie ma tutaj znaczenia.
Sama spirala działa bardzo podobnie jak pozostałe metody antykoncepcji hormonalnej, z tą jednak różnicą, że w tym wypadku hormon zostaje wydzielany przez pojemniczek, który znajduje się w samej wkładce. Mirena produkuje średnio około 15 mikrogramów progesteronu w ciągu dwudziestu czterech godzin. Początkowo wydzielanie jest większe i w ciągu pierwszego roku utrzymuje się na poziomie 20 mikrogramów, później maleje do minimalnej wartości 10 mikrogramów. Jednak w praktyce, przez cały okres utrzymuje się średnio poziom ok. 15 mikrogramów.
Zobacz także: Po jakim czasie zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne?
Wkładka Mirena – opinie
Kobiety stosujące Mirenę są zadowolone przede wszystkim z faktu, że sama spirala jest „bezobsługowa” i tak naprawdę niewyczuwalna, przez co można wręcz o niej zapomnieć! Po aplikacji nie wymaga żadnej ingerencji lekarza ani naszej, więc przez pięć lat nie trzeba o niej w ogóle myśleć. Dodatkowo pacjentki chwalą sobie fakt, że w związku z tym, że działanie hormonów jest bezpośrednio w macicy jest znacznie mniej działań ubocznych w porównaniu do tabletek antykoncepcyjnych związanych z układem pokarmowym. Trzeba oczywiście pamiętać, że jak w przypadku każdej metody antykoncepcji mogą wystąpić działania niepożądane o których należy wiedzieć, jeszcze przed zastosowaniem wkładki domacicznej. Wśród działań niepożądanych najczęściej występują:
- ból głowy,
- wahania nastroju,
- ból w podbrzuszu,
- nudności.
„Wkładka domaciczna jest świetna! Całkowicie przestałam myśleć o zabezpieczaniu się podczas, gdyż jeszcze kilka lat temu przy każdym zbliżeniu z mężczyzną musiałam z wyprzedzeniem myśleć, czy zachowuję odpowiednie środki ostrożności”, możemy przeczytać wśród opinii internautek.
Wkładka Mirena – wady
Jak każda metoda antykoncepcji, tak i Mirena ma swoje wady i zalety związane z jej stosowaniem. A że rodzajów antykoncepcji jest na rynku całkiem sporo, możemy wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada. Zasada działania spirali Mirena jest taka sama jak w przypadku tabletek czy plastrów – w trakcie jej noszenia uwalniania jest do organizmu odpowiednia ilość hormonu, który w wielkim skrócie hamuje możliwość zapłodnienia.
Warto zaznaczyć, że mimo iż do aplikacji spirali wymagany jest lekarz, to nie są przerywane żadne powłoki w ciele. Ginekolog umieszcza spiralę przy użyciu dedykowanego aplikatora. Przy tym zabiegu również może dojść do swego rodzaju powikłań, między innymi perforacji dróg rodnych. Może się również rozszczelnić pojemnik zawierający hormon. W skrajnych przypadkach może dojść do wydalenia źle umocowanej w drogach rodnych spirali. W związku z tym, że jest to rodzaj antykoncepcji należy się liczyć z możliwymi działaniami niepożądanymi wynikającymi z działania samego hormonu zawartego w wkładce. Do najczęściej występujących należą:
- ból głowy;
- ból w podbrzuszu;
- nudności,
- wystąpienie torbieli jajników;
- krwawienie z dróg rodnych;
- plamienia, rzadkie krwawienie;
- brak miesiączki;
Większość z powyższych działań niepożądanych związanych z wkładką Mirena pokrywa się z każdą inną hormonalną antykoncepcją, zarówno tą stosowaną doustnie jak i formie plastrów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że gospodarka hormonalna w przypadku kobiet jest niezwykle delikatna i czasem nawet niewielkie wahania hormonów mogą prowadzić do sporych zmian w organizmie. Dlatego też przed zastosowaniem jakiejkolwiek antykoncepcji należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Ten jest w stanie konkretnie stwierdzić, który rodzaj antykoncepcji jest dla najlepszy dla danej pacjentki.
Spirala Mirena nie powinna być stosowana u kobiet u których występują choroby:
- związane z wątrobą,
- uczulenie na którykolwiek ze składników spirali;
- przebyte zakażenia zapalenia wsierdzia;
- problemy związane z krzepliwością krwi;
- wady wrodzone macicy;
- przerost błony śluzowej w obrębie macicy;
- poważne choroby związane z sercem;
- oraz u kobiet, które przechodzą często zapalenia jajowodów oraz jajników;
Warto również dodać, że taki rodzaj antykoncepcji nie daje zabezpieczenia przed zarażaniem się wirusem HIV, przed czym chroni w pewnym stopniu podczas zbliżenia, np. prezerwatywa.
Wkładka Mirena – zalety
Spirala Mirena mimo swoich wad ma przede wszystkim sporo zalet. Hormon, który znajduje się w pojemniku samej spirali uwalnia się do organizmu stopniowo, więc kobieta, która korzysta z takiego rozwiązania niemal w 99% nie może zajść w ciążę. W porównaniu do pozostałych rodzajów antykoncepcji, mówi się, że to najskuteczniejsze rozwiązanie tego typu. A przy tym powikłania związane chociażby z aplikacją wkładki antykoncepcyjnej zdarzają się niezwykle rzadko.
Spirala może zostać usunięta z dróg rodnych kobiety właściwie w dowolnym momencie, a starania o dziecko można rozpocząć już w pierwszym najbliższym cyklu. Choć Mirena jest metodą, która „przypomina” o sobie tylko raz na pięć lat i przez ten czas nie wymaga żadnej ingerencji lekarza, warto zaznaczyć, że w czasie korzystania z niej należy obserwować swoje ciało. W porównaniu do plastrów, które miesięcznie kosztują ok. 40 złotych, czy tabletek antykoncepcyjnych, za które musimy zapłacić około 30 złotych, to wydatki związane z zakupem wkładki domacicznej i późniejszą wizytą u ginekologa są porównywalne. Natomiast zdecydowaną przewagą wkładki jest fakt, że przez pięć kolejnych lat mamy spokój, bo stosujemy antykoncepcję, o której w zasadzie nie musimy w ogóle pamiętać.
Zobacz także: Stosunek przerywany nie doprowadzi do ciąży? Obalamy popularne mity
1 z 1
Wkładka domaciczna Mirena to metoda antykoncepcji, którą może wyłącznie założyć lekarz ginekolog!