Wątpliwości w związku – czy to powód do rozstania? Jeśli chcecie się ich pozbyć, sięgnijcie po te rozwiązania
Pojawiają się w naszych głowach w najróżniejszych sytuacjach, takich nuda, wypalenie, stres, pogorszone zdrowie psychiczne, depresja, częste kłótnie czy strach przed stworzeniem poważnej relacji. Niestety czasem przychodzą nawet wtedy, kiedy teoretycznie wszystko jest ok. Czy wątpliwości w związku są normalne? Z czego wynikają? Jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy.
- Iga Anna Pejas
W tym artykule:
- Wątpliwości na początku związku – jak sobie poradzić z trudnymi początkami?
- Z czego mogą wynikać wątpliwości w związku?
- Czy wątpliwości w długoletnim związku to powód do rozstania?
- Czy to normalne, że mamy wątpliwości co do związku?
- Jak radzić sobie z wątpliwościami w związku?
Wątpliwości na początku związku – jak sobie poradzić z trudnymi początkami?
Na początku relacji życie prezentuje się kolorowo. Mamy tendencję do idealizowania drugiej osoby. Nie dostrzegamy wad, nie zwracamy uwagi na ewentualne „czerwone flagi”. Jest to też okres związku, który dostarcza nam największego dreszczyku emocji. Zazwyczaj nie musimy się wtedy całkowicie otwierać, możemy przedstawiać wersję siebie, która nam najbardziej odpowiada. To właśnie wtedy wydaje nam się, że znaleźliśmy i znalazłyśmy tę osobę, z którą spędzimy resztę życia, założymy rodzinę i zestarzejemy się.
Kiedy pierwsze emocje opadną, zaczynasz uświadamiać sobie, że ty i druga osoba jesteście odrębnymi bytami.. Aby relacja weszła na kolejny stopień zaangażowania, trzeba pokazać się też z mniej idealnej strony, zacząć zauważać swoje wady i różnice. Właśnie w tym momencie najczęściej pojawiają się pierwsze wątpliwości w związku. Czy powinnaś się nimi martwić? W większości przypadków nie, ponieważ są one odpowiedzią twojego mózgu na stres związany ze zmianą w życiu. Chwila, w której zaczynasz czuć, że relacja staje się poważna, może zdestabilizować twoje poczucie bezpieczeństwa i wywołać strach przed zmianą lub odrzuceniem. Nie martw się: tego rodzaju reakcje powinny samoistnie ustąpić, kiedy znowu poczujesz grunt pod nogami.
Z czego mogą wynikać wątpliwości w związku?
Wasza relacja trwa już od jakiegoś czasu, i jest stabilna, a w twojej głowie znowu zaczęły pojawiać się nieznośne wątpliwości? Nie wpadaj w panikę. Niepewność dotycząca drugiej osoby może wynikać z wielu różnych rzeczy, a tylko niektóre z nich są na tyle poważne, żebyś musiała się nimi przejmować. Pamiętaj: żeby znaleźć przyczynę nachodzących cię myśli, dobrze zacząć od porządnego „rachunku sumienia” i skupienia się na sobie oraz swoim (odpowiednim lub nie) zachowaniu w stosunku do drugiej połówki. Rozterki w związku mogą być twoją reakcją na stres lub projekcją nieprzepracowanych obaw i traum. Mogą one dotyczyć szczególnie osób, które odczuwają bardzo silny strach przed zobowiązaniami i odrzuceniem lub zostały wcześniej dotkliwie skrzywdzone przez partnera. W takich przypadkach niepewność bywa sabotażystką, którą twoja podświadomość wysyła, aby utrudnić ci otworzenie się przed drugą osobą i stworzenie z nią bliskiej relacji.
Czerwone flagi w związku: 5 sygnałów, które powinny wzbudzić twoją czujność
Czerwone flagi w związku najczęściej nie są widoczne od razu. Na początku z reguły wszystko wygląda pięknie. Co jednak w sytuacji, w której motyle w brzuchu mijają, a na ich miejscu pojawia się coraz więcej sygnałów ostrzegawczych? Podpowiadamy, których zachowań twojego partnera lub twojej partnerki nie powinnaś ignorować.Najczęstsze powody wątpliwości w związku to między innymi:
- częste kłótnie inicjowane przez drugą osobę,
- różnice w wyznawanych wartościach i światopoglądzie, szczególnie dotyczące spraw związanych z przyszłością relacji, takich jak założenie rodziny czy wychowywanie dzieci,
- nieprzepracowane sprawy z przeszłości partnera lub partnerki, które mają realny wpływ na wasze życie, takie jak zobowiązania finansowe i długi, konflikty z członkami swojej rodziny czy traumy, których druga osoba nie chce spróbować wyleczyć,
- różnica w temperamencie, odczuwanie niespełnienia seksualnego,
- długotrwały zły stan emocjonalny drugiej strony;
- zobowiązania partnera lub partnerki wobec innych osób, na przykład potomstwa z innego związku,
- brak wspólnych celów i planów na przyszłość,
- strach przed zaangażowaniem i podjęciem decyzji o stabilizacji uczuciowej,
Warto przypomnieć, że skłonność do przemocy i agresji, egoizm, niedojrzałość, brak chęci komunikacji, stonewalling, zaborczość czy skłonność do zdrad przez potencjalnego partnera to bardzo wyraźne „czerwone flagi”. Jeśli zauważysz je już na początku relacji, może to oznaczać, że nie warto jej kontynuować!
Czy wątpliwości w długoletnim związku to powód do rozstania?
Same wątpliwości dotyczące związku nie powinny być powodem rozstania. Jednak to, z czego wynikają, może być wystarczającym „buforem”, który popchnie nas w stronę zakończenia relacji. Zanim podejmiesz tego rodzaju decyzję, powinnaś dokładnie przemyśleć trzy ważne kwestie:
- czy wątpliwości dotyczą naszych uczuć związanych z relacją, czy wydaje ci się, że powinnaś chcieć czegoś innego (na przykład z powodu nacisków społecznych lub opinii rodziny czy znajomych);
- jak długo trwają obiekcje i czy od dłuższego czasu dotyczą tych samych kwestii;
- czy próbowałaś konfrontować osobę, z którą jesteś w związku, ze swoimi odczuciami oraz czy podjęłaś odpowiednie kroki, aby pracować nad relacją.
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, wątpliwości pojawiają się na pewnym etapie w praktycznie każdej relacji. Często okazuje się, że nie mają one dużo wspólnego z drugą osobą, a wynikają z naszych własnych obaw i ograniczeń. Można nad nimi pracować, szczególnie, jeśli szczerze skonfrontujemy je z partnerem bądź partnerką. Kiedy jednak czujesz wypalenie w związku, wahasz się co do relacji już od dłuższego czasu, a wszelkie próby jej naprawy zakończyły się porażką, powinnaś rozważyć zakończenie związku. Rozstanie na pewno nie będzie łatwe, szczególnie, jeśli spędziłaś sporą część życia z wybraną osobą. Czasem jednak lepiej podjąć trudną decyzję, niż męczyć się na raty.
Szczęśliwy związek: jak taki stworzyć, pielęgnować oraz sprawić, że będzie na stałe?
Zastanawiasz się, jak stworzyć szczęśliwy związek? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Czy naprawdę chodzi tutaj o znalezienie drugiej połówki jabłka? Czy ktoś jest nam pisany w gwiazdach i taką osobę po prostu się spotyka? A może da się temu jakoś pomóc? I jak ten stan utrzymać? Podpowiadamy!Czy to normalne, że mamy wątpliwości co do związku?
Podsumowując: niemal każdy miewa wątpliwości na różnych etapach związku. Często są po prostu reakcją twojego umysłu na stres, szczególnie ten związany ze zmianami w życiu, takimi jak stabilizacja związku, wspólne mieszkanie, zaręczyny czy planowanie potomstwa. Pamiętaj, że tego typu wątpliwości zazwyczaj ustępują samoistnie, wtedy, gdy poczujesz się bezpiecznie w danym momencie życia.
Normalne mogą być też wątpliwości dotyczące waszego wzajemnego dopasowania. Tak jak mówiliśmy, nie jesteśmy w stanie znaleźć idealnej osoby, która nie będzie miała żadnych niepożądanych przez nas cech. Są okresy, kiedy jej zachowania będą nas irytować, a wtedy w naszej głowie mogą pojawić się pytania, czy związek z daną osobą ma sens. Co zrobisz z tego typu wahaniem - zależy już tylko i wyłącznie od ciebie, pamiętaj jednak, że lepsze jest często największym wrogiem dobrego.
Sprawa wygląda trochę inaczej, jeśli obiekcje dotyczą poważnych spraw, które mają bezpośrednie przełożenie na twoje codzienne życie. Jeśli od dłuższego czasu czujesz, że nie jesteś w stanie dojść do porozumienia z drugą osobą w tematach takich jak rozwój kariery, założenie rodziny czy sposób wychowania dzieci, w głowie powinna zapalić ci się czerwona lampka. Niestety są to kwestie, przez które czasem nie będziemy w stanie przeskoczyć, a decyzji o rozstaniu nie można przeciągać w nieskończoność.
Podejmij decyzję o rozstaniu wtedy, kiedy druga osoba wykazuje się przemocowym zakochaniem. Niestety często trudno samodzielnie wydostać się z tego typu relacji, dlatego nie bój się sięgnąć po pomoc specjalisty!
Podkręć temperaturę w swojej sypialni. Zabawki dla par, po które sięgał filmowy Grey i Massimo z „365 dni”
Marzysz o doznaniach, które w swoich bestsellerowych powieściach opisywały E.L. James i Blanka Lipińska, a potem można było zobaczyć w ekranizacjach? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, świetnie trafiłaś. Oto zabawki erotyczne dla par, dzięki którym wspólnie ze swoim partnerem lub partnerką przeżyjesz niezapomniane chwile. Gwarantujemy!Jak radzić sobie z wątpliwościami w związku?
Od jakiegoś czasu odczuwasz wątpliwości w związku i nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić? Nie martw się. Udało nam się zebrać kilka prostych rad, które powinny ci pomóc!
1. Uważnie przeanalizuj swoje wątpliwości
Pierwszym krokiem, który musisz podjąć, jest znalezienie prawdziwego źródła twoich wątpliwości. Czy wiesz, co konkretnie jest ich powodem? Czy dane cechy lub zachowania drugiej osoby naprawdę ci przeszkadzają, czy czujesz, że powinny ci przeszkadzać? Czy myśli, które pojawiają się w twojej głowie, nie są tylko ucieczką od innych, nieprzepracowanych problemów? Zanim skonfrontujesz temat z osobą, z którą tworzysz związek, daj sobie chwilę na porządne przeanalizowanie tego, co się dzieje w twojej głowie. Staraj się zapisywać najważniejsze myśli, tak, żeby później niczego nie przegapić.
Przerwa w związku: do czego może prowadzić?
Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy do siebie dopasowani, czasem w związku mogą przydarzyć się gorsze okresy. Co robić, jeśli nie chcesz podejmować decyzji o rozstaniu, ale w twojej głowie pojawiają się wątpliwości? Czy przerwa w związku może pomóc naprawić relację? Ile powinna trwać? Podpowiadamy.2. Skonfrontuj wątpliwości dotyczące związku
Szczera komunikacja jest niezbędnym krokiem do stworzenia stabilnego i szczęśliwego związku. Kiedy uda ci się już określić, skąd w twojej głowie wzięły się wątpliwości dotyczące relacji, porozmawiaj o nich z drugą stroną. Spróbuj przekazać, jak się czujesz, a także dowiedzieć się, czy to parter lub partnerka odczuwa podobnie. Pamiętaj, żeby nie przyjmować postawy ofensywnej: zamiast oskarżać o konkretne zachowania, skup się na mówieniu o swoich emocjach.
3. Oceń, czy partner lub partnerka chce angażować się w pracę nad związkiem
Pamiętaj, że naprawianie związku nie może być jednostronne. Jeśli wasze działania mają przynieść rezultaty, zaangażowanie musi zostać podjęte przez obie strony. Ustal ze swoją drugą połówką, czy jest gotowa na aktywną pracę nad waszą relacją, ponieważ w innym wypadku nie będzie ona miała sensu.
Kłamstwo w związku - jaką wyrządza szkodę?
Zburzone zaufanie to jedna z najgorszych sytuacji, w której możemy się znaleźć podczas relacji z partnerem lub partnerką. Jaką tak naprawdę szkodę wyrządza kłamstwo w związku? Dlaczego kłamiemy? Czy kłamstwo prowadzi do zdrady? Czy da się naprawić relację z drugą połówką po kłamstwie? Podpowiadamy.4. Ustalcie, nad czym każde z was powinno popracować, aby żyło wam się lepiej
Pracę nad związkiem musicie rozpocząć od pracy nad samymi sobą. Ważne, by ustalić, które cechy czy zachowania negatywnie wpływają na rozwój waszego związku, a następnie określili konkretny plan działania. Stwórzcie zasady, których będziecie musieli się trzymać, i co jakiś czas sprawdzajcie, czy udaje się wam ich przestrzegać. Praca nad sobą nie jest łatwym zadaniem, ale oprócz szczęśliwego związku powinna przynieść ci jeszcze jedną korzyść: staniesz się najlepszą wersją siebie!
5. Skorzystajcie z pomocy specjalisty
Niestety, czasem pomimo najszczerszych chęci nie będziecie w stanie samodzielnie dojść do konsensusu. Jeśli dalej zależy wam na budowaniu wspólnej relacji, rozważcie konsultację ze specjalistą. Terapia dla par to skuteczny i sprawdzony sposób na poprawę relacji w związku czy małżeństwie. Doświadczony psycholog lub seksuolog (bądź psycholożka lub seksuolożka) spojrzy na wasze wątpliwości obiektywnym okiem, pomoże wam lepiej zrozumieć wasze uczucia i problemy, na które natrafiacie na swojej drodze.
Dobrym sposobem na zrozumienie waszych emocji może być też poszukanie rad u osób, które od lat zajmują się analizowaniem relacji damsko - męskich. Poradniki i książki o związkach to skarbnica wiedzy, przykładów i ćwiczeń, które pomagają nam nie tylko zbudować relację z drugą osobą, ale też dowiedzieć się ciekawych rzeczy o sobie.