Reklama

W tym artykule:

  1. Związek wiszący na włosku: częste kłótnie o bzdury
  2. Zapowiedź końca relacji: brak kłótni
  3. Związek zmierzający ku końcowi: obojętność
  4. Związek na krawędzi rozpadu: telefon ważniejszy od ciebie
  5. Zwiastun rozstania: zwiększona dbałość o siebie
  6. Zbliżająca się agonia relacji: unikanie wspólnych planów
  7. Poprawa przed końcem: nagła eksplozja „miłości”
Reklama

Oddalenie emocjonalne, oziębłość w łóżku, uciekanie w pracę, odmienne plany co do przyszłości - to wszystko dość czytelne sygnały, że w waszym związku nie dzieje się najlepiej i jeśli chcecie go ratować, należy zacząć działać. Sygnały o tym, że relacja zmierza ku smutnemu końcowi, mogą jednak być znacznie bardziej subtelne. Co powinno obudzić twoją czujność?

Związek wiszący na włosku: częste kłótnie o bzdury

Jeśli osoba, z którą jesteś w związku, bezustannie prowokuje kłótnie o mało istotne kwestie i wyolbrzymia problemy, może to znaczyć, że szuka pretekstu i usprawiedliwienia dla decyzji o rozstaniu, z którą się nosi. Podobnie rzecz ma się z wyciąganiem pochopnych wniosków i wkładaniem słów w twoje usta (człowiek jest w stanie zrobić wiele, by zracjonalizować sobie różne kwestie). Jeśli twoje wysiłki, by się pogodzić czy uniknąć sprzeczki przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego, zdecydowanie powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Związek bez przyszłości: kiedy go skończyć i dlaczego w nim trwamy, jeśli nie ma sensu? Przedstawiamy cechy takiej relacji

Miłość rządzi się swoimi prawami. Kiedy mija zauroczenie, a także faza silnego zakochania i do życia wkrada się codzienność, u niektórych z nas zaczynają pojawiać się wątpliwości. Czy są uzasadnione? Podpowiadamy, jak rozpoznać związek bez przyszłości. Dlaczego wciąż w nim trwamy i kiedy zdecydować się na rozstanie? Sprawdźcie.
Związek bez przyszłości: kiedy go skończyć i dlaczego w nim trwamy, jeśli nie ma sensu? Sprawdź, czy jesteś w takiej relacji
fot. Getty Images / Vincent Besnault / Contributor

Zapowiedź końca relacji: brak kłótni

Paradoksalnie brak kłótni jest również bardzo niepokojącym sygnałem. Unikanie konfliktów za wszelką cenę może wynikać z obawy przed koniecznością przeprowadzenia „poważnej rozmowy” lub po prostu świadczy o totalnym wycofaniu i odcięciu emocjonalnym. W obu przypadkach nie jest to dobra wiadomość.

Związek zmierzający ku końcowi: obojętność

Wolisz spacer czy wyjście do kina? Obojętnie.
Zaprosimy XYZ na obiad?
Jak chcesz.
Coś się stało?
Nie, wszystko ok.

Brzmi znajomo? Jeśli tak, miej się na baczności. istnieje spore prawdopodobieństwo, że wasz związek zmierza ku końcowi.

Kiedy nie warto kontynuować związku? W tych przypadkach rozstanie może mieć większy sens

Od dłuższego czasu czujesz, że w twoim związku coś zaczęło się psuć, nie działa, albo nie klika tak jak dawniej? Masz dość ciągłych kłótni albo, co gorsza, obojętności i chłodu? Nie takie były twoje wyobrażenia o przyszłości waszej relacji, a wszelkie starania, aby naprawić związek do niczego nie prowadzą? Być może to czas na zakończenie relacji. Sprawdź, kiedy nie warto kontynuować związku.
Kiedy nie warto kontynuować związku?
fot. Getty Images / David De Lossy

Związek na krawędzi rozpadu: telefon ważniejszy od ciebie

Jeśli osoba, z którą jesteś w romantycznej relacji, więcej czasu spędza z telefonem (lub przy komputerze albo przed telewizorem) niż z tobą, powinno ci to dać do myślenia. Zwłaszcza jeśli idzie to w parze z ograniczonym zainteresowaniem twoimi sprawami oraz dojmującym znudzeniem, gdy jesteście razem.

Zwiastun rozstania: zwiększona dbałość o siebie

Chociaż dbanie o siebie jest zawsze na propsie, wszelkie nagłe zmiany w tej kwestii mogą być najbardziej jawnych znaków ostrzegawczych. Jeśli osoba, z którą jesteś, nagle zaczyna zmieniać sposób ubierania się czy obsesyjnie chodzić na siłownię, niewykluczone, że chce komuś zaimponować i to niekoniecznie jesteś ty.

Przerwa w związku: do czego może prowadzić? Czy może pomóc naprawić relację?

Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy do siebie dopasowani, czasem w związku mogą przydarzyć się gorsze okresy. Co robić, jeśli nie chcesz podejmować decyzji o rozstaniu, ale w twojej głowie pojawiają się wątpliwości? Czy przerwa w związku może pomóc naprawić relację? Ile powinna trwać? Podpowiadamy.
Przerwa w związku
fot. materiały dystrybutora

Zbliżająca się agonia relacji: unikanie wspólnych planów

„Nie wiem”, „Trudno mi teraz powiedzieć”, „Zobaczymy”, „Jest za wcześnie, by o tym myśleć”, „Musimy teraz o tym rozmawiać?”. Kiedy na pytania o wspólne wakacje czy inne bardziej dalekosiężne plany słyszysz takie właśnie odpowiedzi, możesz się spodziewać, że nic dobrego z tego nie będzie.

Poprawa przed końcem: nagła eksplozja „miłości”

Kupowanie prezentów, przynoszenie kwiatów bez okazji, zapraszanie na romantyczne randki, przychodzenie do domu od razu po pracy… Jeśli osoba, z którą jesteś, nagle zaczyna zasypywać cię miłymi gestami (podczas gdy tygodniami czy miesiącami zdawała się zniechęcona, nieobecna lub wycofana), niewykluczone, że coś przeskrobała i próbuje w jakiś sposób ci to „zadośćuczynić”. Może również planować coś przeskrobać (np. uśmiercić wasz związek) i chce zrobić dobre wrażenie na koniec.

Jak zakończyć związek z klasą? Pytamy psychologa, jak rozstać się w pokoju

Jak zakończyć związek z klasą? W idealnym świecie każdy związek jest tym do grobowej deski, a wielka miłość nigdy się nie wypala. Niestety, w prawdziwym życiu nie zawsze tak to wygląda. Zdarza się, że uczucie gaśnie, a ludzie oddalają się od siebie. Jeśli czujemy, że przyszedł czas na rozstanie, to najlepsze, co możemy zrobić to zakończyć związek z klasą.
Jak zakończyć związek z klasą? Pytamy psychologa, jak rozstać się w pokoju
Kadr „500 dni miłości” (2009, reż. Marc Webb), fot. materiały dystrybutora)
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama