Reklama

W tym artykule:

  1. Błędy popełniane na początku związku: idealizowanie
  2. Błędy popełniane na początku związku: zaniedbywanie przyjaciół i rodziny
  3. Błędy popełniane na początku związku: nierealistyczne oczekiwania
  4. Błędy popełniane na początku związku: unikanie poważnych tematów
  5. Błędy popełniane na początku związku: dostosowywanie się
Reklama

Rozpoczynając nowy związek, wiele par odczuwa euforię i podekscytowanie. Zakochani widzą świat w różowych barwach i dostrzegają wyłącznie pozytywne strony drugiej osoby. Niestety pierwsze tygodnie i miesiące związku mogą być również okresem, w którym popełniane są pewne typowe błędy, które mogą zagrażać kontynuacji relacji. Tym razem przyjrzymy się kilku najczęstszym problemom, jakie występują na wczesnym etapie znajomości, i podpowiemy, jak unikać tych pułapek, aby zbudować trwały i satysfakcjonujący związek.

Błędy popełniane na początku związku: idealizowanie

Na początku związku jesteśmy skłonni idealizować obiekt naszych uczuć, widząc jedynie zalety tej osoby. Zdarza nam się nie zauważać wad i denerwujących przyzwyczajeń, co może prowadzić do złudzenia, że znaleźliśmy ideał. Jednak później, gdy emocje nieco opadną, możemy poczuć się rozczarowani lub zaskoczeni tym, że druga osoba nie jest tak fajna, jak nam się wydawało. Dlatego tak istotne jest, by na pierwszym etapie znajomości zachować kontakt z rzeczywistością i zwracać uwagę zarówno na dobre, jak i słabe strony naszego wybranka/naszej wybranki.

5 znaków, że wasz związek nie przetrwa, gdy minie początkowe zauroczenie

Emocjonalny haj, który odczuwamy, gdy zakochujemy się w kimś po uszy, potrafi nam nieźle zamydlić oczy. Obiekt naszych uczuć wydaje się najwspanialszy, najpiękniejszy, a wspólna przyszłość – bardziej niż pewna. Rzeczywistość potrafi jednak boleśnie weryfikować nasze wyobrażenia. By uniknąć rozczarowania, zwróć uwagę na 5 znaków, które na wczesnym etapie znajomosci zdradzają, że ta relacja ma marne szanse przetrwać w przyszłości.
5 znaków, że związek nie przetrwa
fot. Chris Polk/WWD/Penske Media via Getty Images

Błędy popełniane na początku związku: zaniedbywanie przyjaciół i rodziny

W pierwszych tygodniach czy miesiącach nowego związku wiele par chce spędzać jak najwięcej czasu razem, całkowicie poświęcając się sobie. Jednak zaniedbywanie życia towarzyskiego i oderwanie się od przyjaciół i rodziny w dłuższej perspektywie może prowadzić do znacznego osłabienia tych więzi i braku wsparcia z zewnątrz, gdy po jakimś czasie okaże się, że go potrzebujemy (a okaże się to prędzej czy później na pewno). Dobrze mieć tego świadomość i przynajmniej starać się zachować równowagę, nie zaniedbując osób, które są dla nas ważne.

Błędy popełniane na początku związku: nierealistyczne oczekiwania

Cóż, wszyscy naoglądaliśmy się filmów i naczytaliśmy książek o związkach idealnych. Dlatego zdarza nam się wchodzić w nową relację z nierealnymi wyobrażeniami na temat tego, jak powinna wyglądać. Wtedy niestety z miejsca skazujemy siebie (i drugą osobę) na porażkę. Partner czy partnerka nie jest od tego, by spełniać wszystkie nasze potrzeby i pragnienia, a tym bardziej zaspokajać jakieś nasze braki. By uniknąć rozczarowań i frustracji, dobrze jest mieć realistyczne oczekiwania i zdawać sobie sprawę, że żaden związek nie jest doskonały. Co nie znaczy, że nie może być satysfakcjonujący i wzbogacający, jeśli obie strony świadomie i z chęcią podejmują się pracy nad nim.

Emocje, których nigdy nie powinnaś odczuwać w zdrowym związku

Zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje są naturalnym elementem każdej romantycznej relacji. Istnieje jednak pewien zakres stanów emocjonalnych, które powinny obudzić w nas czujność, gdyż mogą sygnalizować poważne problemy. Które emocje nigdy nie powinny towarzyszyć zdrowemu związkowi?
Emocje, których nigdy nie powinnaś odczuwać w zdrowym związku
fot. Getty Images

Błędy popełniane na początku związku: unikanie poważnych tematów

Dobra komunikacja jest fundamentem każdej udanej relacji. Na początku związku ludzie często unikają rozmów na niewygodne tematy (jak pragnienie założenia rodziny, wyobrażenia na temat kariery, stosunek do pieniędzy itd.), aby uniknąć konfliktów lub niezręcznych sytuacji. Jednak brak jasnych komunikatów w tak istotnych kwestiach w przyszłości może zrodzić mnóstwo problemów i prowadzić do złości oraz rozżalenia. Ważne jest, aby od samego początku budować zdrowy wzorzec komunikacji, w którym obie strony mogą swobodnie wyrażać swoje myśli, uczucia i potrzeby.

Błędy popełniane na początku związku: dostosowywanie się

Każda osoba ma swoje własne wartości, zainteresowania i preferencje. Zakochanie na pierwszym etapie romantycznej relacji może nas skłaniać do ignorowania różnic i podejmowania prób dostosowania się do partnera w każdym aspekcie. Na dłuższą metę takie podejście jednak nie zdaje egzaminu: może prowadzić do frustracji i poczucia unieważnienia w związku. Bez dostrzeżenia różnic i poszanowania indywidualności drugiej osoby trudno mówić o szansie na wspólną przyszłość.

Skąd wiedzieć, czy zakochałaś się w odpowiedniej osobie? Oto 5 oznak, które świadczą o tym, że dokonałaś dobrego wyboru

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, czy zakochałaś się we właściwej osobie, to jesteśmy po to, żeby ci pomóc. Oto odpowiedź.
Oznaki, że znalazłaś odpowiednią osobę
marta__sierra / instagram
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama