To zdanie na pierwszej randce zawsze zwiastuje toksyka. Jeśli je usłyszysz, natychmiast zakończ relacje
Brak empatii, samoświadomości, chęci brania odpowiedzialności za swoje zachowanie – te wszystkie cechy możesz poznać już na pierwszej randce, jeśli z ust twojego rozmówcy / twojej rozmówczyni padnie to jedno zdanie. Nie wróży nic dobrego.
- Łucja Jelonek
W tym artykule:
- „Wszystkie moje ex są nienormalne”
- Dlaczego oczernianie byłych partnerów / byłych partnerek to red flag?
Związki zazwyczaj rozpadają się z jakiegoś powodu, więc to nic złego, jeśli spotykasz się z kimś, kto nie jest do końca entuzjastycznie nastawiony do byłego partnera / byłej partnerki. Lekka, utrzymująca się uraza po rozstaniu – szczególnie tym wyjątkowo trudnym i emocjonalnym – jest normalna, ale kiedy ktoś opisuje wszystkich swoich byłych partnerów / byłe partnerki jako totalny koszmar? To poważny znak ostrzegawczy, którego nie należy ignorować.
„Wszystkie moje ex są nienormalne”
Każdy powinien być wstanie docenić pozytywne aspekty swoich poprzednich relacji. Z każdego związku wychodzi się bowiem z wieloma lekcjami, nowymi mądrościami i doświadczeniami – tłumaczy terapeutka par Gina Senarighi.
Przykład? Być może twój były partner był fatalny w komunikowaniu się – ale może i ty mogłeś/aś być lepszym słuchaczem? A może poprzedni związek zakończył się ze względu na ciągłe spóźnienia i zaniedbania, ale w relacji brakowało zrozumienia dla napiętego grafiku jednej ze stron?
Jeśli po zakończeniu relacji jedna ze stron myśli, że nie zrobiła nic złego i zrzuca całą winę na byłą osobę partnerską, nazywając ją nienormalną – to znak braku chęci brania odpowiedzialności za swoje czyny i zachowanie. Stanowi to problem, ponieważ umiejętność przyznania się do błędów z przeszłości (a najlepiej wyciągania z nich wniosków) to ważna cecha – badania pokazują, że wiąże się to z takimi wartościami jak empatia, samoświadomość i przebaczenie, a wszystkie one są kluczowe w tworzeniu zdrowych relacji – dodaje psychoterapeutka.
Dlaczego oczernianie byłych partnerów / byłych partnerek to red flag?
Oczernianie, obwinianie i mówienie o byłych partnerach jedynie negatywnie wiele mówi na temat czyjegoś charakteru i (co ważne) daje zapowiedź tego, jak kiedyś osoba może potraktować ciebie. Pomyśl o tym: jeśli nowo poznana osoba czuje się komfortowo, by negatywnie mówić o osobach, które niegdyś kochała i tworzyła poważne relacje – jaka jest szansa, że to samo spotka ciebie? To oczywiście pytanie retoryczne, które nie wymaga odpowiedzi.
Oczywiście, jak w każdej sytuacji, tak i tu mogą zdarzać się wyjątki. Być może była osoba partnerska faktycznie zachowywała się nie w porządku lub zrobiła coś, co głęboko zraniło twojego rozmówcę / twoją rozmówczynię i uzasadnia utrzymującą się gorycz. A może po prostu ma wyjątkowy talent do wybierania niewłaściwych partnerów. Niezależnie od tego, jaki jest powód, zdaniem Giny Senarighi warto zapytać, dlaczego osoba, z którą jesteś na randce, tak negatywnie mówi o swojej poprzedniej relacji.
Reakcja na to pytanie może pozwolić określić, z czym masz do czynienia. Załóżmy, że osoba, z którą jesteś na randce nazywa eks nienormalną, a gdy zapytasz o szczegóły, okaże się, że ciągle zdradzała i stosowała przemoc emocjonalną – zdaniem psycholożki taki przypadek to niekoniecznie automatyczna czerwona flaga, ponieważ słowa pełne goryczy i zawiści są ą reakcją na ból emocjonalny, a nie wzorcem obwiniania innych lub po prostu bycia toksykiem.
Jeśli jednak rozmówca / rozmówczyni umniejszy lub zlekceważy twoje pytanie – oznacza to, że prawdopodobnie istnieją głębsze problemy, zakorzenione w braku empatii lub samoświadomości, których zdaniem Giny Senarighi należy unikać. W takim przypadku zakończ relację, jeśli nie chcesz pewnego razu dołączyć do długiej listy „eks z piekła rodem”.
Rozmowa o byłych partnerach lub partnerkach na randce. Kiedy dużo to za dużo?
Rozmowa o byłych partnerach na randce? Tak, ale na własne ryzyko. O co pytać, a jakich tematów nie drążyć?