Reklama

W tym artykule:

  1. Brak wysłuchania
  2. Brak empatii
  3. Ignorowanie potrzeb
  4. Mówienie tylko o sobie
Reklama

To właśnie ta cecha charakteru ma największy wpływ na rozpad związków. Egoizm, bo właśnie o nim mowa, zabija większość relacji. Oznacza on, że dana osoba koncentruje się tylko na sobie, dba o swoje potrzeby i pragnienia, kompletnie nie skupiając się na drugiej stronie. Powoduje to frustrację, poczucie odrzucenia, nieważności i bycia gorszym, niezaopiekowanym. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby pracować nad sobą i kontrolować egoizm. Oto, jak wpływa on na związek i jak się przejawia. Tak naprawdę wpływa on na każdy aspekt.

Brak wysłuchania

Egoizm objawia się brakiem słuchania, a co za tym idzie problemami w komunikacji. Aby była ona skuteczna obie strony muszą umieć zarówno mówić i wyrażać swoje uczucia, ale również i słuchać. Jeśli zauważyłaś, że twojemu partnerowi nie zależy na wysłuchaniu tego, co masz do powiedzenia, może on być egoistyczny.

Bickering zabije każdy związek. Natychmiast przestań to robić, jeśli nie chcesz stracić faceta

Można powiedzieć, że nie doceniamy mocy bickeringu. Jest jak powolne, systematyczne zabijanie miłości, którego nawet nie zauważamy. O co w nim chodzi? Esther Perel, słynna psychoterapeutka badająca dynamikę związków, wyjaśnia, dlaczego warto z tym skończyć.
fot. Getty Images/Maria Korneeva
fot. Getty Images/Maria Korneeva

Brak empatii

Empatia jest podstawą we wszystkich, nie tylko romantycznych relacjach. Osoby egoistyczne tej empatii nie mają. Nie potrafią współodczuwać, doradzać, rozumieć i utożsamiać się z drugim człowiekiem. Za bardzo skupione są na sobie. Trudno też jest być z kimś takim w związku. Wszyscy potrzebujemy empatii, a gdy nie mamy z nią do czynienia, czujemy się po prostu źle.

Ignorowanie potrzeb

To dość oczywisty punkt. Jeśli zauważasz, że twój partner kompletnie ignoruje twoje potrzeby, nie chce, żebyś czuła się dobrze, nie zależy mu na tym, czego pragniesz i potrzebujesz, to taka relacja nie ma prawa się udać. Wiąże się to również z brakiem umiejętności słuchania i chodzenia na kompromisy. W takich przypadkach drugiej osobie po prostu nie zależy na partnerce/partnerze. Jedyne potrzeby, które się dla niej liczą, to te własne.

Mówienie tylko o sobie

To dość częste zjawisko na pierwszych randkach. Dana osoba mówi tylko o sobie i nie ma potrzeby dowiadywania się niczego na temat drugiej strony. W tym przypadku najczęściej decydujemy, że drugiego spotkania nie będzie. Dlatego właśnie, jeśli zauważasz, że w twoim związku nie masz możliwości wypowiedzenia się – uciekaj. Może mieć to coraz poważniejsze konsekwencje.

Toksyczny związek – objawy. Jak zakończyć toksyczny związek z partnerem? Ekspert radzi

Związek dwojga ludzi powinien opierać się na prostych założeniach, takich jak równość, partnerstwo, wzajemna miłość oraz szacunek. Co, jednak jeśli jedna ze stron „kocha bardziej”, a druga wykorzystuje swoją przewagę? Jak rozpoznać toksyczny związek? Jakie są objawy toksycznego małżeństwa? Po czym rozpoznać, że twój mąż lub partner jest toksyczny? Jak przygotować się do zerwania toksycznej relacji?
Toksyczny związek
fot. Netflix Media Center
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama