Jak rozpoznać syndrom abstynencji emocjonalnej po rozstaniu? Te zachowania to nieme wołanie o pomoc
Rozstanie bywa jednym z najtrudniejszych i najbardziej bolesnych doświadczeń w życiu każdego. I choć każdy przeżywa je na swój sposób, są osoby, dla których zakończenie związku znaczy mniej więcej tyle, co koniec świata. W takich przypadkach najczęściej mamy do czynienia z syndromem abstynencji emocjonalnej po rozstaniu. Jak go rozpoznać?
- Łucja Jelonek
W tym artykule:
- Syndrom abstynencji emocjonalnej – co to?
- Jak rozpoznać syndrom abstynencji emocjonalnej po rozstaniu? 5 znaków
Obsesyjne myślenie o byłym partnerze, brak apetytu oraz bezsenność, wspominanie dobrych chwil i robienie wszystkiego, by „przypadkiem” wpaść na eks? Choć to zachowania, których nie powstydziła się (bezwstydna) Carrie Bradshaw, nie mają one nic wspólnego ze zdrowym przechodzeniem przez rozstanie. I tak – każdy przeżywa zakończenie relacji na swój sposób, jednak gdy złamane serce nie pozwala normalnie funkcjonować, a brak ukochanej osoby brzmi jak absolutny koniec świata, możliwe, że jest to przyczyna syndromu abstynencji emocjonalnej.
Syndrom abstynencji emocjonalnej – co to?
Porównywanie miłości do narkotyków to schemat, który przejawia się w utworach artystów na całym świecie nie od dziś. Motyle w brzuchu, ekscytacja drugą osobą i zachłyśnięcie się wizją wspólnej przyszłości potrafią uzależniać, prawda? Jak się jednak okazuje, nie tylko metaforycznie. Wyniki badań przy pomocy obrazowania czynnościowego mózgu, podczas którego porównano obraz mózgu zakochanych i mózgów osób, którym wstrzyknięto kokainę lub pochodne opium, pokazały, że w obu przypadkach uaktywniają się te same rejony (mezolimbiczny układ nagrody pobudzany przez dopaminę) – wyjaśnia psycholożka i psychoterapeutka Anna Jerzak, dodając, że u części osób podczas rozstania zachodzą podobne procesy mózgowe jak właśnie w przypadku osób odstawiających substancje psychoaktywne. To właśnie te jednostki przeżywają syndrom abstynencji emocjonalnej po zakończonej relacji.
Osoby zakochane wykazują trzy podstawowe objawy uzależnienia: tolerancja, odstawienie i nawrót łaknienia. Gdy w stanie zakochania, osoba zostanie porzucona, zdradzi ona wszelkie symptomy odstawienia, takie jak: depresja, napady płaczu, bezsenność, poczucie osamotnienia, drażliwość, a także problemy z apetytem (od całkowitej jego utraty do niekontrolowanego objadania się). Osoby w takim stanie, podobnie jak inni uzależnieni, potrafią zachowywać się nieodpowiednio, a nawet niebezpiecznie, narażając się na upokorzenie, tylko po to aby znów być pod wpływem swojego „narkotyku” – tłumaczy psychoteraueptka.
Jak zapomnieć o byłym i przestać o nim myśleć? Te 5 wskazówek pomoże uleczyć twoje złamane serce
Jeśli zadajesz sobie pytanie: „Jak zapomnieć o byłym?”, to ten artykuł jest dla ciebie. Dzięki tym 5 wskazówkom poczujesz ulgę, uleczysz złamane serce i wzmocnisz się. Rozstanie to nie koniec świata, potrzebne są tylko trochę czasu i odpowiednie nastawienie.Jak rozpoznać syndrom abstynencji emocjonalnej po rozstaniu? 5 znaków
Trudność w akceptacji utraty związku
Osoba dotknięta syndromem abstynencji emocjonalnej po rozstaniu może mieć problem z zaakceptowaniem faktu, że związek dobiegł końca, co prowadzi do utrzymywania nadziei na powrót do osoby partnerskiej oraz negowania samego faktu zakończenia relacji. To utrzymujące się przywiązanie do przeszłości może być pierwszym sygnałem, że jednostka nie jest w stanie poradzić sobie z emocjami po rozstaniu.
Apatia
Obojętność wobec siebie i otaczającego świata? Brak apetytu? Niezdolność do pracy oraz wykonywania podstawowych codziennych obowiązków? Bezsenność? Osoby dotknięte syndromem abstynencji emocjonalnej po rozstaniu często tracą zainteresowanie codziennymi aktywnościami, relacjami interpersonalnymi oraz pasjami, które kiedyś sprawiały im przyjemność. Poczucie beznadziejności i brak chęci oraz motywacji do działania może utrzymywać się przez kilka tygodni lub miesięcy.
Obsesyjne pragnienie bliskości z byłym partnerem / byłą partnerką
„Przypadkowe” dzwonienie do byłej osoby partnerskiej, ukartowane „wpadnięcie” na siebie na siłowni a może rozmyślanie o eks i ciągłe sprawdzanie jej / jego mediów społecznościowych? Osoby dotknięte syndromem abstynencji emocjonalnej mogą być obsesyjnie skoncentrowane na myślach o partnerze / partnerce, przeżywając ciągłe tęsknoty i próby odzyskania utraconej relacji.
Niezdolność do wyrażania uczuć w zdrowy sposób
Kolejnym przejawem syndromu abstynencji emocjonalnej może być nieumiejętność radzenia sobie z emocjami. Wspomniany syndrom najczęściej dotyka osoby z niskim poczuciem własnej wartości (a co za tym idzie, wysokim uzależnieniem emocjonalnym od partnera / partnerki) oraz niskim progiem bólu – z tego względu na stratę ukochanej osoby mogą reagować skrajnymi emocjami, takimi jak panika.
Ciągłe porównywanie obecnych sytuacji do poprzednich doświadczeń z osobą partnerską
Osoba dotknięta syndromem abstynencji emocjonalnej może również stale analizować obecną sytuację w kontekście związanym z eks, porównując nowe doświadczenia do tych, które miała w poprzednim związku. Takie porównania mogą prowadzić do utrzymywania się nadmiernych emocji związanych z przeszłością i utrudniać adaptację do zmian oraz budowanie nowych relacji.
Zależność emocjonalna w związku nigdy nie kończy się dobrze. Te 5 znaków zwiastuje toksyczną relację
Przyjaciele, pasje, własne potrzeby – wszystko to idzie w odstawkę, gdy na horyzoncie pojawia się miłość? Choć różowe okulary na początku relacji to nic alarmującego, istnieje cienka granica między motylkami w brzuchu a zależnością emocjonalną. Jak ją rozpoznać? Oto 5 pytań, które pomogą ci sprawdzić, czy tkwisz w toksycznej relacji.