Reklama

W tym artykule:

  1. Wymaganie ciągłego kontaktu
  2. Negowanie odczuć
  3. Ciche dni
Reklama

Toksyczność w związku to dosyć rozległy temat, który ma wiele odcieni. Niektóre toksyczne zachowania są bezapelacyjnie powodem do rozstania np. przemoc fizyczna i psychiczna, ale nad niektórymi da się pracować. Dzięki temu, że o psychologii związków wiemy coraz więcej, możemy ustalić, czy nasze zachowanie w związku nosi znamiona toksyczności, a wtedy szukać pomocy. Przyznanie się do niezdrowych zachowań przed samym sobą jest niezwykle trudne, czasami są na tyle głęboko zakorzenione, że odkrycie tego jest wielkim zaskoczeniem. Jak sprawdzić, czy jesteś toksyczną osobą? Oto 3 przykłady nieoczywistych sytuacji.

Najbardziej pociągające cechy mężczyzny, które sprawiają, że nie możesz przestać o nim myśleć (dosłownie omamiają)

Zapomnijcie o wyglądzie. On też się liczy, ale w ostatecznym rozrachunku przegrywa z osobowością. Oto najbardziej pociągające cechy mężczyzny, które sprawiają, że wydaje nam się bardziej atrakcyjny i interesujący.
johnny depp
Darlene Hammond/Getty Images

Wymaganie ciągłego kontaktu

O ile na początku relacji chęć bycia w kontakcie non stop wynika niejako z hormonalnego koktajlu, który przejmuje kontrolę, to z czasem przejście w nieco spokojniejszą fazę, jest jak najbardziej naturalne i pożądane. To etap, w którym poznajemy partnera bez klapek na oczach, takim, jakim jest i wtedy dopiero budujemy bliskość. Gdy potrzeba ciągłego kontaktu utrzymuje się, a brak szybkiej odpowiedzi doprowadza do zdenerwowania, to warto się temu przyjrzeć. Takie zachowanie może wydawać się troskliwe lub opiekuńcze, ale w rzeczywistości jest przejawem braku zaufania i potrzebą kontroli. Choć mówi się, że w miłości szuka się idealnych dobranych dwóch połówek jabłka, to tak naprawdę wciąż pozostajemy odrębnymi bytami, które mają kawałek swojego życia. To zdrowe i potrzebne, dlatego oczekiwanie intensywnego i ciągłego kontaktu może być toksycznym zachowaniem, jeśli partner artykułuje, że go to męczy. Należy wziąć pod uwagę jego potrzeby i szczerze porozmawiać.

Ujawniono wyniki badań na temat trwałości związków. Naukowcy nie mają wątpliwości, co do przyczyny rozstań i nie jest to zdrada

Wciąż szukamy recepty na stały udany związek, bo niestety sama miłość często nie wystarcza. Temat zainteresował również naukowców, a wieloletnie badania przyniosły zaskakujące wnioski. Ustalono, jakie są najczęstsze przyczyny rozstań. Jak się okazuje, nie jest to zdrada.
fot. Kadr z serialu "Emily w Paryżu"/Netflix
fot. Kadr z serialu "Emily w Paryżu"/Netflix

Negowanie odczuć

„Przesadzasz”. Za tym krótkim i niepozornym komunikatem kryje się więcej, niż myślisz. Oznacza on brak zrozumienia i empatii dla partnera, a także negowanie jego uczuć. Możesz myśleć, że w ten sposób chcesz pomóc lub okazać zdrowy rozsądek, jednak w praktyce wcale tak nie jest. Takie zachowanie jest toksyczne, ponieważ nosi znamiona gaslightingu. W ten sposób podważa się autentyczność uczuć drugiej osoby. Finalnie może to prowadzić do niskiej samooceny i poczucia, że jej emocje są nieważne. Nie musisz wszystkiego rozumieć, ani się zgadzać, ale możesz wysłuchać bolączek i nie oceniać i nie umniejszać czyimś odczuciom. Coś, co dla ciebie wydaje się błahostką, dla drugiej osoby może być realnym problemem. Każdy ma swoją miarę. Zamiast „Przesadzasz” możesz przytulić, zapytać, czy możesz, coś zrobić i dodać otuchy.

Moja mama dała mi najlepszą radę dotyczącą związków. To właśnie dzięki niej uwolniłam się od toksycznego partnera

Kończąc toksyczny związek, podjęłam walkę o siebie i swoje nowe – lepsze życie. Było to możliwe m.in. dzięki mojej mamie, a właściwie dzięki jednej radzie, którą dała mi, gdy byłam jeszcze nastolatką.
Rada dotycząca toksycznego związku
fot. Getty Images / Edward Berthelot / Contributor

Ciche dni

Potrzeba ochłonięcia w czasie kłótni jest jak najbardziej normalna, a nawet zdrowa, ponieważ można w ten sposób uniknąć eskalacji konfliktu. Słowa wypowiedziane w emocjach mogą boleśnie zranić. Jednak chwilowy dystans, a długotrwałe milczenie to zupełnie inna sprawa. Jeśli w twoim związku często zdarzają się ciche dni i to z twojej strony, to wiedz, że nosi to znamiona przemocy psychicznej. Ciche dni to inaczej karanie milczeniem. Odcinając się od partnera, blokujesz rozwiązywanie problemów i powodujesz, że czuje się on bezradny. To najprostszy test na sprawdzenie, czy jesteś toksyczną osobą.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama