Reklama

W tym artykule:

  1. Przyczyny nieprzychylnych opinii dotyczących związków z dużą różnicą wieku
  2. Różnica wieku w związku kontra ,,troska” otoczenia
  3. Jak doradzać osobom, które wchodzą w związek z dużą różnicą wieku?
  4. Co może oznaczać różnica wieku dla związku?
  5. Czy różnica wieku między małżonkami ma wpływ na przyczyny rozpadu pożycia małżeńskiego?
  6. Ja miałam 17 lat, a on 29. Czy to już grooming?
Reklama

Różnica wieku w związku to temat rzeka. W mediach ta kwestia pojawia się dosyć często, najczęściej przy okazji doniesień o wzlotach i upadkach związków gwiazd show-biznesu. Co ciekawe, za każdym razem temat wywołuje niezwykle zażarte i zarazem niezwykle emocjonalne dyskusje. Karol Strasburger i Małgorzata Weremczuk, Piotr i Agata Rubikowie, Priyanka Chopra i Nick Jonas, Amal i George Clooneyowie, Heidi Klum i Tom Kaulitz czy Blake Lively i Ryan Reynolds – przykładów celebryckich par, które z powodu różnicy wieku nie raz przeczytały na swój temat bardzo niewybredne komentarze można wymieniać jeszcze wiele. Warto więc zastanowić się, z czego to wynika.

Czy wiek to tylko liczba, która nie ma znaczenia? Dlaczego różnica wieku w związku wywołuje takie poruszenie w społeczeństwie? Interesowne związki to stereotyp czy prawda? Różnice wieku w związku to w zasadzie nic nowego. Od dawien dawna ludzie łączyli się w pary z osobami młodszymi bądź starszymi od siebie. 10 lat starszy mężczyzna to coś, co na początku dwudziestego wieku było normalne i nie budziło żadnych kontrowersji. Dawniej związek z kobietą młodszą o kilkadziesiąt lat – to też nie był szok i powód do plotek.

Obecnie średnia różnica wieku pomiędzy partnerami jest mniejsza, a sytuacje, w której jakaś para odbiega od normy, często niestety są powodem do komentarzy, dyskusji, płytkiej krytyki i bezlitosnych osądów. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, gdy to kobieta jest starsza od swojego partnera. Choć nie zawsze. Oczywiście zjawisko krzywdzącego, powierzchownego oceniania jest niesprawiedliwe i nie powinno mieć miejsca.

Przyczyny nieprzychylnych opinii dotyczących związków z dużą różnicą wieku

Przede wszystkim warto na wstępie zaznaczyć, że „duża różnica” to pojęcie subiektywne. Dla jednych 5 lat to bariera nie do przekroczenia, dla innych dopiero od 20 lat różnicy (lub więcej) między partnerami zaczyna się używać określenia „duża różnica”. Wszystko zależy od naszego podejścia i doświadczeń. Często jest tak, że uczucie zaciera wszelkie granice i wiek przestaje mieć jakiekolwiek znacznie.

Część ludzi, widząc daną parę o różnym doświadczeniu życiowym, mówią, że tak ,,nie wypada”, nie podając wcale jakiegoś konkretnego powodu czy argumentu. Jest to najczęściej grupa osób kierująca się stereotypami – nie warto zatem się nimi przejmować, ani tym bardziej wchodzić z nimi w głębszą polemikę.

Nie da się ukryć, że istnieje również przeświadczenie, że ktoś spotyka się ze starszą kobietą lub mężczyzną, ponieważ liczy na korzyści materialne. Z pewnością i takie sytuacje się zdarzają, zdecydowanie jednak nie można przyjmować ich jako reguły.

Różnica wieku w związku kontra ,,troska” otoczenia

Jako ludzie mamy tendencję do martwienia się o przyszłość. Pojawiają się wątpliwości. Co będzie za 10 lat? Jak to będzie na starość? Czy na dłuższą metę taki związek ma sens? Kiedy rozpoczynamy relację, często w głowie rodzą się tego rodzaju pytania.

Bliscy zakochanej osoby nierzadko boją się o to, jak będą wyglądać późniejsze etapy życia takiej pary. Ludzie, którzy mają styczność z dwójką zakochanych, często - zwykle nieproszeni - wyrażają swoją opinie, zastanawiając się, co będzie, kiedy jedna ze stron będzie bardzo stara, a druga jeszcze nie. Jest to z pewnością temat, który w takiej sytuacji wyłącznie sami zainteresowani powinni poddać refleksji. Z drugiej jednak strony to piękne, że silne uczucie potrafi odstawić tego rodzaju troski na drugi plan.

Kolejną sprawą jest fakt, że nie do końca chodzi tylko o to, czy ktoś jest dużo młodszy, czy ktoś jest po prostu... młody. Kto jest bowiem zaskoczony związkiem 55-latki z 75-latkiem? Niewiele osób. 25-letnia dziewczyna z 45-letnim mężczyzną często wywołuje jednak sporo komentarzy i taki związek wzbudza kontrowersje.

Jak doradzać osobom, które wchodzą w związek z dużą różnicą wieku?

Jeżeli już mamy komuś doradzać (tylko na czyjąś wyraźną prośbę!) albo jesteśmy osobą bliską dla człowieka, którego dotyczy ten temat, warto podejść do sprawy ze spokojem i zdrowym rozsądkiem. Najpierw postaraj się ocenić, czy ta relacja twoim zdaniem opiera się na uczuciu, szczerości i zdrowym podejściu (choć to oczywiście trudne z perspektywy osoby, która patrzy na sytuację z zewnątrz). Jeżeli wydaje ci się, że intencje partnera/partnerki naszej bliskiej osoby są nie do końca szczere, to zapytani - w delikatny sposób możemy poinformować drugą stronę o naszych odczuciach.

Takie rozmowy nigdy nie są łatwe dla żadnej ze stron, ponieważ przekazywanie, niekiedy nieprzyjemnych, informacji ciężko dociera do osoby, która patrzy na swojego wybranka lub wybrankę głównie przez pryzmat silnych uczuć.

Co może oznaczać różnica wieku dla związku?

Powodów, dla których spotykacie się z człowiekiem dużo starszym lub dużo młodszym, może być naprawdę wiele. Przykładowo (choć niekoniecznie tak jest!) dziewczyny szukające starszych facetów mogły mieć w przeszłości słaby kontakt z tatą lub wcale go nie mieć. Wówczas w mężczyznach szukają często tego, czego brakowało im w dzieciństwie: opiekuńczości, poczucia bezpieczeństwa, męskiego wsparcia. Często jednak jest to kwestia przypadku i nie warto dopatrywać się w tym jakichkolwiek specjalnych powodów.

Małżeństwo bez współżycia, czyli konsekwencje braku seksu w związku

Brak zbliżeń to bardzo złożony temat. Niektóre pary świadomie z nich rezygnują. Decydują się na tak zwane białe małżeństwo (czyli związek lub małżeństwo bez współżycia). U innych mogą wynikać z pewnych problemów lub traum z przeszłości. Wskazujemy możliwe powody i konsekwencje.
Brak zbliżeń w związku
fot. Getty Images / PhotoAlto/Frederic Cirou

Czy różnica wieku między małżonkami ma wpływ na przyczyny rozpadu pożycia małżeńskiego?

Powołując się na badania naukowe Anny Turczak przeprowadzone dla Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu:

,,Najczęstszym powodem rozkładu pożycia małżeńskiego jest niezgodność charakterów. W 2011 r. 26,9% małżeństw zakończyło się rozwodem wyłącznie z tego powodu, a w przypadku 8,3% procesów rozwodowych powód ten był podawany jako jeden z wielu. W drugiej kolejności należy wskazać na niedochowanie wierności małżeńskiej. 9,1% rozwodów było spowodowanych wyłącznie tą przyczyną, a dodatkowe 15,2% małżeństw rozwiodło się, ponieważ niedochowanie wierności stanowiło jedną z wielu przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego. Wspomnieć należy także o nadużywaniu alkoholu, gdyż 6% rozwodów było spowodowanych wyłącznie tym problemem oraz 14,2% par rozwiodło się, ponieważ alkohol stanowił jeden z szeregu problemów.”

Anna Turczak postanowiła dokładniej zbadać ten temat i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy istnieje zależność między różnicą wieku dzielącą małżonków, a występowaniem poszczególnych przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego. Z przeprowadzonej przez nią analizy wynika, że:

  • Niedochowanie wierności małżeńskiej jako przyczyna rozkładu pożycia małżeńskiego pojawia się relatywnie częściej, gdy rozwodzący się małżonkowie są w zbliżonym wieku lub ewentualnie żona jest starsza od męża. Powód ten pojawia się względnie rzadko, gdy to mąż jest starszy od żony.
  • Problem alkoholowy najczęściej dotyka małżeństw, w których mąż jest starszy od żony.
  • Kolejny powód rozpadu związku to brak szacunku oraz naganny stosunek starszego męża do żony i innych członków rodziny – wówczas rozpada się najwięcej małżeństw, problem ten pojawia się bardzo często.

Nie istnieje jednak żadna reguła –niektóre problemy występują częściej, gdy to kobieta jest starsza od partnera, a inne – w dokładnie odwrotnej sytuacji. Warto wziąć pod uwagę, że są to wyłącznie statystyki, a nasza (czy też naszych bliskich/znajomych) relacja może okazać się ich całkowitym zaprzeczeniem.

Szczęśliwy związek: jak taki stworzyć, pielęgnować oraz sprawić, że będzie na stałe?

Zastanawiasz się, jak stworzyć szczęśliwy związek? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Czy naprawdę chodzi tutaj o znalezienie drugiej połówki jabłka? Czy ktoś jest nam pisany w gwiazdach i taką osobę po prostu się spotyka? A może da się temu jakoś pomóc? I jak ten stan utrzymać? Podpowiadamy!
Notatnik
fot. materiały dystrybutora

Ja miałam 17 lat, a on 29. Czy to już grooming?

W obecnych czasach coraz częściej w kontekście sporej różnicy wieku w związku pojawia się dotychczas dość mało znane słowo: grooming. Pochodzące z języka angielskiego pojęcie oznacza w wielkim skrócie zdobycie zaufania, uwiedzenie i wykorzystanie (także seksualne) młodej osoby. Problem te niedawno został poruszony m.in. przez Demi Lovato w utworze „29”. Choć nie padły tam żadne imiona i nazwiska, internauci błyskawicznie domyślili się, że utwór opowiada o związku gwiazdy z czterdziestotrzyletnim dziś Wilmerem Valderramą.

Wilmer Valderrama na celowniku internautów. Po premierze nowego utworu Demi Lovato w sieci zawrzało na temat groomingu

W singlu pt. „29” Demi Lovato rzuca nowe światło na swój związek ze starszym o 12 lat Wilmerem Valderramą. Internauci przypominają, że nie była jedyną nieletnią gwiazdą, z którą umawiał się aktor.
Demi Lovato sugeruje w nowej piosence, że padła ofiarą groomingu
fot. Getty Images
Reklama

Sporo komentarzy sugerujących potencjalny grooming pojawiało się ostatnio też, gdy na jaw wyszło, że Billie Eilish (rocznik 2001) związała się ze starszym o 10 lat wokalistą zespołu The Neighbourhood, Jessem Rutherfordem.

Reklama
Reklama
Reklama