Recepta na wieczną miłość istnieje? Według psychologii – tak
Silne bicie serca, motyle w brzuchu… Znasz to uczucie na samym początku związku, kiedy czujesz się, jak w siódmym niebie? Poprosiłyśmy psycholożkę Biankę Fuller o rozszyfrowanie sekretu długiego związku. Recepta na wieczną miłość jednak istnieje!
- Csáti Melinda, tłumaczenie i opracowanie: Zuzanna Zasada
W tym artykule:
Czy prawdziwa miłość naprawdę istnieje? Dlaczego pierwszy okres związku jest tak wyjątkowy i jak utrzymać ten stan jak najdłużej? Chociaż odpowiedzi na te pytania zależą oczywiście od indywidualnych osób, to niektórym udaje się zachować ten płomień nawet po wielu latach relacji. Zobacz, jaki jest sekret długotrwałego i mocnego związku.
5 znaków, że wasz związek nie przetrwa, gdy minie początkowe zauroczenie
Emocjonalny haj, który odczuwamy, gdy zakochujemy się w kimś po uszy, potrafi nam nieźle zamydlić oczy. Obiekt naszych uczuć wydaje się najwspanialszy, najpiękniejszy, a wspólna przyszłość – bardziej niż pewna. Rzeczywistość potrafi jednak boleśnie weryfikować nasze wyobrażenia. By uniknąć rozczarowania, zwróć uwagę na 5 znaków, które na wczesnym etapie znajomosci zdradzają, że ta relacja ma marne szanse przetrwać w przyszłości.Nikt nie jest idealny
Im więcej czasu spędzamy z drugą osobą, tym bardziej rzeczywistość zastępuje fantazję. Często idealizujemy nasze związki, a później, gdy zrobi się już „normalniej”, rozczarowujemy się – mówi psycholożka Bianka Fuller. Od razu dodaje też, że wiele zależy od tego, jak bardzo akceptujemy drugą osobę.
Według ekspertki wiele z nas, na początku związku, ma tendencję do idealizowania. Jest to całkowicie naturalne, ponieważ każdy pragnie znaleźć swoją prawdziwą bratnią duszę. Właśnie dlatego przypisujemy często nieistniejące cechy naszym partnerom czy partnerkom.
Kiedy minie początkowe zachłyśnięcie, nadchodzi rzeczywistość. Nie jesteśmy już wtedy tak pewnie, czy nasza miłość będzie tak samo intensywna, jak wcześniej – kontynuuje ekspertka. Wspomina również o innym istotnym czynniku.
5 sposobów na budowanie intymności w związku, która nie ma nic wspólnego z fizycznością. Bliskość z partnerem to znacznie więcej niż tylko połączenie cielesne
Intymność w relacji romantycznej jest jednym z ważniejszych czynników, który realnie wpływa na jakość związku. Najczęściej kojarzona z fizycznością, wcale nie musi taka być. Przedstawiamy 5 sposobów na to, jak budować intymność, która z cielesnością mało ma wspólnego.Warto spojrzeć na tę kwestię także z biologicznego punktu widzenia. Za początkowe zauroczenie, utopię w dużej mierze, odpowiadają produkowane w organizmie dopamina i oksytocyna. Te dwa hormony są odpowiedzialne za dobre samopoczucie, powodują motyle w brzuchu. W miarę upływu czasu to wszystko powszednieje. Oczywiście zależy to też od człowieka. U każdego wygląda to trochę inaczej i dzieje się w różnym tempie.
Nie twórz fałszywej iluzji
Według psycholożki większość późniejszych konfliktów w relacjach wynika z tego, że niekoniecznie na początku dajemy z siebie wszystko i nie pokazujemy całych siebie. Często odgrywamy jakąś rolę, aby przypodobać się drugiej osobie. Z biegiem czasu po prostu przyzwyczajamy się do związku, co naprawdę potrafi zepsuć cały urok.
Rutyna w związku: co zrobić, by znów zaiskrzyło? Jak poradzić sobie z monotonią w relacji z drugą osobą?
Początki relacji prawie zawsze są piękne. Pojawiają się słynne motyle w brzuchu, chodzicie na randki, staracie się każdego dnia pozytywnie zaskakiwać dugą osobę. To piękny czas, kiedy najczęściej wzajemnie uwypuklamy swoje zalety. Najczęściej partner/ka pod wpływem emocji oraz uczuć widzi głównie superlatywy. Ten okres potrafi trwać kilka lat, czasem rok, ale zwykle ten romantyczny, bajkowy etap kończy się szybciej. 20% Polek i Polaków uważa, że rutyna w związku pojawia się już po kilku miesiącach, a nawet tygodniach jego trwania. Jakie są objawy rutyny w związku? Jak odwrócić ten proces? Czy w ogóle rutyna w związku jest czymś złym? Opowiadamy!Jednym z najważniejszych kroków, które należy podjąć, aby uniknąć nudy w związku, jest wprowadzenie wspólnych doświadczeń do naszego codziennego życia. Organizowanie spotkań, randek zawsze jest dobrym pomysłem. Wtedy się poznajemy, spędzamy ze sobą coraz więcej czasu. Jednak naturalnym jest też to, że później ta ciekawość siebie nawzajem maleje. Ale jeśli będziemy mieć wspólne doświadczenia, jeśli będziemy spędzać wartościowy czas razem, relacja nie ma prawa stać się „bezbarwna”.
Fuller mówi, że jeśli chcemy być naprawdę świadomi, to powinniśmy zdecydowanie patrzeć w przyszłość. Nawet wtedy, gdy zaślepia ją miłość. Ekspertka namawia wszystkich, aby cieszyli się tym najbardziej romantycznym okresem i starali się utrzymać początkową magię na późniejszych etapach związku. Istnienie tej harmonii zawsze zależy od nas i naszego partnera/partnerki. Zarówno oddzielnie, jak i razem.