Na czym polega przyjaźń? Jak rozpoznać prawdziwego przyjaciela i co zrobić, kiedy przyjaźń przeradza się w miłość?
Uczucia takie jak miłość, przyjaźń czy sympatia stanowią dopełnienie życia. Jednak przyjaźni dajemy dużo mniej uwagi niż miłości. Posiadanie takiej osoby to prawdziwy skarb. W tym artykule odpowiadamy na pytania: Na czym polega przyjaźń? Po czym ją rozpoznać? Czym właściwie jest to uczucie? Kiedy przyjaźń przeradza się w miłość?
- Redakcja
W tym artykule:
- Na czym polega przyjaźń?
- Jakie rolę odgrywa przyjaźń?
- Co buduje przyjaźń?
- Jak naprawić przyjaźń?
- Jak rozpoznać przyjaciela?
- Czy to jest przyjaźń, czy może kochanie – jak rozpoznać, kiedy zmienił się nasz stosunek do drugiej osoby?
- Kiedy jest dzień przyjaźni?
Miłość to motyw przewodni w wielu historiach, w literaturze, filmie i sztuce. To ona uchodzi za relację najbardziej pożądaną w życiu, która wyzwala w nas najwięcej emocji i daje poczucie bezpieczeństwa. Przyjaźń była spychana na dalszy plan, teraz jednak bardziej ją doceniamy, ponieważ jest równie ważna, co miłość. Przyjaźń to również poczucie bezpieczeństwa i oparcia, którą daje nam osoba wyjątkowo bliska. Na czym polega przyjaźń? I najważniejsze: co to w ogóle jest przyjaźń? Odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna, ponieważ każdy może mieć swoją własną wizję przyjaźni.
Na czym polega przyjaźń?
Podstawowa definicja brzmi: przyjaźń to forma relacji, opierająca się na wzajemnym zaufaniu i sympatii. Przyjaciel jest osobą, na którą możesz liczyć pod każdym względem. Jest to człowiek, który rozumie twoje poglądy i emocje i często je podziela, choć nie jest to warunek konieczny.
Przyjaźń opiera się na poczuciu, że możemy zwierzyć się danej osobie ze wszystkich swoich trosk i problemów, a ona zachowa te informacje dla siebie i nie ocenia nas. Zaufanie w przyjaźni to również świadomość w to, że w sytuacji kryzysowej będziesz mogła liczyć na całkowite wsparcie przyjaciela.
Bardzo często przyjaźń powstaje z wieloletniej znajomości. Dzięki temu możesz czuć się pewnie w towarzystwie tej osoby, ponieważ w dużej mierze wiesz, jak się zachowa w określonych sytuacjach. Cementują was wspólne wspomnienia, a sam sentyment dodatkowo pogłębia waszą wzajemną sympatię.
Jednak przyjaźń polega na czymś więcej niż tylko zaufanie i długi staż. Prawdziwy przyjaciel to człowiek, który nie udaje, nie przymyka oczu i jest z tobą przede wszystkim szczery, co oznacza, że jest w stanie zwrócić uwagę na twoje błędy i nie boi się powiedzieć ci, że robisz coś źle. Warto pamiętać, że szczerość to nie to samo co złośliwość – prawdziwy przyjaciel nie jest złośliwy. Nie chce ci zaszkodzić, podcinać skrzydeł, a jednocześnie ty nie masz wątpliwości co do jego intencji, więc łatwiej jest przyjąć ci nawet najbardziej niewygodną reakcję.
Jak zachowuje się zakochany dojrzały mężczyzna? Sprawdź, jak rozpoznać miłość poważnego faceta
Jak zachowuje się zakochany dojrzały mężczyzna — to pytanie, które nurtuje większość kobiet. Uczucie osoby, która w ujęciu emocjonalnym twardo stąpa po ziemi, znacząco różni się od tzw. szczenięcej miłości. Możesz łatwo rozpoznać, czy twoim adoratorem jest odpowiedzialny facet, ale najpierw musisz się dowiedzieć, na co właściwie powinnaś zwrócić uwagę. Jak kocha dojrzały mężczyzna?Jakie rolę odgrywa przyjaźń?
Wiesz już, po czym poznać przyjaźń, jednak czy rozumiesz, jak ważne jest posiadanie przyjaciół? Przyjaciel to nasza bezpieczna przystań, na dobre i na złe. Możesz powierzyć mu swoje sekrety i najbardziej intymne rozterki. To osoba, na której możesz polegać w każdej sytuacji, szukać u niego pocieszenia, dzielić smutki i świętować radosne chwile. Przyjaźń pełni rolę fundamentalną w życiu każdej z nas. Dzieje się tak głównie dlatego, że jest dużo mniej interesowna i mniej wymagająca niż miłość, a przy tym daje poczucie ogromnego zrozumienia i wsparcia.
Dobry przyjaciel ma na ciebie pozytywny wpływ, choć mogą zdarzyć się i tarcia. Pod jego okiem możesz zmienić się na lepsze i pracować nad sobą. Relacja ta oparta jest na akceptacji i empatii. Czasem przyjaciel to osoba, z którą nas łączą wspólne poglądy na wiele spraw, ale może być i zupełnie odwrotnie. Wtedy uczycie się wzajemnie od siebie otwartości na różnice.
Przyjaciel pełni ważną rolę również jako osoba, budująca twoje poczucie własnej wartości w zdrowy sposób. Robi to, na przykład mówiąc ci komplementy czy chwaląc działania. Dobry przyjaciel dodaje skrzydeł, dopinguje i zawsze stoi po twojej stronie. Przyjemna jest również sama świadomość tego, że jest osoba, dla której jesteś bardzo ważna.
Czułam, że dziecko przyjaciółki zniszczyło naszą relację. Prawda okazała się bardziej... bolesna
O przyjaciołach często mówi się, że są jak rodzina, którą wybieramy sami. To piękna koncepcja, która zdecydowanie jest prawdziwa. I jak to w rodzinie bywa, zdarzają się również wzloty i upadki. Różnica jest jednak zasadnicza, bo sami decydujemy, czy będzie ona nadal istniała. Dzietne i bezdzietne kobiety są postawione przed testem, który przebiega zupełnie nieprzewidywalnie. Przekonałam się o tym sama.Co buduje przyjaźń?
Po czym można poznać dobrą i wartościową przyjaźń? Jest ona budowana przez dwie osoby, które angażują się równym stopniu w jej pielęgnowanie. Relacja, do której dwie osoby wnoszą taki sam wysiłek, jest rozwijająca, ponieważ polega na trosce o drugą osobę i bezinteresownej sympatii.
Aby zbudować przyjaźń, która przetrwa lata, ważne jest znalezienie czasu, dbanie o kontakt i nieustanne zainteresowanie. Istotne jest, aby budować relację tego typu na solidnych podstawach:
- szczerości,
- bezinteresowności,
- sympatii
- empatii
- zaufaniu.
Budujące dla przyjaźni są przede wszystkim czyny, takie jak twoja uważność, wyrozumiałość, obecność, pocieszenie czy trafiony komplement. Mogą one zdziałać o wiele więcej niż wielkie obietnice i solenne zapewnienia o sympatii. Przyjaźń to także wspólne wspomnienia i codzienne przeżycia – zarówno tych radosnych, jak i smutnych. Budujący dla przyjaźni jest również fakt, że nie musisz mierzyć się ze wszystkim sama, ponieważ masz osobę, od której zawsze otrzymasz wsparcie i pocieszenie.
Jak naprawić przyjaźń?
Przyjaźń tak jak i miłość, może przechodzić kryzysy. Co zrobić, gdy jedna ze stron zawiedzie drugą? W jaki sposób naprawić przyjaźń i odbudować więzi po dłuższej przerwie? Czy kryzys oznacza, że była to fałszywa przyjaźń?
Przyjaźń to rodzaj więzi, która bez odpowiednich starań i wysiłku z czasem zanika. Odbudowanie tej relacji jest możliwe, wymaga jednak dużo czasu i starań z obydwu stron. Ważne jest, by okazać tej drugiej osobie możliwie jak największą ilość uważności, empatii i zaangażowania.
Jednak dla odbudowy przyjaźni najważniejsze jest oczyszczenie atmosfery, dlatego warto szczerze porozmawiać o powodach kryzysu czy konfliktu i nie uciekać od tego. Przeprosiny, świadomość i realne zaangażowanie w uzdrowienie relacji mogą zdziałać cuda. Kryzys to nie tylko kłótnie, ale również sytuacje życiowe typu zmiana zamieszkania, długi wyjazd, powiększenie rodziny. Wtedy to przyjaźń ulega ochłodzeniu. Można to odkręcić, ale rolą przyjaciela jest też pewna wyrozumiałość w obliczu takich zmian. Mniej czasu nie oznacza końca, a zmianę zasad i dotychczasowego porządku rzeczy, ale z pewnością da się to poukładać na nowo.
Naprawa relacji tak bliskiej jak przyjaźń wymaga sporo czasu. Nie warto się zniechęcać, jeśli po pierwszym czy drugim spotkaniu wciąż jest trochę krępująco. Jeśli chęć odbudowy tej więzi jest obustronna, prędzej czy później uda wam się znaleźć drogę do siebie.
Ważne jest również, by nie starać się usilnie wrócić do tego, co było, bo na przestrzeni lat po prostu się zmieniamy. Jest to naturalny proces, a odwrócenie go jest w zasadzie niemożliwe. Ludzie nieustannie się zmieniają i powrót do poprzedniego rodzaju relacji jest czasem niemożliwy. Przez nowe etapy można przejść razem z sukcesem. Z otwartą głową i sercem warto wypracować sobie nowe zasady, które odbudują przyjaźń. W ten sposób relacja odżyje, nieco odmienna i na innych warunkach niż wcześniej.
Jak rozpoznać przyjaciela?
Po czym poznać, że łączy cię z kimś przyjaźń, czyli bliska relacja, oparta na zaufaniu i szczerości? Co wyróżnia taką osobę na tle innych?
Przyjaciel to osoba, której przede wszystkim możesz zaufać. Oznacza to, że w jej towarzystwie czujesz się swobodnie, możesz powierzyć jej swoje sekrety, a w rozmowie nie musisz pilnować każdego słowa, które wypowiadasz. Przyjaciel często dzieli z tobą poglądy lub zainteresowania, choć nie jest warunek konieczny. Różnice bywają naprawdę inspirujące i rozwijające. Uczą tolerancji i wyrozumiałości dla innych.
Przyjaciel to człowiek, na którego możesz liczyć zawsze. Nie tylko pocieszy cię on po przegranej, ale również będzie z tobą świętował po zwycięstwie. W relacji tak bliskiej jak przyjaźń ważna jest również całościowa akceptacja drugiej osoby, czyli jej wad, zalet, poglądów oraz przekonań. Rozmawianie o tym powinno przebiegać z szacunkiem, na pewno nie krytyką i drwiną. Dyskusje o różnicach mogą wynieść przyjaźń na wyższy poziom i otworzyć nam oczy na odmienność.
Czy to jest przyjaźń, czy może kochanie – jak rozpoznać, kiedy zmienił się nasz stosunek do drugiej osoby?
Czasami ciepłe uczucia w przyjaźni potrafią namącić w głowie. Wtedy pojawia się strategiczne pytanie: czy to przyjaźń, czy kochanie? Łatwo się w tym pogubić. Jak rozpoznać, czy w relacji, która was łączy pojawiły się uczucia głębsze niż przyjaźń? Jakie objawy mogą wskazywać na zmianę uczuć?
Przyjaźń damsko-męska to temat budzący mieszane opinie. Dla jednych relacja nie jest możliwa, gdyż uważają, że z czasem i tak pojawia się pociąg fizyczny. Dla innych jest ona jak najbardziej możliwa i bez podtekstów. Odróżnienie tych uczuć nie jest łatwe, ponieważ podstawą dobrego, dojrzałego związku miłosnego jest właśnie przyjaźń, czyli zaufanie, szczerość i akceptacja. Ma to jednak inny charakter.
Przyjaźń może przerodzić się w miłość, jeśli między dwoma osobami pojawi się chemia. To wręcz warunek konieczny, ażeby spojrzeć na drugą osobą jak na obiekt miłosny, którego też pożądamy. Jest to pewien rodzaj przyciągania, najczęściej połączony z flirtem. Przyjaźń staje się miłością również wtedy, gdy pojawia się napięcie – czyli seksualne napięcie pomiędzy dwoma osobami. Jeśli nie wiesz, czy twoje uczucia do przyjaciela są platoniczne, spróbuj wyobrazić sobie pocałunek z nim. W przypadku, gdy będziesz czuła się skrępowana i zawstydzona, prawdopodobnie twoje uczucia nie bazują na miłości, a są jedynie oznaką sympatii. Odpowiedź na pytania, jak często przyjaźń zmienia się w miłość, może zaskakiwać. Według badań tak zaczynało 68% par.
6 uczuć, które łatwo pomylić z miłością. To, że je czujesz, nie oznacza, że kochasz
Czasami wydaje nam się, że jesteśmy zakochani, chociaż wcale tak nie jest. Miłość można pomylić z wieloma innymi uczuciami i stanami. Oto 6 z nich. Nie daj się nabrać.Kiedy jest dzień przyjaźni?
Przyjaźń to, obok miłości najważniejsza dla ludzi relacja, czyli bliska więź pomiędzy podobnymi do siebie osobami. Ma ona nawet swoje specjalne święto. 30 lipca każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przyjaźni, zwany również Międzynarodowym Dniem Koleżeństwa. Święto to zostało ustanowione w 2011 roku przez ONZ.
Święto to ma znaczenie nie tylko społeczne, ale również kulturowe. Traktuję się jako formę celebrowania relacji dwojga ludzi, ale również jako święto przyjaźni pomiędzy nacjami. Doceniajmy swoich przyjaciół i dbajmy o tak piękne relacje, a będą trwać latami.