Reklama

W tym artykule:

  1. Przemoc w związku
  2. Przemoc w związku – zwróć uwagę na te 9 znaków ostrzegawczych
  3. Przemoc w związku – gdzie szukać pomocy?
Reklama

Przemoc w związku

Niestety, ale to prawda. Jedna na trzy kobiety przynajmniej raz w życiu doświadcza przemocy w związku. Zarówno fizycznej, jak i tej psychicznej. Trudno w to uwierzyć, ale takie są fakty. Tak więc przemoc w związku wcale nie jest czymś niespotykanym. Zdarza się to częściej niż mogłoby się wydawać. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby nagłaśniać ten temat, to nie może być tabu.

Czym jest przemoc w związku? Możemy podzielić ją na fizyczną i psychiczną. Ta pierwsza to bicie, znęcanie się, torturowanie. Druga to obrażanie, poniżanie, wyśmiewanie. Obydwie formy są równie złe i nie mają prawa mieć miejsca. Często zdarza się tak, że kobiety nie zauważają, że są w toksycznej, wyniszczającej relacji. Dlatego przedstawiamy 9 sygnałów ostrzegawczych w związku. Jeśli je zauważysz powinna ci się zapalić czerwona lampka. To naprawdę ważne, aby wykryć te zachowania odpowiednio wcześnie.

Przemoc emocjonalna w związku to nie tylko krzyk i karanie ciszą. 9 oznak toksycznego zachowania, które trzeba znać

Jedna na trzy kobiety przynajmniej raz w życiu doświadcza przemocy emocjonalnej w związku. Warto znać 9 znaków ostrzegawczych, które pomogą ci na wczesnym etapie zorientować się, że tkwisz w toksycznej relacji.
Przemoc emocjonalna w związku
fot. Netflix Media Center

Przemoc w związku – zwróć uwagę na te 9 znaków ostrzegawczych

  1. Niewiedza – twój partner celowo karze cię niewiedzą, ignoruje cię
  2. Szantaż – twój partner grozi ci, mówi, że zrobi ci coś złego, jeśli nie będziesz mu posłuszna
  3. Upokorzenie – twój partner poniża cię tym, co mówi lub tym, co robi
  4. Manipulacja – twój partner wpływa na ciebie, ale w taki sposób, że nawet tego nie zauważasz
  5. Zazdrość – twój partner chce cię mieć tylko dla siebie, nie chce, żebyś spotykała się z kimkolwiek, przejmuje nad tobą kontrolę, ogranicza cię (w tym również twoje życie towarzyskie)
  6. Kontrola – twój partner wykorzystuje swoją pozycję, aby cię ograniczyć
  7. Obsesja – twój partner chce wiedzieć o wszystkim, co dzieje się w twoim życiu i najlepiej móc to kontrolować
  8. Izolacja – twój partner uniemożliwia ci utrzymywanie kontaktu z bliskimi; rodziną i przyjaciółmi, odcina cię od nich, wmawia, że są dla ciebie niedobrzy
  9. Zastraszanie – twój partner niepokoi cię, wmawia różne rzeczy, przez które wątpisz w siebie

Kłamie, manipuluje, jest impulsywny i nie ma wyrzutów sumienia? Możesz być w związku z socjopatą

Socjopata w związku - czy to w ogóle możliwe? W końcu socjopatia to stan, który wielu z nas kojarzy z przerażającymi postaciami z filmów i książek. Jednak socjopaci istnieją i mogą być częścią naszego życia. Warto zrozumieć, kim są i jaki mają na nas wpływ.
Jak rozstać się z socjopatą
Adobe Stock / autor: AIExplosion

Przemoc w związku – gdzie szukać pomocy?

Jeśli doświadczasz przemocy w związku, nie bój się prosić o pomoc. Możesz skorzystać z numerów alarmowych, takich jak 112 czy 997. Jeśli nie chcesz dzwonić na policję, możesz skontaktować się z Niebieską Linią. Dowiesz się stamtąd, co powinnaś zrobić w swojej sytuacji i otrzymasz pomoc. Numer Niebieskiej Linii to: 800 120 002. Infolinia jest bezpłatna i czynna całą dobę.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama