Reklama

W tym artykule:

  1. Jak stworzyć szczęśliwy związek?
  2. Zacznij od związku z sobą
Reklama

Nasze matki i babcie na ogół stawiały bardziej na długotrwałość związku niż na jego jakość. Wychowane w tradycyjnej kulturze, w której to główną rolę grała religia i patriarchat, nie wiedziały, jak zawalczyć o szczęście, choć oczywiście nie jest to reguła. Najlepszym tego dowodem jest bestsellerowa książka „Chłopki”, która dobitnie pokazuje, jak wyglądało życie kobiet z małych miejscowości i wsi w ubiegłym wieku. Od kilku lat jesteśmy świadkiem totalnej związkowej rewolucji, która jest zaprzeczeniem tego, co działo się wcześniej. Na piedestale stawiamy głębokie uczucie i dopasowanie, nie chcemy umiarkowanie udanego związku. I nie jest to łatwe, ponieważ wyśrubowane wymagania utrudniają znalezienie odpowiedniej osoby. Jak zatem stworzyć szczęśliwy związek? Zacznij od siebie.

Mowa ciała faceta, który coś przed tobą ukrywa. Te niewerbalne znaki mówią więcej niż ci się wydaje

Mowa ciała to potężne narzędzie, dzięki któremu możemy dowiedzieć się naprawdę wielu rzeczy. Jeśli wyczuwasz, że twój partner może przed tobą coś ukrywać, nie jest do końca szczery, zwróć uwagę właśnie na jego gesty czy niewerbalne znaki. Powiedzą ci więcej niż ci się wydaje.
love
mat. prasowe

Jak stworzyć szczęśliwy związek?

Choć pragniemy szczęścia, to nie do końca jesteśmy świadome, od czego ono się zaczyna. Popkultura przez wiele lat wtłaczała nam do głów, że pewnego dnia smutną dziewczynę uratuje prawdziwy książę z bajki i wypełni wszystkie jej deficyty. Liczymy na obietnicę w postaci trwającego już zawsze happy endu, ponieważ miłość powinna go zagwarantować. Na szczęście ten mit uległ dekonstrukcji, ponieważ dzięki internetowi mamy do dyspozycji sporo wiedzy na temat związków prosto od psychologów. Jak stworzyć szczęśliwy związek? Po fazie zakochania, która to daje nam poczucie doskonałego dopasowania, przychodzi okres ostudzenia emocji i dostrzeżenia partnera razem z jego wadami. To może być zimny prysznic, ale równie dobrze moment zbudowania prawdziwej i świadomej miłości. Akceptujemy (lub nie) drugiego człowieka takim, jakim jest. A dalej rozpoczyna się praca nad związkiem i nie chodzi o jakąś uciążliwą harówkę, a o uważność na siebie. Codzienne pamiętanie o sobie i ciekawość na każdym etapie. Są okresy, kiedy jest to trudniejsze, ale najważniejsze są powroty i dbałość o chociaż minimum jakościowo spędzanego wspólnie czasu. Rozmowy, dotyk, intymność, troska. Ażeby dać drugiej osobie to, co najlepsze należy jednak najpierw pamiętać o sobie. Okres singielstwa nie musi być etapem oczekiwania na kogoś, a czasem, kiedy zbudujemy coś bardzo ważnego.

Reklama

Nieświadomie je stosujemy, gdy czujemy zagrożenie. 9 wyuczonych reakcji z dzieciństwa, które sterują nami w dorosłym życiu

W obliczu problemów wiele z nas stosuje powtarzalne mechanizmy, których być może nie jesteśmy nawet świadomi. Skąd ten nawyk? Prosto z dzieciństwa, ponieważ jako dzieci chłoniemy wzorce niczym gąbka. Oto najczęstsze mechanizmy obronne, jakie stosujemy w doroslym życiu.
Mechanizmy obronne
fot. Getty Images / Maria Korneeva

Zacznij od związku z sobą

Nie ulegajmy mitowi o dwóch połówkach jabłka. Jesteśmy całością, a związek z samym sobą jest tym najważniejszym i na całe życie. Ażeby dać komuś szczęście, należy najpierw zadbać o to własne, wewnętrzne. Obarczanie kogoś odpowiedzialnością za nasze szczęście jest obciążające i często może prowadzić do wzajemnego niezrozumienia. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez partnera, to rozstanie (a zawsze jest taka możliwość) może być naprawdę traumatyczne. Osoba, która czuje się dobrze ze sobą, nie uzależnia się od kogoś, ma kawałek swojego świata i lubi swoje towarzystwo. Wie, że związek to wybór, a nie konieczność, a to oznacza pewną emocjonalną wolność. Jak stworzyć szczęśliwy związek ze sobą? Jeśli mieliśmy trudne dzieciństwo to owe spełnienie może być wymagającym procesem. Nabyte schematy np. lękowy styl przywiązania, popychają w kierunku osób toksycznych, które przekraczają nasze granice. Lękowy styl przywiązania często oznacza kompleksy, brak wiary w siebie i poczucie, że nie zasługuje się miłość. To idealny materiał dla toksyka. Doskonałym narzędziem w pracy nad sobą może być terapia, ale i samodzielna praca nad sobą. Znalezienie prawdziwych przyjaciół, hobby, nauka, spędzanie jakościowego czasu sama ze sobą może dać świetne efekty.

Reklama
Reklama
Reklama