Mózgi przyjaciół postrzegają rzeczywistość w ten sam sposób? Na to wskazują badania!
Przyjaciele podobnie postrzegają świat oraz myślą w zbliżony sposób. Naukowcy nie maja wątpliwości, że ich mózgi również podobnie reagują na bodźce z otoczenia.
To, że wraz z przyjaciółmi patrzymy na wiele kwestii z tej samej perspektywy, to żadne odkrycie. Przecież grupę bliskich znajomych dobieramy w dużej mierze po wspólnych zainteresowaniach, poczuciu humoru, poglądach polityczno-społecznych, a także po guście muzycznym lub filmowym. Ale teraz są na to również naukowe dowody! Naukowcy z Dartmouth College (USA) zaprosili do badania 279 absolwentów studiów. Uzupełnili oni odpowiednie formularze, które w dużej mierze skupiały się na określeniu stopniu zażyłości między sobą nawzajem. 42 z uczestników przeszło rezonans magnetyczny (fMRI). Na podstawie danych uzyskanych z badania, metodą naukowcy ustalili, że przyjaciele mają niemal identyczny wzór aktywności sieci neuronalnych w rejonach odpowiedzialnych za przetwarzanie emocji, ukierunkowywanie uwagi czy rozumowanie. Specjaliści poprosili absolwentów, by ci obejrzeli filmy o różnej tematyce; polityczne, naukowe, muzyczne i komedie. W między czasie śledzili aktywność ich mózgów. Co stwierdzili?
Zobacz także: Kobiety, które podróżują z przyjaciółkami są zdrowsze i szczęśliwsze! Oto wyniki najnowszych badań
Po analizie wyników, okazało się, że fale mózgowe przyjaciół zachowują i prezentują się podczas tych seansów w ten sam sposób. Ich zapis na odczytach z maszyn był niemalże identyczny. Skany aktywności mózgu, przedstawiające jego reakcje na docierające z otoczenia bodźce, umożliwiały rozpoznanie stopnia zażyłości relacji. Co więcej, pozwoliły również na identyfikację przyjaciół ich przyjaciół. Jak wskazuje współautorka badania, Thalia Wheatley, jesteśmy gatunkiem społecznym, a nasze losy są powiązane z losami innych ludzi. Jeśli chcemy zrozumieć, jak działa ludzki mózg, powinniśmy wiedzieć jak działa mózg w relacji - jak nasze umysły kształtują siebie nawzajem. Niestety, badanie nie pozwala określić, czy to pod wpływem rozwoju przyjaźni i spędzanego wspólnie czasu, ludzkie mózgi zaczynają się między sobą upodabniać, czy to tylko i wyłącznie nasza zasługa tego, bo chcemy być blisko ludzi, którzy podobnie patrzą na świat.