To jedna z najgorszych rzeczy, która może spotkać cię na randce. Poznaj catfishing i sprawdź, jak nie paść jego ofiarą
Idziesz na randkę z osobą poznaną w sieci i na miejscu okazuje się, że tak właściwie to nie jest ta osoba. Brzmi znajomo? Oto catfishing w praktyce. Czym tak dokładnie i jak nie paść jego ofiarą?
- Paulina Kulig
W tym artykule:
- Co to jest catfishing? Definicja i praktyka
- Jak rozpoznać catfishing?
- Jak nie paść ofiarą catfishingu?
„Niemająca szczęścia w miłości dziewczyna z Los Angeles zakochuje się w chłopaku ze Wschodniego Wybrzeża, którego poznała w aplikacji randkowej. Postanawia zrobić mu niespodziankę, przylatując do niego na święta. Na miejscu odkrywa, że dała się złapać na fałszywy profil” – oto fabuła filmu „Miłosna pułapka” wyprodukowanego przez Netflixa z Niną Dobrev w roli głównej. Ale nie tylko. To także klasyczny przykład catfishingu. Co to właściwie jest, jak go rozpoznać i jak nie paść jego ofiarą? Przeczytajcie koniecznie.
Co to jest catfishing? Definicja i praktyka
Catfishing to nic innego, jak kłamanie na swój temat w sieci. Polega na stworzeniu zmyślonej tożsamości, wstawianiu kradzionych zdjęć, a nawet podszywania się pod kogoś innego. Jest to problem bardzo aktualny i niezwykle powszechny. Sam termin powstał w 2010 roku, gdy światło dzienne ujrzał dokument pt. „Catfish” (od angielskiej nazwy jednej z ryb, a dokładnie suma). W filmie obserwujemy głównego bohatera – Neva Schulmana romansującego przez internet z 19-letnią Amerykanką. Okazuje się, że mężczyzna padł ofiarą catfishingu, gdy wyszło na jaw, że dziewczyna jest w rzeczywistości 40-letnią gospodynią domową. Na fali internetowego randkowania nietrudno zostać oszukanym czy oszukaną w ten sposób. Są przypadki, w których taka sytuacja może trwać latami.
Osoby, które stosują catfishing często mają problemy z akceptacją i pewnością siebie. Mają liczne kompleksy, które ukrywają właśnie w ten sposób. Nie czują się bowiem wystarczająco atrakcyjne lub interesujące dla drugiej osoby. Z drugiej strony są to osoby, które po prostu chcą wyłudzić od kogoś pieniądze lub wrażliwe dane do niecnych celów.
Dlaczego dajemy się nabrać na fałszywe profile w aplikacjach randkowych?
- osoby mające profile w apkach randkowych często (zbyt pochopnie) zakładają, że inni użytkownicy są uczciwi,
- osoby spragnione miłości wykazują skłonność do wierzenia w to, co chcą usłyszeć,
- osoby stojące za fałszywymi profilami potrafią wykorzystywać luki emocjonalne, poczucie samotności lub naiwność,
- osoby adorowane wykazują brak podejrzliwości i zdrowego sceptycyzmu,
- niedoświadczonym w internetowej rzeczywistości osobom trudno jest zweryfikować tożsamość i autentyczność innych użytkowników,
- w aplikacjach randkowych rozmowa często rozwija się szybko, przez co ich użytkownicy i użytkowniczki podejmują decyzje na podstawie ograniczonych informacji.
Wszystkie odcienie Tindera – krótki przewodnik i instrukcja, jak korzystać z Tindera
Zawieranie znajomości przez aplikacje randkowe to już dziś standard. Wciąż jednak padają pytania, jak randkować, by znaleźć to, czego się szuka. Miłość, romans, jednonocna przygoda, przyjaźń... To wszystko czeka na Tinderze i podobnych platformach. Jak z nich korzystać? Jakie powinny być twoje pierwsze kroki na Tinderze?Jak rozpoznać catfishing?
Istnieją jednak pewne „szczegóły”, na które warto zwrócić uwagę podczas randkowania online, a które mogą okazać się pomocne przy ocenie, czy przypadkiem nie staliśmy się ofiarą catfishingu.
Osoby stosujące catfishing:
- nie odbierają telefonu,
- nie są skłonne do spotkania w realnym świecie,
- mają niewielu znajomych lub obserwatorów w mediach społecznościowych (o ile w ogóle posiadają profile w tego typu serwisach),
- historie/opowieści takich osób często się „nie kleją” lub za każdym razem są odmienne,
- mają ograniczoną liczbę zdjęć, a proszone o dodatkowe nie wysyłają ich lub nie pokazują na nich twarzy i ciała,
- unikają konkretów i/lub odpowiadają na pytania ogólnikowo.
Jak nie paść ofiarą catfishingu?
Jeśli osoba, z którą piszemy, wzbudza nasze wątpliwości, warto poszukać pomocy u wujka Google – a konkretnie w Google Grafice. W ten sposób możemy sprawdzić, czy dane zdjęcie nie zawiera linków do innego (prawdziwego) profilu. Takie osoby unikają spotkania na żywo, także w wersji wideo-rozmowy, nie chcą przesłać konkretnego czy aktualnego zdjęcia. Za to mogą wyznać miłość czy nawet oświadczyć się!
Oczywiście randkowanie online może być ciekawą przygodą, ale zawsze trzeba zachować czujność i przede wszystkim słuchać tego, co podpowiada nasza intuicja. Warto zatem pamiętać o:
- dokładnym przeanalizowaniu profilu osoby, z którą piszesz,
- nieujawnianiu wrażliwych informacji na swój temat,
- zachowaniu zdrowego sceptycyzmu wobec osób, które wydają się zbyt idealne,
- porozmawianiu o potencjalnym zagrożeniu z zaufaną osobą / pokazaniu jej/jemu profilu osoby, z którą piszesz.
Jeśli poznałaś lub poznałeś osobę, która oszukuje, przez aplikację do randkowania czy serwis randkowy, pamiętaj, że praktycznie każdy umożliwia zgłoszenie tego! I warto to robić, by kolejne osoby mogły uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, delikatnie mówiąc.
Przeczytajcie koniecznie: