Reklama

W tym artykule:

  1. Co jest micro-cheating?
  2. Micro-cheating – jak go rozpoznać?
Reklama

Zazwyczaj nie ma wątpliwości, gdy jedna z osób w związku dopuści się zdrady fizycznej. O ile partnerzy nie żyją w otwartej relacji lub nie ustalili obopólnych zasad, że jest inaczej, pod zdradą kryje się zwykle fizyczny kontakt z kimś spoza związku. Trudniej jest w przypadku zdrady emocjonalnej, która cechuje się brakiem lojalności wobec partnera, przekraczaniem intymnych granic i dzieleniem się tym, co powinno być zarezerwowane wyłącznie dla bliskiej osoby, z którą jest się w związku. W czasach nieograniczonego dostępu do mediów społecznościowych, ten rodzaj zdrady może być nawet bardziej bolesny niż zdrada fizyczna. Terapeutka par Claudia de Llano zdefiniowała termin „micro-cheating”, który określa zbiór zachowań niebędących pełnowymiarowym romansem w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, ale szkodliwych dla związku.

Co jest micro-cheating?

Micro-cheating to zachowania naruszające granice partnera lub partnerki. Nie uznaje się je za niewierność w związku, ale określa jako niewłaściwe. To czyny, które wzbudzają podejrzenia i niepokój, i chociaż nie są pełnowymiarową zdradą, mogą powodować poważne problemy w relacji romantycznej. Mikrozdrada ma miejsce, gdy ktoś wykazuje zainteresowanie osobą spoza relacji i podejmuje realne kroki w tym kierunku. Zasadniczo oznacza to przekroczenie fizycznej lub emocjonalnej granicy związku w jakiś sposób, wyjaśnia ekspertka Claudia de Llano.

Zdrada i co dalej. Ekspertka odpowiada, czy są sposoby, by uratować związek

Zdrada nie zawsze musi kończyć się rozstaniem. Nie każdy związek warto jednak ratować. Psychoterapeutka Sylwia Miller mówi, co można jednak spróbować zrobić, jeśli chcecie dać sobie jeszcze jedną szansę i kiedy to ma sens.
Kadr z filmu "Closer"
EAST NEWS/EVERETT COLLECTION CLOSER, Jude Law, Natalie Portman, 2004

Micro-cheating – jak go rozpoznać?

Jeżeli jesteś w monogamicznym związku i zobaczyłabyś swojego partnera lub partnerkę, całujących się z kimś na imprezie, prawdopodobnie uznałabyś to za zdradę. Ale w przypadku zostawienia lajka, miłego smsa czy innych zachowań, możesz mieć wątpliwości (i słusznie). Trudno jest dokładnie określić zachowanie, które charakteryzują „micro-cheating”, ale mogą zaliczać się do nich:

Flirtowanie: Inicjowanie rozmów z podtekstem, sugestywne rozmowy, kontakt wzrokowy lub mowa ciała, skierowana do osoby spoza związku.

Media społecznościowe: Wysyłanie wiadomości tekstowych, głosowych, zdjęć czy wideo lub inne interakcje, takie jak polubienie lub komentowanie czyichś postów.

Komplementy: Prawienie komplementów lub zwracanie na kogoś szczególnej uwagi.

Prezenty: Dawanie lub otrzymywanie prezentów od kogoś innego o niesprecyzowanym, a czasami nawet romantycznym kontekście, sugerującym bliskość.

Intymność: Dzielenie się intymnymi uczuciami, myślami, pragnieniami, zmaganiami lub wyznaniami z kimś spoza związku.

Kontakt fizyczny: Formy kontaktu fizycznego, które wydają się nieodpowiednie. Od przytulenia, dotyku po nodze przez złapanie za rękę po inne zachowania.

Fantazje: Fantazjowanie o kimś spoza związku.

Profile randkowe: Posiadanie i prowadzenie profili w aplikacjach randkowych.

Ważne jest, aby pamiętać, że micro-cheating może różnić się w zależności od związku. Zachowania, które dla niektórych osób wydają się niewinne lub nieszkodliwe, dla innych mogą stanowić znaczące naruszenie zaufania.

Czy przyznawać się do zdrady? Tłumaczymy, jakie mogą być tego konsekwencje i podpowiadamy, czy warto być w tej kwestii szczerym

Osoby w związku, które zdradziły swojego partnera lub partnerkę zapewne zastanawiają się, czy powiedzieć o tym drugiej stronie. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy przyznawać się do zdrady i co może za tym iść.
Czy przyznać się do zdrady?
hannaschonberg / instagram
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama