Reklama

W tym artykule:

  1. Czym objawia się niechęć do współżycia?
  2. Związek lub małżeństwo bez współżycia to powód do zmartwień?
  3. Skąd bierze się brak zbliżeń w związku?
  4. Jak radzić sobie z brakiem zbliżeń w związku?
Reklama

Brak współżycia w związku to (prawdopodobnie) temat znany parom z długim stażem. Gdy pierwsze emocje opadają, a osoby zakochane zaczynają wspólnie przeżywać swoją codzienność, wkrada się rutyna, a zbliżenia mogą stawać się coraz rzadsze. Warto jednak pamiętać, że kontakty fizyczne (w tym współżycie) to bardzo ważny element budowania bliskiej relacji z drugą osobą. Dlatego trzeba o nią dbać i pielęgnować ją wraz ze swoim partnerem albo partnerką. Chyba, że świadomie wybieracie tak zwany biały związek. Jeżeli jednak nie zdecydowaliście się na tego typu relację, a żyjecie w związku lub konkretnie – małżeństwie bez współżycia, tłumaczymy, jakie mogą być tego przyczyny i konsekwencje.

Czym objawia się niechęć do współżycia?

Niechęć seksualna (nazywana inaczej awersją seksualną) to stan, w którym dana osoba nie odczuwa przyjemności podczas bliskości fizycznej. Poza tym może odczuwać negatywne emocje takie jak m.in. strach, niechęć, wstręt czy złość. Osoby dotknięte tym syndromem unikają nie tylko zbliżeń i kontaktów fizycznych, ale również fantazjowania na ich temat. Ich nastawienie może wynikać z traum, negatywnych doświadczeń z przeszłości (np. poprzednich związków) lub braku akceptacji czy poczucia bezpieczeństwa ze strony partnera / partnerki. Może mieć także związek z rygorystycznym wychowaniem albo przekonaniami religijnymi. Tego typu awersja występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Warto jednak pamiętać, że jest to złożona i indywidualna kwestia.

Białe małżeństwo: co to? Procedura, prawo kanoniczne, spowiedź. Jak sobie radzić w białym małżeństwie?

Istnieją szczególne powody, dla których pary chcą zawrzeć białe małżeństwo. Zwykle decydują się na to osoby, dla których religia stanowi ważną wartość życiową. W artykule przedstawiamy definicję białego małżeństwa, a także przybliżamy jego znaczenie w kościele katolickim. Spoiler alert: nie jest to wcale tak rzadkie zjawisko, jakby się mogło wydawać!
Białe małżeństwo: co to? Procedura, prawo kanoniczne, spowiedź. Jak sobie radzić w białym małżeństwie?
fot. Adobe Stock

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z niechęcią do współżycia czy bliskości będzie wizyta u specjalisty / specjalistki. Osoba z doświadczeniem (seksuolog / seksuolożka lub psychoterapeuta / psychoterapeutka) będzie wiedzieć, jakie podjąć kroki, aby ponownie poczuć się bezpiecznie i komfortowo podczas zbliżeń fizycznych.

Związek lub małżeństwo bez współżycia to powód do zmartwień?

W długotrwałych związkach nadchodzą takie momenty, w których partnerzy rezygnują z bliskości fizycznej – częściowo lub całkowicie. Może to wynikać ze zmęczenia, stresu, nudy, braku czasu albo problemów dnia codziennego. Pewne sytuacje w życiu prywatnym lub zawodowym (m.in. te związane ze wspomnianym stresem) mogą obniżać libido u jednej, a nawet dwóch osób w związku. Jeśli nie trwa to zbyt długo i zdarza się od czasu do czasu, nie macie powodów do zmartwień. Mimo wszystko czujesz niepokój? Pamiętaj, że zawsze możesz porozmawiać ze swoim partnerem lub partnerką i wspólnie poszukać przyczyny braku zbliżeń w waszym związku. Szczerość i komunikacja na pewno popłacą.

Ta cecha u mężczyzny zabija libido u każdej kobiety. Od takich typów lepiej uciekaj

Nie masz ochoty na intymne zbliżenia z partnerem? Powodów może być wiele: hormony, stres lub właśnie... twój ukochany. Badania pokazują bowiem, że zależni mężczyźni to cisi zabójcy kobiecego libido. Sprawdź, może sama żyjesz z jednym z nich.
Historia małżeńska
fot. materiały dystrybutora

Skąd bierze się brak zbliżeń w związku?

Małżeństwo bez współżycia może być świadomym wyborem, ale nie musi. Powody, przez które pary rezygnują z bliskości fizycznej, są różne. Przewlekły stres bądź przemęczenie, strach, trudne doświadczenia z przeszłości to tylko kilka z nich. Poniżej opisujemy pięć najczęstszych przyczyn.

1. Przewlekły stres i przemęczenie

Niestety, nawet jeżeli w samej relacji wszystko jest OK, praca, stres czy nieprzyjemne sytuacje poza sferą prywatną, mogą odbić się na życiu i bliskości. Przemęczenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, jest jednym z najczęstszych powodów spadku libido. Zazwyczaj prowadzi to do przerw w zbliżeniach. Pamiętaj, że jeżeli tego typu sytuacje nie zdarzają się zbyt często u ciebie lub u partnera / partnerki najlepiej, żebyście dali sobie trochę czasu na odpoczynek i załatwienie spraw, które dzieją się poza związkiem. Jeśli któreś z was nie radzi sobie ze stresem, nie bójcie się wizyty u specjalisty czy specjalistki.

2. Zdrada i kłamstwo w związku

Jeśli któraś ze stron w związku w przeszłości dopuściło się zdrady, druga osoba może odczuwać strach albo niechęć do zbliżeń fizycznych. Dzieje się tak przede wszystkim w sytuacjach, w których temat został „zamieciony pod dywan”, a jedna ze stron nie poradziła sobie z odbudowaniem zaufania do partnera / partnerki. Tego typu nieprzepracowane emocje mogą powodować podświadomy strach przed bliskością. Podobnie jak w przypadku poprzedniego punktu, najlepszym wyjściem z tego typu sytuacji może być wizyta u specjalisty lub specjalistki, najlepiej w formie terapii małżeńskiej.

Dlaczego mężczyzna się dystansuje? Niektóre powody mogą niepokoić

Mężczyzna, który się dystansuje to jeden z największych koszmarów każdej kobiety. Powodów takiego zachowania jest wiele. Nie można ich bagatelizować, a należy zwracać na nie uwagę. Niektóre z nich są wołaniem o pomoc.
Dlaczego mężczyzna się dystansuje?
fot. NBC / Getty Images

3. Strach przed zajściem w ciążę

Czasem zdarza się, że jedna ze stron odczuwa głęboki strach przed zajściem w ciążę. Może być to związane z wydarzeniami z przeszłości bądź niechęcią przed rodzicielstwem. W takiej sytuacji najważniejsze jest, aby szczerze porozmawiać o tym ze swoim partnerem lub swoją partnerką, i wytłumaczyć jemu czy jej, z czego bierze się niechęć do fizycznych zbliżeń.

4. Obojętność w związku

Stabilny związek nie jest rzeczą, która sama będzie o siebie dbać. Jeśli relacja ma działać, obie osoby muszą aktywnie się w nią angażować, pogłębiać więź i nawzajem się wspierać. Ta sama zasada dotyczy życia intymnego. Niestety, jeśli do relacji wkrada się obojętność, a któryś z partnerów / partnerek nie wykazuje zainteresowania, ten stan rzeczy może przełożyć się też na brak chęci kontaktu fizycznego i współżycia. Jest to znak, że nad związkiem trzeba mocno popracować, ponieważ obojętność i brak kontaktów fizycznych to bardzo szybka droga, aby się od siebie oddalić.

5. Traumatyczne wydarzenia z przeszłości

Czasem zdarza się, że osoby, które w przeszłości doświadczyły traumatycznych przeżyć związanych z seksualnością lub bliskością z drugą osobą, nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie z blokadą przed współżyciem. W takim wypadku niezbędna będzie wizyta u specjalisty, który wdroży odpowiednią terapię.

Reklama

Ekspertka zdradza, jakie dwa słowa rujnują namiętność w związku. To prawdziwe anty-afrodyzjaki

Każda para funkcjonuje na swoich własnych zasadach i tyczy się to również życia intymnego. Niektórzy mają duże libido, inni bardzo niskie i nie trzeba tego wartościować. Najważniejsze jest to, ażeby potrzeby obu stron były zauważane, jednak nowy etap może zupełnie zmienić namiętność w związku. Przejawem tego są te dwa słowa.
Kadr z serialu "Sceny z życia małżeńskiego"
fot. Kadr z serialu "Sceny z życia małżeńskiego"/ HBO

Jak radzić sobie z brakiem zbliżeń w związku?

Co robić, gdy zbliżenia w związku nie są już tak częste jak kiedyś? Albo wcale ich nie ma? Pierwszy krok to szczera rozmowa. Razem z partnerem lub partnerką zastanówcie się, z czego może wynikać brak bliskości w waszej relacji. Wspólnie poszukajcie przyczyny (ewentualnego) problemu, a następnie postarajcie się znaleźć rozwiązanie. Opowiedzcie o swoich obawach i oczekiwaniach, podzielcie się wszelkimi przemyśleniami. Dzięki temu możecie odbudować namiętność między wami, a co za tym idzie: poprawić waszą relację. Będziemy to powtarzać do znudzenia, bo naprawdę wierzymy w siłę otartej komunikacji. Co więcej, zróbcie coś wyjątkowego dla siebie. Umówcie się na randkę (tak, dobrze czytasz – pary z długim stażem też mogą, a nawet powinny chodzić na randki) albo zorganizujcie romantyczny wyjazd tylko we dwoje. Jeżeli to nie wystarczy, nie poddawajcie się, tylko weźcie pod uwagę wizytę u specjalisty lub specjalistki. Proszenie o pomoc nie jest powodem do wstydu. Wręcz przeciwnie. To raczej dowód na to, jak bardzo zależy wam na sobie, a także na łączącym was uczuciu.

Reklama
Reklama
Reklama