Reklama

W tym artykule:

  1. Co to jest love bombing?
  2. Love bombing w związku i nie tylko – gdzie jeszcze może się pojawić?
  3. Jak rozpoznać, że ktoś nami manipuluje, stosując love bombing?
  4. Jak się chronić przed love bombingiem?
Reklama

Love bombing – o tym zjawisku jest coraz głośniej. Bardzo często mówi się o nim w kontekście randkowania i nowych znajomości. Niestety występuje także w wieloletnich relacjach. Co więcej, może się okazać bardzo niebezpieczne. Tłumaczymy, na czym polega love bombing, jak rozpoznać tego rodzaju manipulację oraz – oczywiście – jak się przed nią bronić. Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Co to jest love bombing?

Nazwa love bombing nie jest przypadkowa. Tę technikę manipulacji można bowiem porównać do bombardowania miłością, co ma doprowadzić do utrzymania kontroli nad drugą osobą, np. partnerem / partnerką. Często występuje w związkach przemocowych, z których (niestety) bardzo trudno się uwolnić. Aby wytłumaczyć, czym tak naprawdę jest love bombing, warto wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś dopuszcza się przemocy (psychicznej, fizycznej czy seksualnej), a następnie szybko zmienia swoje zachowanie i wykonuje szereg czułych, miłych gestów, by uspokoić drugą stronę – ofiarę, zdobyć jej przebaczenie oraz odbudować zaufanie. W rzeczywistości nie chodzi jednak o naprawienie sytuacji. Taka osoba nie ma zamiaru się zmieniać. W związku z tym tego rodzaju sytuacje z jej udziałem będą powtarzać się w przyszłości.

To jednak nie wszystko. Love bombing może występować także w nowych relacjach, np. na wczesnym, a nawet na bardzo wczesnym etapie randkowania. W takim przypadku jedna ze stron mocno się angażuje i obiecuje przysłowiowe złote góry. Dodatkowo obsypuje drugą osobę komplementami, wykonuje szereg miłych gestów i, niestety, nie szanuje jej granic. Nie rozumie, że na niektóre wyznania jest jeszcze za wcześnie.

Love bombing w związku i nie tylko – gdzie jeszcze może się pojawić?

Wbrew pozorom love bombing pojawia się nie tylko w relacjach romantycznych. Niestety może dotyczyć także przyjaciółek czy przyjaciół. Podobnie jak w związkach, polega na bombardowaniu miłymi słówkami (np. wysyłanymi za pośrednictwem wiadomości) oraz gestami w celu utrzymania nad kimś kontroli. Po raz kolejny chodzi o manipulację, jak również o brak realnych chęci do zmiany na lepsze. Taką relację można więc uznać za toksyczną – w rzeczywistości ma niewiele wspólnego z przyjaźnią.

Toksyczna przyjaźń – jak ją rozpoznać? Oto 5 powodów, które powinny dać ci do myślenia

Czy to toksyczna przyjaźń? Jeżeli masz wątpliwości co do szczerości relacji z przyjaciółką sprawdź, czy nie padłaś ofiarą manipulacji. Wasza przyjaźń może się okazać toksyczna.
toxic przyjaźń
STÉPHANIE BRANCHU/NETFLIX

Jak rozpoznać, że ktoś nami manipuluje, stosując love bombing?

Komplementy, czułe gesty, kwiaty, droższe prezenty. To wszystko brzmi bardzo niewinnie. Poza tym jest miłe i może się pojawiać także w „zdrowych” relacjach. Czasem trudno rozpoznać love bombing. Szczególnie na etapie zakochania, gdy towarzyszą nam silne emocje. Niemniej jednak nie jest to niemożliwe.

Objawy love bombingu to także m.in.

  • Nadmierna, wręcz podejrzana intensywność na początku związku. Druga strona zbyt szybko okazuje zaangażowanie emocjonalnie i zbyt intensywnie wyraża swoje uczucia.
  • Brak równowagi w relacji. Osoba stara się dominować emocjonalnie i podejmować decyzje „za was”.
  • Szybkie przechodzenie do zaawansowanych etapów związku. Osoba „bombardująca” stara się przyspieszyć rozwój związku, np. mówi o wspólnym zamieszkaniu lub planach na wspólną przyszłość.
  • Przesadne podkreślanie twojej wartości. Manipulator stale podkreśla, jak bardzo cię uwielbia i jak bardzo jesteś dla niego ważny/ważna.

Jeśli podejrzewasz, że tego rodzaju przemoc może dotyczyć także ciebie, zastanów się, jak często partner / partnerka zachowuje się w ten sposób i – przede wszystkim – czy czujesz się z tym komfortowo. Czy nie przekracza twoich granic? Czy nadal czujesz się wolna / wolny?

Jak się chronić przed love bombingiem?

Oczywiście najlepiej jest zacząć od szczerej rozmowy. Powiedz swojemu partnerowi/partnerce (bądź osobie, z którą się teraz umawiasz), że wszystko dzieje się za szybko. To dobry początek. Może się bowiem okazać, że druga strona nie ma świadomości, że przekracza twoje granice. Poza tym:

  • Uważnie obserwuj zachowanie partnera/partnerki. Zwróć uwagę na to, czy wydaje się nadmiernie „wchodzić” w waszą relację na bardzo wczesnym etapie. Nadmierna uwaga i zaangażowanie mogą być ostrzeżeniem.
  • Utrzymuj zdrowy dystans. Pamiętaj, że zdrowe związki rozwijają się stopniowo i wymagają czasu na budowanie zaufania i głębszych więzi. Nadmierna intensywność na początku związku może być toksyczna.
  • Postaw granice. Nie wahaj się wyrażać swoich granic i potrzeb w związku. Jeśli on/ona jest zbyt nachalny/nachalna lub nadmiernie dominujący/dominująca, powiedz o swoich granicach i oczekiwaniach.
  • Nie daj się ponieść emocjom. Staraj się zachować zdrowy dystans także emocjonalny – nie podejmuj pochopnych decyzji pod wpływem nadmiernych komplementów czy uwagi.
  • Badaj intencje. Spróbuj zrozumieć, dlaczego on/ona zachowuje się w taki sposób. Czy może istnieje podejrzenie, że ma inne motywacje niż zakładasz?
Reklama

Ważne! Jeśli nie czujesz się bezpiecznie, warto poszukać pomocy poza relacją. Możesz opowiedzieć o tym, co cię niepokoi zaufanej osobie, np. przyjaciołom, rodzeństwu albo rodzicom. Bliscy mogą cię wesprzeć w zakończeniu toksycznej relacji, a do tego dać ci poczucie bezpieczeństwa. Polecamy też poszukać pomocy u specjalisty / specjalistki.

Gaslighting to okrutna forma manipulacji. Na czym polega i co robić, gdy pojawi się w związku albo rodzinie? Pytamy ekspertkę

Gaslighting to przemoc psychiczna. Jest uważana za jedną z najgorszych i najbardziej niebezpiecznych form manipulacji. Niestety czasem trudno ją zauważyć. Pytamy ekspertkę, jak się bronić, gdy pojawi się w związku, w rodzinie lub miejscu pracy.
Gaslighting
fot. Getty Images
Reklama
Reklama
Reklama