Reklama

Czym jest libido? Dlaczego jedni mają wysokie a inni niskie? Czy da się coś zrobić, by podnieść libido, a co za tym idzie wzrosła nasza ochota na seks? Już wyjaśniamy. Ale też przy okazji przypominamy, że nic na siłę i jeśli nie mamy na coś ochoty, to może nie być kwestia libido, ale nasze ciało i umysł nam chcą coś podpowiedzieć. Może to nie jest dobry czas i miejsce jak dla nas na seks? Może to nie ta osoba? Warto słuchać takich sygnałów.

Reklama

Libido – co to jest?

Tematyka dotykająca różnych aspektów życia seksualnego jeszcze kilka lat temu była tematem tabu. Dziś mówi się o niej dużo więcej, z korzyścią dla nas samych. Problemy z libido bywają powodem rozpadu związków, frustracji, a nawet depresji. Tymczasem zwykle nie ma sytuacji bez wyjścia, a wyjścia są różne. Trzeba jednak dobrej woli, komunikacji, czasem skorzystania z pomocy specjalistki czy specjalisty, np. seksuologa.

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli odpowiedzi na pytanie: czym właściwie jest libido?

Otóż, jak już wspominaliśmy libido to nic innego, jak popęd seksualny i ochota do współżycia. Nie jest to jednak tak prosta i prozaiczna sprawa jak mogłoby się zdawać. Napędza życie i sprawia, że można utrzymać ciągłość naszego gatunku. Bez libido nie byłoby to możliwe.

Można też powiedzieć, że libido jest pragnieniem, ale i zainteresowaniem sferą seksualną. Osoby mające wysokie libido często myślą i fantazjują o sytuacjach w sypialni. To także chęć do angażowania się w aktywność seksualną i zdolność do tego, aby czerpać z niej satysfakcję.

Dowiedziono również, że ochota na seks nie jest stała, a zmienna. Wpływ ma na nią wiele czynników, często bardzo błahych, innym razem poważniejszych. Generalnie seks i życie są mocno ze sobą splecione. To, co dzieje się u nas w pracy, w naszej relacji w ogóle, w rodzinie, w kontaktach ze znajomymi, jak również jak się ma nasze zdrowie, fizyczne i psychiczne, jak wygląda dieta, odpoczynek, radzenie sobie ze stresem – to wszystko i wiele więcej ma zwykle istotny wpływ na nasze życie seksualne.

Mimo wszystko dla wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, spadek libido staje się powodem do zmartwień. I tutaj właśnie upatrują problem, zwykle nie patrząc szerzej na swoje życie, choroby, leki, czynniki mające miejsce poza sypialnią, które mogą mieć wpływ na to, co się w niej dzieje. A warto pamiętać, że spadek zainteresowania życiem seksualnym może być jednym z pierwszym objawów chorób tarczycy, nadciśnienia tętniczego czy depresji. W takim wypadku odpowiednie leczenie będzie pomocne, by odzyskać chęć na seksualne zbliżenia.

Jak podnieść libido, czyli zwiększyć popęd seksualny?

Aby podnieść libido, a co za tym idzie zwiększyć popęd seksualny, ważne jest więc przede wszystkim zrozumienie, znalezienie przyczyny, dlaczego ten się obniża. Każdy człowiek może mieć inne libido i trudno ocenić, czy u danej osoby jest ono niskie czy wysokie. U kobiet na przykład na libido w sporym stopniu wpływa stan gospodarki hormonalnej.

Musimy wiedzieć, że na libido wpływ mają różne czynniki, nie do końca takie, które można racjonalnie wytłumaczyć. Związane są one z motywacją do współżycia seksualnego, uwarunkowaniami biologicznymi czy potrzebami, jakie mają konkretne osoby. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby podnieść swoje libido lub pomóc w jego podwyższeniu u partnera lub partnerki.

Sprawdzonym sposobem na zwiększenie libido u kobiet i zwiększenie libido u mężczyzn jest ciągłe urozmaicanie swojego życia seksualnego. Czasem wystarczy niewielki eksperyment, zmiana pozycji seksualnej czy kochanie się w niecodziennych miejscach, aby libido wzrosło. Nie trzeba do tego kupować całej gamy zabawek erotycznych, choć i one czasami się przydają. Po prostu nowości działają na nas ożywczo.

Od lat seksuolożki i seksuolodzy, odpowiadając na pytanie, jak zwiększyć libido, mówią o stosowaniu afrodyzjaków znanych ze swoich unikalnych właściwości. Wśród nich wymienia się rzecz jasna ostrygi, ale i ciemną czekoladę z ostrą nutą papryczek chili, czerwone wino, które pobudza krążenie krwi, czy melona. Wszystkie te produkty pobudzają zmysły i są w stanie zwiększyć nasze libido już po kilku godzinach po spożyciu. Zresztą romantyczna kolacja we dwoje przy świecach, również wpływa korzystnie na rozluźnienie i podniesienie popędu seksualnego.

Przyczyną obniżonego libido może być rutyna, która zawitała do związku. Szara codzienność nie wpływa korzystnie na popęd seksualny. Pokuście się więc o pewne zmiany, aby rozpalić ogień waszej miłości. Nie kochajcie się tak, jak zwykle, według ustalonego scenariusza. Zmieńcie pozycję, porę dnia, o której się kochacie, albo podnoście temperaturę w sypialni przez cały dzień, np. wysyłając sobie sprośne wiadomości. Endorfiny i adrenalina wyzwolone w ten sposób pozytywnie wpłyną na libido.

W ostateczności można też sięgnąć po tabletki na libido, jeśli naturalne afrodyzjaki nie prowadzą do pożądanych efektów. Takie specyfiki to zwykle suplementy diety zawierające aktywne związki fitochemiczne i składniki odżywcze, wpływające korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Występują one w wersji dla mężczyzn, zwykle jako środki na potencję, a dla kobiet są bogate w podobne do estrogenów związki roślinne.

Gwyneth Paltrow wprowadziła na rynek suplement zdrowia seksualnego. Czy powstał środek na podniesienie libido u kobiet?  

Gwyneth Paltrow stale rozwija swoją markę Goop. Ostatnio wprowadziła do sprzedaży suplement zdrowia seksualnego, który ma wspierać u kobiet pożądanie, podniecenie i nastrój.
DTF - suplement zdrowia seksualnego od Gwyneth Paltrow
Fot. Getty Images

Libido u kobiet – dlaczego bywa niskie i jak je zwiększyć?

Spadek libido może dotyczyć zarówno kobiet, i mężczyzn. Libido u kobiet może się obniżyć właściwie na każdym etapie życia, ale najczęściej kobiety narzekają na mniejszą ochotę na seks w wieku ponad 40 i 50 lat. Bywa, że problem pojawia się po urodzeniu dziecka. Niskie libido jest też odpowiedzią na życie w permanentnym, silnym stresie.

Do najczęstszych przyczyn niskiego libido u kobiet zalicza się:

  • Choroby ogólnoustrojowe, jak cukrzyca, choroba wieńcowa, nowotwory, zwyrodnienia stawów i zaburzenia neurologiczne.
  • Zaburzenia hormonalne, m.in. spowodowane menopauzą czy stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.
  • Zaburzenia mające podstawę psychologiczną.
  • Przyjmowanie antydepresantów, leków przeciwpadaczkowych czy leków diuretycznych.

Znając przyczynę niskiego libido, można spróbować znaleźć najlepszą metodę na jego podniesienie.

Rozwód łóżkowy coraz popularniejszy! Badania potwierdzają, że jest dobry dla zdrowia

Dbanie o relację z ukochaną osobą niejedno ma imię. Dla niektórych związków tzw. łóżkowy rozwód może być jedynym ratunkiem, by odzyskać zdrowie i ochotę na seks. Poznajcie szczegóły.
łóżkowy rozwód
Getty Images / Handout

Libido u mężczyzn – dlaczego bywa niskie i jak je zwiększyć?

Także mężczyźni mogą walczyć z problemem niskiego libido, choć zasadniczo ma to miejsce rzadziej niż u kobiet. Brak ochoty na seks u panów jest u nich powodem do niepokoju, ale też część mężczyzn może bagatelizować swój problem. Nie przyznają się do mniejszego libido. Przyczyną spadku libido u mężczyzn mogą być:

  • Przyjmowanie leków, w tym przeciwdepresyjnych, leków na nadciśnienie czy na niewydolność krążenia.
  • Życie w stresie.
  • Przejście przez poważne problemy życiowe.
  • Depresja.
  • Anemia i inne poważne choroby ogólnoustrojowe.
  • Podeszły wiek.
  • Zmiana postrzegania partnerki w kategoriach seksualnych, np. po urodzeniu dziecka.

Nie bez znaczenia dla niskiego lub wysokiego libido jest to, jaki styl życia prowadzimy. Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów i stres oraz ogólne zmęczenie fizyczne i psychiczne nie wpływają dobrze na libido – ani u kobiet, ani u mężczyzn. Podobnie, niezależnie od płci, zarówno kobietom, jak i mężczyznom z problemem niskiego libido (jak i trudnością w przeżywaniu orgazmów) może pomóc trening uważność (mindfulness), pozbycie się rozpraszaczy z sypialni, wpisanie seksu w kalendarz i nastrajanie na niego, rozmowy o nim, które mogą nakręcać. I przede wszystkim właśnie zmiana stylu życia.

Często jednak, jak już wspominaliśmy, trudno jest na własną rękę rozpoznać przyczyny spadku libido i próbować coś z tym zrobić. Najlepszym rozwiązaniem jest zwykle udanie się do specjalistki czy specjalisty (lekarz pierwszego kontaktu, ginekolog, urolog, seksuolog...), by trafnie rozpoznać, co kryje się za spadkiem ochoty na seks i znaleźć jak najlepsze rozwiązanie.

Zobacz także: Seksualne statystyki: uprawiamy coraz mniej seksu. Z czego to wynika?

Afrodyzjaki: Jedzenie i seks, czyli jak rozbudzić zmysły

Czym właściwie są afrodyzjaki i czy naprawdę działają? Czy pożądanie może zaczynać się w żołądku? Jak dieta wpływa na seksualność kobiet i mężczyzn? Jak produkty spożywcze zwiększają libido i podgrzewają temperaturę w sypialni? Sprawdzamy!
Afrodyzjaki
kadr z serialu „Foodie Love” / materiały prasowe
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama