Reklama

W tym artykule:

  1. Zrozumienie wysokiej wrażliwości
  2. Odpowiednia komunikacja z partnerem
  3. Zarządzanie wysoką wrażliwością
  4. Akceptacja siebie i swojej wrażliwości
  5. Znalezienie wspólnych rozwiązań
Reklama

WWO, czyli osoby wysoko wrażliwe (skrót z ang. HSP – Highly Sensitive Person) stanowią około 20% populacji i charakteryzują się dużym wyczuleniem na bodźce zewnętrzne oraz nawet subtelne zmiany w otoczeniu. Dla wielu z nich życie w związku może być wyzwaniem, ponieważ ich wyjątkowe cechy wpływają na sposób, w jaki odbierają i reagują na różne sytuacje. Jak osoba wysoko wrażliwa może lepiej zrozumieć siebie i swoje emocje, a co za tym idzie – sprawniej radzić sobie w związkach?

Zrozumienie wysokiej wrażliwości

Aby osoba wysoko wrażliwa mogła z powodzeniem funkcjonować w związku, najpierw musi zrozumieć swoją wyjątkowość i konsekwencje, które wiążą się z głębszym doświadczaniem rzeczywistość. Świadomość intensywności przeżywanych emocji, dużej empatii i zdolności do obserwacji detali (innymi słowy: poznanie siebie i swoich reakcji w różnych sytuacjach) może pomóc nawigować w relacjach (nie tylko tych romantycznych, ale w zasadzie we wszystkich kontaktach międzyludzkich). Jeśli jesteś WWO i masz problem ze zrozumieniem tego, co przeżywasz, warto rozważyć psychoterapię, zwłaszcza tę w nurcie poznawczo-behawioralnym. Także współczesna literatura z zakresu psychologii i rozwoju osobistego oferuje wiele narzędzi i wskazówek, które mogą pomóc osobom wysoko wrażliwym w budowaniu zdrowych i satysfakcjonujących związków.

Jestem osobą wysoko wrażliwą. Odbieram świat inaczej, czuję bardziej

Przez lata słyszałam, że jestem przewrażliwiona, że przesadzam albo wręcz, że udaję. Gdy dowiedziałam się, że mam wysoko wrażliwą osobowość, życie stało się prostsze. Zaakceptowałam swoje emocje i uświadomiłam sobie, że WWO ma kilka zalet.
Osoby wysoko wrażliwe
fot. Getty Images / Edward Berthelot / kolaż Glamour.pl

Odpowiednia komunikacja z partnerem

Kluczowym elementem udanego związku jest komunikacja. Osoba wysoko wrażliwa powinna otwarcie rozmawiać ze swoim partnerem o swoich potrzebach i uczuciach. Znalezienie partnera rozumiejącego, że twoje postrzeganie świata jest darem a nie przekleństwem, jest pierwszym krokiem ku sukcesowi. W razie trudności poza terapią warto sięgnąć po książki poświęcone zagadnieniu wysokiej wrażliwości. Możemy polecić np. publikację Teda Zeffa „Być wysoko wrażliwym i przetrwać. Praktyczny poradnik” czy dzieło Katarzyny Kucewicz „Kobiety, które czują za bardzo”.

Zarządzanie wysoką wrażliwością

Osoba wysoko wrażliwa często doświadcza gwałtownych emocji i jest bardziej podatna na stres, co może stanowić komplikację.w zasadzie we wszystkich sferach życia. Nie tylko dla dobra związku, ale po prostu dla własnego komfortu warto zrozumieć, jak zarządzać tą wrażliwością. Przydatne mogą okazać się techniki relaksacyjne, praktyki uważności, medytacja i szeroko pojęte dbanie o siebie (odpowiednia ilość snu, właściwa dieta, niezbyt intensywna aktywność fizyczna, czas tylko dla siebie, odpoczynek). Istotne jest też ustalenie granic, zarówno dla siebie, jak i partnera, co pozwoli chronić emocje i potrzeby. Naucz się mówić „nie” i wyrażać swoje ograniczenia, kiedy czujesz, że jesteś przeciążona lub potrzebujesz czasu dla siebie.W sieci i rozlicznych poradnikach znajdziesz mnóstwo wskazówek we wszystkich wymienionych obszarach.

Jestem wysoko wrażliwą osobą. Związek ze mną nie musi być piekłem – pod warunkiem, że uszanujesz te kilka zasad

Związek z wysoko wrażliwą osobą może być piekłem. Ale nie musi. Wręcz przeciwnie: może być piękną przygodą pełną głębokich doznań i zrozumienia (podobno WWO to najczulsze kochanki i najczulsi kochankowie!). Aby taka relacja nie była drogą przez mękę, kluczowe jest zrozumienie i trzymanie się kilku podstawowych zasad. O co chodzi?

Akceptacja siebie i swojej wrażliwości

Być może jednym z najważniejszych aspektów życia w związku dla osoby wysoko wrażliwej jest akceptacja samej siebie. Często WWO odczuwają presję społeczną, aby ukrywać natężenie swoich emocji oraz wahania nastrojów i starają się być „twarde”. Warto sobie jednak uświadomić, że HSP mają naprawdę wiele do zaoferowania w związkach, bo ich intuicja, olbrzymia empatia, orientacja na dostrzeganie subtelności są potężnym zasobem w relacjach. Warto także zrozumieć swojego partnera i jego potrzeby. Często osoby wysoko wrażliwe łączą się z osobami, które są bardziej ekstrawertyczne lub mniej wyczulone na rzeczywistość, co może prowadzić do konfliktów. Pracujcie nad wzajemnym zrozumieniem i akceptacją.

Znalezienie wspólnych rozwiązań

Osoba wysoko wrażliwa i jej partner powinny wspólnie pracować nad rozwiązywaniem trudności, jakie pojawiają się w związku. Warto zrozumieć, że każdy związek jest inny, dlatego istotne jest, by znaleźć sposoby radzenia sobie z problemami, które odpowiadają obu stronom i konkretnym sytuacjom. W przypadku trudności warto korzystać z literatury specjalistycznej i, w razie potrzeby, skonsultować się z terapeutą par, który pomoże dostosować te wskazówki do indywidualnych potrzeb i sytuacji.

Najlepsza porada miłosna, której nikt nigdy ci nie dał. Bez tego nie stworzysz szczęśliwego związku

Ludzie uwielbiają dawać porady miłosne. Niestety wiele z nich można na starcie wyrzucić do kosza. Każdy z nas jest bowiem zupełnie różny, ma inne potrzeby i inaczej reaguje na określone sytuacje. Jest jednak pewna uniwersalna prawda, którą można zastosować w dosłownie każdej romantycznej relacji. Chcesz ją poznać? Czytaj dalej!
Najlepsza porada miłosna
fot. Getty Images
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama