Reklama

W tym artykule:

  1. Despoci nie tylko w polityce
  2. Jak wygląda związek z despotą?
  3. Jak wyjść z relacji z despotą?
Reklama

Despoci nie tylko w polityce

Termin „despota” można znaleźć nawet w źródłach ze starożytnej Grecji. Despoci sprawowali władzę skutecznie i bezlitośnie i nigdy nie było się bez ofiar. Co znamienne, despoci pomimo swoich niebezpiecznych autorytarnych zapędów potrafią porwać za sobą tłumy. Charyzmą, stanowczością, obietnicami, twardą ręką, ale i urokiem osobistym. Kariera despoty w dużej mierze opierała się na wykorzystywaniu syndromu gotującej się żaby, co oznacza stopniowe wyniszczanie ofiar, które nawet nie zauważają, kiedy są już stracone. To wszystko ma przełożenie również na relacje osobiste. Despoci robili karierę polityczną, ale wiele z nas wchodzi nieświadomie w związek z despotą. To droga przez mękę, gdyż wyniszcza samoocenę, a przy okazji uzależnia od oprawcy.

Co zrobić, żeby facet stracił dla ciebie głowę? Dzięki tym 5 wskazówkom sprawisz, że oszaleje na twoim punkcie

W twojej głowie pewnie nie raz pojawiło się pytanie: „Jak rozkochać w sobie faceta?”. Odpowiedź nie jest wcale taka trudna. A właściwie, to jest ich kilka. Przedstawiamy 5 sposobów na to, aby facet oszalał na twoim punkcie.
Co zrobić, żeby facet stracił dla ciebie głowę?
fot. COLIN HUTTON/NETFLIX

Jak wygląda związek z despotą?

Związkowy despota ma w sobie na ogół cechy narcyza, choć bywa dużo mniej subtelny w stosowanej przemocy psychicznej. Początkowo despota może przede wszystkim ujmować swoją pewnością siebie. Nie ma co się oszukiwać, takie osoby potrafią robić ogromnie przyciągać swoim magnetyzmem. Despota wygłasza stanowcze opinie i nie wstydzi się mówić wprost. Wiele osób może wziąć to za ogromną szczerość i bezpośredniość. Jawi się jako osoba, która bierze, co chce, dlatego potrafi być wspaniałym uwodzicielem. Początkowo sprawia niespodzianki, kusi słowami, komplementami i prezentami. Wie, jak zabiegać i podbić serce. Mechanizm jest bardzo podobny to działań narcyza, choć wydaje się, że despota działa mniej zniuansowanie. Gdy już zdobędzie swój cel, to zrzuca maskę, co może budzić ogromne poczucie winy w partnerce/partnerze. Daje bliżej poznać, a wtedy nagle dowiadujemy się, jak bardzo bywa pozbawiony empatii i ogólnie uczuć. Towarzyszy mu wyrachowanie i przekraczanie granic. Może zranić jak nikt inny, perfekcyjnie celując w słabe punkty. Despota traktuje okrutnie całą swoją rodzinę, ma wyśrubowane wymagania również w stosunku do dzieci, którym szczędzi pochwał, za to zasypuje krytyką. Wiecznie mu mało i wiecznie jest niezadowolony. Ma skłonność do agresji, wybuchu gniewów i jak na despotę przystało, nie ma u niego możliwością dojścia do kompromisu. Liczy się tylko jego zdanie i jego potrzeby. Co gorsza, dla innych może być zupełnie inny, to w domu ściąga maskę. Choć zdarza się to również w pracy, szczególnie gdy zarządza zespołem. Mobbing to jego znak rozpoznawczy.

To zdanie na pierwszej randce zawsze zwiastuje toksyka. Jeśli je usłyszysz, natychmiast zakończ relacje

Brak empatii, samoświadomości, chęci brania odpowiedzialności za swoje zachowanie – te wszystkie cechy możesz poznać już na pierwszej randce, jeśli z ust twojego rozmówcy / twojej rozmówczyni padnie to jedno zdanie. Nie wróży nic dobrego.
to zdanie na pierwszej randce
fot. materiały dystrybutora

Jak wyjść z relacji z despotą?

Z racji, że despota przede wszystkim dąży do podporządkowania sobie wszystkiego i wszystkich, trudno wyrwać się spod jego jarzma. Niestety bywa bardzo mściwy, zatem odejście do niego może skutkować wieloma nieprzewidzianymi ciosami. Zalękniona ofiara, po długim czasie podkopywania wiary w siebie, nie wie, jak ma żyć bez niego i samodzielnie podejmować decyzje. W końcu to on przejął ster nad większością spraw. Szczególnie gdy zmusi do porzucenia pracy. Ego despoty jest tak wielkie, że inni wręcz kulą się w jego obecności. Od despoty trudno się uwolnić, ale jest to jak najbardziej możliwe. Ważne jest zbudowanie poczucia własnej wartości i zwrócenie się o pomoc, do bliskich, ale i instytucji pomocowych. Ważna będzie też terapia, na której można rozpracować toksyczny schemat w związku z despotą.

5 pytań, które powinnaś zadać na pierwszej randce. Dzięki nim od razu rozpoznasz toksyka i nie będziesz tracić czasu

Szkoda czasu na toksyczne relacje bez przyszłości. Te pytania pomogą ci wyeliminować nieodpowiednich kandydatów / nieodpowiednie kandydatki już na pierwszej randce.
5 pytań
fot. materiały dystrybutora
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama