Reklama

W tym artykule:

  1. Jak rzucić kogoś z klasą? – Zrób to twarzą w twarz
  2. Bądź szczera/y, ale taktowna/y
  3. Wybierz odpowiedni moment
  4. Zachowaj spokój
  5. Zakończ relację w pozytywny sposób
Reklama

Zakończenie związku nigdy nie należy do rzeczy prostych. Niezależnie od tego, czy jest się z osobą partnerską kilka miesięcy, czy kilka lat – pożegnanie się z wizją wspólnej przeszłości oraz porzucenie relacji (zarówno tej romantycznej, jak i przyjacielskiej) to nie lada wyzwanie. Czasem bywa tak, że decyzję o rozstaniu podejmują obie strony. Często zdarza się jednak tak, że o końcu relacji waży zdanie jednej z osób. Jak rzucić kogoś z klasą? Niewątpliwie jest to zadanie trudne, jednak nie jest niewykonalne. Oto 5 sposobów, które pomogą rozstać się bez dram, awantur i płaczu.

Jak rzucić kogoś z klasą? – Zrób to twarzą w twarz

Najważniejszą zasadą rzucania z klasą jest uczciwość i szacunek dla drugiej osoby. Unikaj zakończenia związku poprzez wiadomość tekstową lub telefon, chyba że jest to absolutnie konieczne ze względu na bezpieczeństwo, odległość lub inne poważne okoliczności. Spotkaj się osobiście i poświęć czas, by wyjaśnić swoje uczucia i motywacje. Pamiętaj: sam/a nie chciałabyś kończyć związku przez telefon. Potraktuj więc swoją osobę partnerską tak, jak sam/a chcesz być traktowany/a.

Czerwone flagi w związku: 5 sygnałów, które powinny wzbudzić twoją czujność

Czerwone flagi w związku najczęściej nie są widoczne od razu. Na początku z reguły wszystko wygląda pięknie. Co jednak w sytuacji, w której motyle w brzuchu mijają, a na ich miejscu pojawia się coraz więcej sygnałów ostrzegawczych? Podpowiadamy, których zachowań twojego partnera lub twojej partnerki nie powinnaś ignorować.
Czerwone flagi w związku
fot. Netflix Media Center

Bądź szczera/y, ale taktowna/y

Gdy już zdecydujesz się na rozmowę, bądź szczery/a, ale pamiętaj o delikatności. Wyraź swoje uczucia i powody, dla których decydujesz się na zakończenie związku, ale unikaj obrażania drugiej osoby. Skup się na sobie i swoich uczuciach, unikając obwiniania partnera. Ważne: nie staraj się celowo zranić drugiej osoby. Zakończenie związku nie jest przepustką bez konsekwencji, do powiedzenia przykrych i bolesnych słów.

7 oznak, że jesteś toksyczną osobą w związku. Jak zorientować się, że być może to ty stanowisz problem?

Przedstawiamy 7 sygnałów, które wskazują na to, że twoje zachowanie w związku jest toksyczne. Zwróć na nie uwagę.
7 oznak, że jesteś toksyczna w związku
fot. James Devaney / Getty Images

Wybierz odpowiedni moment

Znalezienie odpowiedniego momentu na zakończenie związku jest kluczowe. Unikaj robienia tego w publicznych miejscach lub podczas ważnych wydarzeń. Miej szacunek dla czasu swojego partnera lub swojej partnerki. Wybierz spokojny dzień, kiedy obie strony będą miały czas i przestrzeń (zarówno tą w kalendarzu, jak i tę emocjonalną), by odbyć trudną rozmowę, a później przetworzyć emocje.

Zachowaj spokój

Nie ma nic gorszego, niż kończenie relacji awanturą, wrzaskami i płaczem. Choć kończenie związku nie należy do rzeczy prostych, postaraj się zachować spokój, zarówno podczas mówienia, jak i słuchania tego, co do powiedzenia ma twój rozmówca lub twoja rozmówczyni. Bądź gotowy/a, by spokojnie wysłuchać także reakcji i uczuć swojego partnera lub partnerki. Pamiętaj, że jest to również dla niego lub niej trudna sytuacja, dlatego ważne jest, aby dać mu/jej przestrzeń do wyrażenia swoich emocji.

Zakończ relację w pozytywny sposób

Mimo że kończenie związku może być bolesne, staraj się znaleźć sposób na zakończenie go w pozytywny sposób. Wyraź wdzięczność za doświadczenia, które przeżyliście razem i podziękuj, za wspólnie spędzony czas. Rzucanie kogoś z klasą wymaga empatii, szacunku i taktu. Pamiętaj, że sposób, w jaki kończysz związek, ma wpływ na obie strony i może mieć długotrwałe konsekwencje dla obu stron. Traktuj więc swojego partnera lub partnerkę tak, jak sam chciałbyś być traktowany w podobnej sytuacji, i pamiętaj, że zakończenie relacji może przynieść ulgę i pozwolić na ruch naprzód w życiu dla obu stron. Szczególnie jeśli relacja od dłuższego czasu przynosiła więcej cierpienia, niż szczęścia lub była toksyczna.

Gdy zakończyłam toksyczny związek, przestałam się dusić [FELIETON]

Rozstania bywają bolesne, ale mogą być też uwalniające. W momencie, w którym zakończyłam toksyczny związek, poczułam niesamowitą ulgę. Zaczęłam oddychać pełną piersią, moje skrzydła odrosły.
Toksyczny związek
fot. Getty Images / Edward Berthelot / Contributor
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama