Jak odbudować zaufanie, gdy zawiedliśmy bliską osobę lub gdy ona zawiodła nas? 5 kroków, które należy podjąć, by zaufać na nowo
„Jak odbudować zaufanie” – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które dopuściły się zdrady lub zostały oszukane przez bliską osobę. Wyjaśniamy, czym jest zaufanie i w jaki sposób je odbudować – zarówno w związku, jak i relacji przyjacielskiej.
![Netflix Netflix](https://images.immediate.co.uk/production/volatile/sites/60/2024/10/netflix-d0335ee.jpg?quality=90&crop=263px,0px,2849px,1898px&resize=980,654)
- Redakcja
W tym artykule:
- Zaufanie jako podstawa tworzenia relacji międzyludzkich
- Jak budować zaufanie (w związku i nie tylko)?
- Jak odbudować zaufanie (w związku i nie tylko)?
Zaufanie to fundament wielu relacji, zarówno osobistych, jak i zawodowych. To uczucie polegające na wierzeniu komuś (lub czemuś), oparte na przekonaniu o uczciwości i lojalności drugiej strony. Ufając komuś, czujemy się komfortowo na tyle, by dzielić się swoimi myślami, uczuciami i potrzebami, ponieważ wierzymy, że ta osoba będzie nas wspierać. Utracone zaufanie może być trudne do odbudowania – dlatego właśnie należy bezwzględnie o nie dbać. Jak to robić? Jak je zbudować, a jak odbudować zaufanie, jeśli je utracimy? Oto wszystko, co należy wiedzieć.
Zaufanie jako podstawa tworzenia relacji międzyludzkich
Zaufanie jest podstawą tworzenia relacji międzyludzkich. Nierozerwalnie wiąże się z poczuciem pewności, że druga osoba nie oszukuje nas i jest z nami szczera. Mamy wtedy wewnętrzne przekonanie, że możemy na niej polegać, powierzać swoje tajemnice, liczyć na pomoc i czuć się bezpiecznie. Zaufanie wiąże się z wiarą, że druga strona ma wobec nas dobre intencje.
Zaufanie w związku to fundament, na którym opiera się silna, a przede wszystkim zdrowa relacja partnerska. Obejmuje ono przekonanie, że partner będzie lojalny, uczciwy, wspierający i wierny. Zaufanie w relacji ma dawać nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a także umożliwiać otwarte dzielenie się swoimi myślami, uczuciami i potrzebami bez obawy przed osądzeniem lub zdradą.
Jak wygląda zaufanie?
- Zaufanie to otwarte komunikowanie się z drugą osobą, dzielenie się swoimi myślami, uczuciami i doświadczeniami bez obawy przed ostracyzmem,
- to bycie wiernym i przestrzeganie ustalonych granic w relacji,
- bycie szczerym i uczciwym – nieukrywanie istotnych informacji,
- okazywanie wsparcia i zrozumienia,
- dotrzymywanie danych obietnic.
Jak budować zaufanie (w związku i nie tylko)?
Zaufanie może być budowane poprzez konsekwentne i pozytywne interakcje, szczerość, czy dotrzymywanie słowa. Budowanie zaufania jest też przede wszystkim procesem, który wymaga czasu, wysiłku i zaangażowania.
Budować zaufanie można poprzez:
- bycie szczerym i otwartym,
- dzielenie się swoimi myślami, uczuciami i doświadczeniami z innymi, by pokazać swoją autentyczność,
- dotrzymywanie obietnic i wywiązywanie się ze zobowiązań,
- zachowywanie spójności w swoim zachowaniu i działaniach,
- rozumienie punktu widzenia innych osób i okazywanie empatię wobec ich uczuć i doświadczeń,
- bycie wspierającym i wyrozumiałym niezależnie od sytuacji,
- bycie lojalnym i wiernym,
- umiejętne przyznawanie się do błędów.
Co niszczy zaufanie?
Zaufanie bezwzględnie niszczą:
- kłamstwa i brak uczciwości,
- brak konsekwencji w działaniu, np. poprzez niedotrzymywanie obietnic,
- ukrywanie istotnych informacji lub unikanie trudnych tematów,
- zaniedbywanie potrzeb drugiej strony,
- poniżanie lub brak szacunku wobec drugiej strony,
- nieposzanowanie granic i prywatności drugiej osoby,
- nielojalność i niewierność.
Tymi zachowaniami niszczysz zaufanie partnera w związku. Wydają się niewinne, ale mogą mieć opłakane skutki
Zaufanie jest jednym z fundamentów zdrowego związku. To emocjonalna i psychologiczna baza, która umożliwia partnerom czucie się bezpiecznie i komfortowo w relacji. Niestety zaufanie można łatwo nadwątlić, czasem zupełnie nieświadomie. Jakie (pozornie niewinne) zachowania mogą do tego prowadzić?![Co niszczy zaufanie partnera w związku? Co niszczy zaufanie partnera w związku?](https://images.immediate.co.uk/production/volatile/sites/60/2024/10/co-niszczy-zaufanie-partnera-w-zwiazku-ecba8de.jpg?quality=90&resize=767,697)
Jak odbudować zaufanie (w związku i nie tylko)?
Kłamstwo lub zdrada mogą spowodować utratę zaufania. Może wówczas może dojść do problemów we wzajemnej komunikacji, a nawet do rozstania. Aby związek miłosny lub przyjacielski miały szansę przetrwać, niezbędne sukcesywne odbudowywanie zaufania. Jak to zrobić? Oto instrukcja krok po kroku.
Jak odbudować zaufanie, jeżeli skrzywdziliśmy bliską osobę i chcemy naprawić relację
Krok 1: Przebacz samej / samemu sobie
Odbudowa zaufania w związku, czy w przyjaźni wymaga przede wszystkim tego, aby sobie przebaczyć. Jeżeli będziesz nieustannie odczuwać poczucie winy z powodu zdrady czy kłamstwa, wtedy drugiej osobie trudno będzie ponownie ci zaufać. Może wtedy podejrzewać, że twoje zdenerwowanie, złość czy smutek wskazują na to, że nadal coś ukrywasz.
Krok 2: Przeproś i wyraź skruchę
Odbudowanie zaufania powinno również zaczynać się od szczerych przeprosin. Nie chodzi jednak jedynie o mechaniczne wypowiedzenie słowa „przepraszam”. Brak zaufania będzie mógł zostać przezwyciężony, jeżeli zdradzona osoba poczuje twoją szczerą skruchę i żal za to, co się stało. Zapewnij ją, że jest ci z tego powodu bardzo przykro i zrobisz co w twojej mocy, aby taka sytuacja nie powtórzyła się w przeszłości. Jeżeli masz ochotę płakać, wtedy nie powstrzymuj łez. Podczas przeprosin nie próbuj się jednak nadmierne obwiniać ani usprawiedliwiać. Nie mów: „przepraszam, ALE”. Nie ma miejsca na »ale«.
Krok 3: Zachowaj konsekwencję w działaniu
Utracone zaufanie wymaga tego, aby zachować konsekwencję we własnych postanowieniach. Skup się na tym, aby poświęcać jak najwięcej czasu i uwagi osobie, której zaufanie zawiodłeś/zawiodłaś. Nie dopuszczaj do sytuacji, w których ponownie mogłaby czuć się zdradzona lub oszukana.
Krok 4: Daj sobie i drugiej osobie czas
Brak zaufania nie jest czymś, co można naprawić od razu. Jego odbudowa wymaga czasu, cierpliwości i wyrozumiałości. Jeżeli druga stronie nie jest w stanie od razu ci w pełni zaufać, nie rób jej z tego powodu wyrzutów i nie wywieraj presji. Zachowaj wyrozumiałość nawet wtedy, gdy będzie wracać do przeszłości. Czas leczy rany. Jednocześnie, nie pozwól jednak na to, aby druga osoba wzbudzała w tobie poczucie winy, próbowała cię przesadnie kontrolować i okazywać nadmierną podejrzliwość. Daj jej do zrozumienia, że tego typu zachowanie nie służy odzyskaniu zaufania i powoduje niepotrzebne napięcie.
Jeśli chcemy odbudować relacje musimy pamiętać, że obie strony muszą być po równo zaangażowane w prace nad związkiem. Każdy musi dać z siebie coś – uważa psycholożka i psychoterapeutka, Katarzyna Kucewicz. Warto się umówić z partnerem, na czym konkretnie będzie polegało owo odbudowywanie – ustalić kompletnie nowe zasady i wyrazić jasno swoje oczekiwania. Jeśli zrobimy taka listę zasad, to można umówić się ze sobą na rytuał. Np. co tydzień o 19.00 w czwartek siadamy przy stole i rozmawiamy, co się dzieje w naszym związku. Sprawdzamy w ten sposób, czy relacja się rozwija, czy kryzys ją przygniótł. Jeżeli przygniótł, dobrym rozwiązaniem będzie rozważenie wizyty u psychoterapeuty par, który doradzi, jak wydostać się z impasu.
Krok 5: Rozmawiajcie z partnerem o waszych potrzebach i uczuciach
Zdrada i kłamstwo często są konsekwencją tego, że strony nie rozmawiają regularnie na temat swoich potrzeb, uczuć czy oczekiwań. Liczą, że druga osoba sama się wszystkiego domyśli, a kiedy się to nie dzieje, wtedy czują rozczarowanie i narastającą frustrację. Zaczynają więc poszukiwać innych osób, które byłyby w stanie ich zrozumieć, pocieszyć czy zaspokoić niezaspokajane przez osobę w związku potrzeby.
Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jak odzyskać zaufanie, nie popełniaj po raz kolejny tego samego błędu. Rozmawiaj o tym, co leży ci na sercu i czego oczekujesz. Zachęcaj do dzielenia się własnymi przeżyciami, potrzebami i emocjami – zwłaszcza dotyczącymi tego, jak trudno jest mu przezwyciężyć brak zaufania. Wspierajcie się wzajemnie, troszczcie o swoją relację i niczego ważnego przed sobą nie ukrywajcie.
Jak odbudować zaufanie, jeżeli to nas skrzywdzono
- Opowiedz o swoich uczuciach i reakcji na to, co się stało. Wyraź swoje potrzeby i obawy, aby druga strona mogła zrozumieć, co czujesz.
- Określ precyzyjnie swoje granice i jakie zachowania nie będą przez ciebie tolerowane.
- Bądź otwarty/otwarta na rozmowę i słuchaj uważnie tego, co ma do powiedzenia druga strona. Staraj się zrozumieć jego/jej punkt widzenia. Daj szansę, na to, by druga strona mogła pokazać, że się stara. Działania to więcej niż słowa, dlatego obserwuj, czy on/ona faktycznie zmienia swoje zachowanie.
- Pracuj nad tym, by wybaczyć. Przebaczenie to proces, a i ważny krok w procesie odbudowywania zaufania.
- Skup się na budowaniu nowych, pozytywnych doświadczeń w relacji.
I najważniejsze – bądź gotowy/gotowana na to, że zaufanie nie pojawi się natychmiastowe. Powinno być stopniowo odbudowywane. Jeśli nie dokonasz tego samodzielnie, zwróć się o pomoc do psychologa lub psychoterapeuty.
12 rad dla nieustannie kłócących się par. Według terapeutów to najlepsze sposoby, by uratować związek
Macie dość ciągłych kłótni, ale nie chcecie się rozstać, bo wciąż się kochacie? Terapeuci wskazali sposoby, by uratować związek i zawiesić topór wojenny, a my zachęcamy was do ich wypróbowania.![rady dla par rady dla par](https://images.immediate.co.uk/production/volatile/sites/60/2024/10/rady-dla-par-65ae717.jpg?quality=90&resize=767,697)