Jak narzekanie wpływa na związek? Inaczej niż myślisz. Naukowcy wysnuli zaskakujące wnioski
Podobno nasze myśli potrafią działać niczym samospełniająca się przepowiednia. To, jak postrzegasz rzeczywistość, wpływa na to, co przyciągasz. Czy narzekanie i czarnowidztwo rzeczywiście ma taką moc? Trudno to ustalić, ale z pewnością wpływa na nasze samopoczucie, a wtedy i na związek. Okazuje się, że nie do końca tak, jak byśmy przewidywali.
- Łucja Jelonek
W tym artykule:
Narzekanie to rzecz ludzka, a nawet sposób na przepracowanie trudnych emocji. Niektórym osobom wyżalenie, czy wygadanie się przynosi ulgę, dlatego robią to nagminnie. Z drugiej strony w nadmiarze robi się z tego pewien nawyk, który ma wpływ na nasz mózg. Im częściej to robimy, tym bardziej hipokamp rejestruje taki sposób patrzenia na rzeczywistość i trudniej będzie mu wykazywać jakże istotne pozytywne myślenie. Długofalowo narzekanie wpływa to znacząco na naszą tożsamość, stajemy się pesymistami i typowymi marudami. I nie każdy lubi takie towarzystwo, a wręcz wiele osób będzie chciało uciec od takiej energii. A jak narzekanie wpływa na związek? Nieco inaczej.
5 sygnałów świadczących o tym, że on prowadzi podwójne życie. Nie można ich bagatelizować
To jedna z najtrudniejszych sytuacji w miłości. Rujnuje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że dopada nas zupełne zwątpienie w związki. Często nie chcemy poznać prawdy, jednak jest to konieczne. Coś podpowiada ci, że on prowadzi podwójne życie? Sprawdź, jakie są tego sygnały.Jak narzekanie wpływa na parę?
Związek z osobą, która zamiast coś zmienić, ciągle narzeka, jawi się jako katorga, ale w umiarkowanym natężeniu narzekanie może zbliżyć do siebie parę. I są na to dowody naukowe. Dwie badaczki z Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie – Antje Rauers i Michaela Riediger postanowiły sprawdzić, jak narzekanie wpływa na związki. Pod lupę wzięły 100 heteroseksualnych par, które obserwowały przez 3 tygodnie. Każda z nich miała za zadanie raportować swoje codzienne samopoczucie, w tym denerwujące sytuacje, problemy i utrudnienia mniejszego kalibru, ale wciąż irytujące, takie jak rozlanie kawy. Ważne było również opowiadanie o tym partnerowi, czyli właśnie narzekanie. Badani mieli opisać, jak czują się po tym i jak wpływa to na odczuwanie bliskości w związku. Psycholożki wróciły z powyższym pytaniem po upływie 2,5 roku. Wnioski były zaskakujące, ale i pocieszające.
5 oznak, że twój partner jest ci niezwykle oddany. Świadczą o tym, że angażuje się w waszą relację
Prawdziwą miłość powinno okazywać się nie tylko słowami, ale również i (przede wszystkim) czynami. Przedstawiamy 5 oznak, które wskazują na to, że twój partner jest ci bardzo oddany. To czysta miłość.Narzekanie może zbliżyć, ale liczy się umiar
Choć w danym momencie narzekanie mogło pogorszyć wzajemnie nastrój, to długofalowo badane pary deklarowały zacieśnienie relacji i podtrzymywanie bliskości. Szczerość, otwartość, komunikacja sprawiały, że przy partnerze czuli się bezpiecznie. Mogli liczyć na wysłuchanie i akceptację niekoniecznie miłych rzeczy. Mimo wszystko do narzekania warto podchodzić ostrożnie i nie robić z tego nawyku. Stan ducha wpływa na codzienne samopoczucie i podejście do zmian, bo jeśli coś ciągle działa na nas negatywnie, to lepiej coś jednak z tym zrobić, a nie pielęgnować brak sprawczości i marazm.