Czym właściwie jest flirt i jak zostać jego mistrzem lub mistrzynią? Oto najlepsze triki, dzięki którym nikt ci się nie oprze
Czym jest flirt? W jaki sposób flirtować, by rozkochać w sobie każdą osobę, która wpadnie nam w oko? Odpowiadamy na trudne (i te nieco łatwiejsze) pytania na temat flirtu.
- Redakcja
W tym artykule:
- Definicja flirtu. Co to znaczy i co w tym chodzi?
- Jak rozpoznać flirt?
- Flirt słowny
- Flirt wzrokowy i gesty wysyłane przez osobę flirtującą
- Co robić, by flirt pomógł nam w sobie kogoś rozkochać?
- Etapy flirtu
- Czy flirt to zdrada?
- Flirt w pracy
W dużym skrócie flirt polega na czynieniu kokieteryjnych gestów i prowadzeniu zalotnych rozmów. To doskonały sposób na poprawę atmosfery w związku i świetna zabawa dla singli. Umiejętnie prowadzony jest w stanie pomóc nam zbudować relację. W jaki sposób flirtować, aby osiągnąć zamierzony efekt? Co mówić i robić, by za pomocą flirtu rozkochać w sobie drugą osobę? Przeczytajcie koniecznie.
Definicja flirtu. Co to znaczy i co w tym chodzi?
Słowo flirt pochodzi z języka starofrancuskiego. Wzięło się od słów „conter fleurette”, co w przełożeniu na język polski w wolnym tłumaczeniu oznacza „podejmowanie próby kuszenia poprzez upuszczanie płatków kwiatów”. Według podawanej przez wiele źródeł definicji flirt jest natomiast zachowaniem społecznym, które opiera się prowadzeniu zalotnych rozmów i czynieniu gestów o charakterze kokieteryjnym. Elementami składającymi się na flirt są: specyficzne pozy, gesty, język, mowa ciała, spojrzenia i sposób poruszania się.
Po co się flirtuje i jakie cechy trzeba mieć, by skutecznie flirtować?
Celem flirtu jest nawiązanie kontaktu i pokazanie komuś, że jesteśmy zainteresowani nawiązaniem bliższej relacji. Czasami flirt stanowi jedynie grę pomiędzy dwojgiem osób służącą dobrej zabawie, zbudowaniu lub podtrzymaniu dobrego nastroju, urozmaiceniu relacji lub pozyskaniu czyjejś sympatii.
Umiejętność flirtowania zazwyczaj wzrasta z wiekiem. Cechy, które mogą pomóc we flirtowaniu to m.in.
- pewność siebie,
- znajomość swoich atutów i umiejętność ich demonstrowania,
- swoboda,
- dystans do siebie,
- umiejętność żartowania,
- niebanalne poczucie humoru,
- wewnętrzny spokój,
- szczery uśmiech,
- umiejętność prawienia wysublimowanych komplementów,
- zdolność do prowadzenia zajmującej rozmowy,
- umiejętność słuchania i ripostowania.
Warto też nauczyć się spełniać oczekiwania danej osoby, jednocześnie pozostając sobą i w zgodzie z własnymi przekonaniami. Prawdziwe mistrzostwo we flirtowaniu można uzyskać jedynie poprzez częstą praktykę.
Jak rozpoznać flirt?
Flirt można w łatwy sposób rozpoznać. Po osobach flirtujących gołym okiem widać podejmowane próby zwrócenia na siebie uwagi.
Flirt można więc rozpoznać poprzez:
- utrzymywanie kontaktu wzrokowego,
- okazjonalny dotyk,
- droczenie się,
- wysyłane sygnały niewerbalne, na przykład: zalotne uśmiechanie się, dotykanie swoich włosów, ramion, skubanie płatków uszu, mruczenie, czy mruganie powiekami.
Flirt słowny
Flirt słowny to subtelne i zabawne wyrażanie zainteresowania drugą osobą poprzez rozmowę i język ciała. Jest najczęściej praktykowaną odmianą flirtu, ale też najtrudniejszą, ponieważ oprócz odwagi wymaga również posiadania sporej pewności siebie, umiejętności prowadzenia swobodnej konwersacji, prawienia komplementów, niebanalnego poczucia humoru i nietuzinkowej inteligencji. Przeprowadzony w nierozważny sposób, może przynieść efekty wprost przeciwne do oczekiwań.
Flirtem słownym może być:
- Pochwalenie wyglądu, osobowości lub umiejętności: „Podoba mi się sposób, w jaki się uśmiechasz”.
- Kokietowanie: „Mówił ci ktoś, że przypominasz Julię Roberts? Totalnie widzę podobieństwo”.
- Używanie delikatnych, ujmujących sformułowań: „Masz bardzo kreatywny sposób myślenia”.
- Subtelna aluzja: „Byłaś na koncercie Jasona Derulo? Ja też! Może się już spotkaliśmy, tylko o tym nie wiemy”.
Co ważne, podczas podejmowania się flirtu słownego warto być oryginalnym i nieszablonowym. Ważna jest naturalność i spontaniczność. Korzystanie z utartych schematów rozmów najczęściej nie przyniesie zamierzonego skutku. Warto również wiedzieć, że nie ma zestawu unikalnych tekstów, które zapewnią powodzenie każdej rozmowie. Tutaj liczy się pomysłowość i przede wszystkim bycie sobą.
Jak zagadać do chłopaka i nie czuć zażenowania? Te sposoby sprawią, że poczujesz się jak królowa flirtu
„Chcę zrobić pierwszy krok, ale właściwie nie wiem, co powiedzieć” – w myślach wiele razy zadawałyście i zadawaliście sobie to pytanie? Mamy odpowiedź. Podopowiadamy, jak zagadać do chłopaka, by czuć się z tym komfortowo.Flirt wzrokowy i gesty wysyłane przez osobę flirtującą
Flirtowanie spojrzeniem
Podobno kluczem do udanego flirtu jest umiejętność odpowiedniego spojrzenia. Kontakt wzrokowy faktycznie posiada niezwykłą moc, a samo flirtowanie spojrzeniem nie jest trudne. Najważniejszą zasadą podczas prowadzenia flirtu wzrokowego jest przyciągnięcie uwagi spojrzeniem i szczery uśmiech. Nada to wiadomość o przekazywaniu dobrej energii i braku odrzucenia. Podtrzymanie kontaktu wzrokowego przez kilkanaście sekund z jednoczesnym uśmiechem i lekkim wysunięciem tułowia w kierunku drugiej strony jest jasnym sygnałem zainteresowania i chęci kontynuacji relacji. Im dłużej uda nam się utrzymać kontakt wzrokowy, tym więcej pewności damy drugiej stronie.
Flirtowanie za pomocą gestów
Powinno być niezwykle subtelne i taktowanie. Flirtując w ten sposób nie możesz przekraczać granic. Dobrym pomysłem będzie więc:
- delikatne dotknięcie ręki lub ramienia, aby zwiększyć bliskość i wyrazić zainteresowanie,
- obrócenie się w kierunku drugiej osoby, odchylenie ciała w jej stronę lub skierowanie stóp w jej kierunku,
- delikatne gesty rąk takie, jak przekładanie włosów za ucho, poprawianie mankietów koszuli,
- delikatne dotykanie przedmiotów podczas rozmowy z drugą osobą, np. podnoszenie i odkładanie szklanki lub kieliszka.
Nie wiesz, jak flirtować lub brakuje ci pewności siebie? Przedstawiamy 3 złote zasady, dzięki którym staniesz się ekspertką w tym temacie
Jeśli chciałabyś podszkolić się w kwestii flirtu, to dobrze trafiłaś. W tym artykule przedstawimy ci kilka wskazówek, jak to robić. Jesteśmy pewne, że dzięki nim poczujesz się bardziej komfortowo i pewnie siebie.Co robić, by flirt pomógł nam w sobie kogoś rozkochać?
- Podczas prowadzenia flirtu bardzo istotna jest postawa ciała. To ona będzie wpływać na pierwsze wrażenie. Warto być energicznym, stosować otwarte ruchy ramion i dłoni i lekko pochylić się w kierunku rozmówcy. To zapewni mu poczucie swobody i bezpieczeństwa.
- Nie należy silić się na sztuczne gesty i gestykulację, jeśli ta nie leży w naszej naturze. Wszelkie nienaturalne postawy są bardzo łatwe do zauważenia.
- Flirt warto rozpocząć od komplementu, ale takiego zawoalowanego, niewypowiedzianego wprost.
- Na pierwsze wrażenie wpływa również odpowiednio dobrany strój. Nie ważna jest jego cena i marka, ale warto zadbać o właściwie dopasowany fason i krój, który podkreśli atuty sylwetki. Dobrze, aby odzwierciedlał nasz styl i sposób bycia.
- Bardzo ważna jest barwa i tembr głosu. Najczęściej to właśnie one, a nie wypowiadane słowa, zadecydują o powodzeniu relacji. Warto mówić powoli i głębokim głosem. Nie należy bać się ciszy. Podczas wypowiedzi należy patrzeć głęboko w oczy partnera.
- W swoich wypowiedziach warto używać metafor i dwuznaczności, co dodatkowo podgrzeje atmosferę.
- Warto być oryginalnym i przełamywać utarte schematy. Rozpoczęcie rozmowy od sztampowych tekstów nie wróży powodzenia dalszej rozmowie. Przecież nie chodzi tutaj o pogodę, czy miasto urodzenia, a podgrzanie atmosfery.
Etapy flirtu
Flirt jak każda relacja charakteryzuje się kilkoma następującymi po sobie etapami.
- Najczęściej rozpoczyna się od wymiany spojrzeń i szczerego uśmiechu. Podtrzymanie wzroku daje sygnał dla możliwości kontynuowania zabawy.
- Następnie strony flirtu będą próbowały zwrócić na siebie uwagę i przyciągnąć do siebie adoratora. Można to zrobić poprzez charakterystyczne zachowanie, perfumy, atrakcyjny ubiór lub specyficzne gesty. Część osób już na tym etapie zdecyduje się podjąć rozmowę. Początkowo będą to niezobowiązujące komplementy i żarty, które następnie przeistoczą się w dwuznaczne wypowiedzi.
- Kolejnym etapem będzie podjęcie próby dotyku drugiej osoby lub poczynienie gestów, które miałyby zachęcić drugą stronę do podjęcia tego kroku.
Flirt może przyjąć postać niezobowiązującej zabawy, która zakończy się na rozmowie lub być grą wstępną dla dalszych zbliżeń.
Czy flirt to zdrada?
Flirtowanie z innymi osobami, gdy jest się w związku to złożony temat. Flirt sam w sobie nie stanowi zdrady, ale dzieli go od niej jedynie cienka granica. Często podejmowany jest w sposób nieświadomy dla urozmaicenia relacji, poprawy humoru i umocnienia poczucia własnej wartości. Jednak, gdy jedna ze stron podejmuje wyraźne próby uwodzenia drugiej, stanowi to zaproszenie do czegoś więcej.
Trudno jednoznacznie określić, w którym miejscu kończy się flirt, a zaczyna zdrada. Granica postawiona jest tam, gdzie sami ją sobie wyznaczymy. Niektórzy za zdradę mają jedynie zbliżenia o charakterze seksualnym, dla innych wystarczy podjęcie relacji angażującej emocjonalnie. Warto jednak podkreślić, iż niezależnie od postrzegania flirtu i przypisania mu znamion zdrady, oba zachowania posiadają podobne podłoże. Jest nim chęć dowartościowania się, potwierdzenia swojej atrakcyjności, czy poszukiwanie nowych wrażeń.
Flirt w pracy
Flirt w pracy jest na porządku dziennym. To relacja pomiędzy dwojgiem ludzi, u której podłoża najczęściej stoi swego rodzaju napięcie. Niejednokrotnie podnosi to efektywność pracowników i chęć do współpracy. Stają się oni dla siebie bardziej pomocni i skorzy do realizacji wielu zadań. Flirt w pracy sprzyja budowaniu przychylnego środowiska w pracy i budowaniu kontaktów na tle zawodowym. Flirt w pracy najczęściej polega na wymianie spojrzeń, dwuznacznych wiadomości i gestów. Z uwagi na częsty kontakt z drugą stroną relacji, bardzo łatwo zrobić o jeden krok za daleko i przekroczyć granice pomiędzy flirtem a zdradą.
Jednocześnie, samo flirtowanie w pracy jest delikatnym zagadnieniem – robiąc to należy zachować profesjonalizm i szanować granice między pracą a życiem osobistym.
Przeczytaj również: