Reklama

W tym artykule:

  1. Emocje, których nie powinnaś odczuwać w zdrowym związku: wstręt
  2. Emocje, których nie powinnaś odczuwać w zdrowym związku: patologiczny lęk
  3. Emocje, których nie powinnaś odczuwać w zdrowym związku: chorobliwa zazdrość
  4. Emocje, których nie powinnaś odczuwać w zdrowym związku: wstyd
  5. Emocje, których nie powinnaś odczuwać w zdrowym związku: obojętność emocjonalna
Reklama

Związek to niezwykła podróż dwóch osób, które decydują się iść razem przez życie, dzieląc radości, smutki, wyzwania i sukcesy. Na tej drodze towarzyszy nam cały wachlarz zarówno pozytywnych, jak i negatywnych emocji, które na bieżąco przynoszą szereg cennych informacji o nas samych i o relacji, w której jesteśmy. Są jednak emocje, które – gdy pojawiają się w odpowiedzi na zachowania drugiej osoby – stanowią bardzo poważne lampki ostrzegawcze. Mogą one wskazywać na duże problemy: albo w tymże związku, albo dotyczące nas samych. Na które emocje nie ma miejsca w zdrowej relacji?

Emocje, których nie powinnaś odczuwać w zdrowym związku: wstręt

Jeśli odczuwasz wstręt lub pogardę wobec swojego partnera/swojej partnerki, może to być sygnał, że związek osiągnął pułap toksyczności i/lub znajduje się w krytycznym punkcie. O ile niechęć fizyczna ma różne podłoża (może się wiązać ze zdradą, z zawiedzionymi marzeniami, frustracją, przemęczeniem), o tyle wstręt odczuwany w reakcji na zachowania, słowa lub sposób bycia drugiej osoby, jest bardzo niepokojącym znakiem. Jeśli te emocje są trwałe, należy zastanowić się nad przyczynami i rozważyć wsparcie terapeutyczne.

Toksyczny związek – objawy. Jak zakończyć toksyczny związek z partnerem? Ekspert radzi

Związek dwojga ludzi powinien opierać się na prostych założeniach, takich jak równość, partnerstwo, wzajemna miłość oraz szacunek. Co, jednak jeśli jedna ze stron „kocha bardziej”, a druga wykorzystuje swoją przewagę? Jak rozpoznać toksyczny związek? Jakie są objawy toksycznego małżeństwa? Po czym rozpoznać, że twój mąż lub partner jest toksyczny? Jak przygotować się do zerwania toksycznej relacji?
Toksyczny związek
fot. Netflix Media Center

Emocje, których nie powinnaś odczuwać w zdrowym związku: patologiczny lęk

Szczęśliwy, stabilny związek opiera się na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Silne i nawracające stany lękowe mogą sugerować brak zaufania między partnerami lub wypływać z toksycznego zachowania jednej ze stron w związku (na przykład zagrażających lub przemocowych działań). Mogą także wynikać z wcześniejszych zranień czy wiązać się z niezdrową zależnością emocjonalną albo poczuciem braku bezpieczeństwa w związku. W każdej z tych sytuacji warto szukać wsparcia, najlepiej specjalistycznego.

Emocje, których nie powinnaś odczuwać w zdrowym związku: chorobliwa zazdrość

Choć pojawiająca się sporadycznie zazdrość jest naturalnym elementem w związku, to kiedy emocja ta zaczyna kontrolować relację, jest bardzo złym znakiem. Nieustanne i narastająca zazdrość o drugą osobę lub podejrzewanie jej o niecne czyny i zamiary to prosta droga do manipulacji i przemocowej relacji. W takich przypadkach ważne jest, aby szczerze rozmawiać o swoich uczuciach i obawach oraz pracować nad budowaniem zaufania. Jeśli podejmowane próby nie przynoszą skutku, należy szukać pomocy terapeutycznej.

Zazdrość o partnera: jak ją pokonać i zwalczyć? Wyjaśniamy czym jest zazdrość i jak sobie z nią radzić

Zazdrość to skomplikowane uczucie. Bywa uzasadniona, jednak nie we wszystkich przypadkach. Czasem może prowadzić do zrujnowania relacji. Tłumaczymy, jak sobie z nią poradzić.
Zazdrość o partnera
fot. Getty Images / Image Source

Emocje, których nie powinnaś odczuwać w zdrowym związku: wstyd

Wstyd w związku może mieć różne źródła. Jeśli jest efektem negatywnych doświadczeń z przeszłości, traumy emocjonalnej, braku akceptacji samego siebie lub niskiej samooceny, to ważna informacja dla nas samych: trzeba zacząć intensywnie pracować nad wewnętrznymi przekonania na swój temat.

Jeżeli jednak odczuwanie wstydu jest odpowiedzią na celowe lub nieświadome działanie partnera/partnerki, które ma na celu upokorzenie cię, osłabienie poczucia twojej wartości lub zranienie emocjonalne (np. poprzez publiczne ośmieszanie i krytykę, naruszanie granic i prywatności, a także wywoływanie poczucia winy), jest to niezwykle destrukcyjne zachowanie, które powinno zmusić cię do natychmiastowego działania. Gdy postępowanie partnera/partnerki wynika z problemów emocjonalnych czy traumy, warto skorzystać z wsparcia terapeutycznego. Terapia indywidualna czy terapia par może pomóc w zrozumieniu korzeni takiego zachowania i nauczeniu się zdrowszych wzorców relacji.

Rodzaje emocji: 8 podstawowych. Czym są emocje przyjemne i trudne? Jak je nazywać?

Emocje to nieodłączny element ludzkiego życia. Radość, smutek, strach czy zaskoczenie to tylko część z odczuć, z którymi spotykamy się na co dzień. Mają one bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i podejmowane przez nas decyzje. Niektóre z nich są przelotne, inne pozostają z nami przed długi czas. Jakie są rodzaje emocji? Czy wszyscy ludzie odczuwają je w ten sam sposób? Jak definiujemy negatywne emocje? Czytaj dalej.
Marilyn Monroe
fot. Getty Images

Emocje, których nie powinnaś odczuwać w zdrowym związku: obojętność emocjonalna

Negatywne emocje w dużym natężeniu są straszne, jednak równie kiepska jest sytuacja, kiedy w związku brakuje emocji. Gdy jedna ze stron odczuwa obojętność lub brak zaangażowania, może to prowadzić do nierównowagi i frustracji. W zdrowej relacji obie strony na równi włączają się w budowanie wspólnej rzeczywistości i okazują sobie sobie nawzajem wsparcie. Jeśli zauważasz, że wycofujesz się, zamykasz, tracisz zainteresowanie, najwyższa pora na szczerą rozmowę i podjęcie próby zrozumienia: co się dzieje i jakie twoje potrzeby są niezaspokajane.

Reasumując: w zdrowym związku obie strony powinny czuć się szanowane, kochane i akceptowane. Ważne jest, aby umieć (lub uczyć się) rozpoznawać własne emocje, otwarcie o nich rozmawiać z drugą osobą i wspólnie pracować nad budowaniem harmonijnej relacji. Jeśli napotkacie trudności, nie wahajcie się szukać wsparcia u terapeuty, który – w miarę możliwości – pomoże wam znaleźć drogę.

Obojętność w związku. Jak ją pokonać? To sygnał, że relacja musi się zmienić albo zakończyć

Obojętność wobec drugiej połówki nie kojarzy nam się zbyt pozytywnie. Nic dziwnego: brak zaangażowania w relację, chłód, brak kontaktów fizycznych i nuda - to tylko niektóre z rzeczy, do których może prowadzić niezdrowy dystans emocjonalny wytworzony między partnerami. Skąd bierze się obojętność w związku? Jak możemy z nią walczyć?
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama