Reklama

W tym artykule:

  1. Brak równowagi w podziale obowiązków
  2. Odmienne języki miłości
  3. Ironizowanie zamiast wsparcia
Reklama

Po znalezieniu właściwego partnera czeka nas jeszcze wiele pracy, bo życie to jedna wielka zmiana, w której dwójka ludzi musi się jakoś odnaleźć. Zmieniamy się po wpływem okoliczności z wiekiem. To jacy byliśmy na początku związku, może zupełnie się zmienić po kilku latach i nie ma w tym nic złego, o ile obu stronom to odpowiada. Podstawą jest komunikacja i mówienie o swoich potrzebach, bez tego trudno o rozwój i porozumienie. Jeśli o nią nie zadbamy, to powoli w nasze życie wkradają się niszczyciele więzi. Oto przykłady tego, co niszczy związek.

3 trudne pytania, których lepiej nie zadawać facetowi, chyba że nie boisz się druzgocącej odpowiedzi. To może być szok

Choć w związku chcielibyśmy całkowitej szczerości, to czasami prawda może okazać się wyjątkowo bolesna. Niektóre trudne pytania mogą też być zadane w złym momencie, dlatego odpowiedź nie będzie do końca wiarygodna, ale z pewnością zaboli. O to 3 pytania, których lepiej nie zadawać, chyba że nie możesz się bez nich obejść.
fot. getty images/ Jose Luis Pelaez Inc
fot. getty images/ Jose Luis Pelaez Inc

Brak równowagi w podziale obowiązków

To problem wielu par, który swój początek ma jeszcze w domu rodzinnym. Jeśli panuje w nim schemat, w którym to kobieta w większości zajmuje się domem, a mężczyzna zupełnie nie, to dziecko wychowane w takich warunkach może przejąć ten wzorze i uznawać za normę. Do tyczy to szczególnie mężczyzn. Jeśli para umawia się na taki układ, to wszystko w porządku, ponieważ dzieje się to za obopólną zgodą. Jeśli nie i pomimo rozmów nic się nie zmienia, to wzajemne pretensje, rosną i oddalają ludzi. Gdy w związku pracują obie osoby, to obie też są zobligowane to adekwatnego podziału obowiązków. Mężczyzna nie ma pomagać w domu, ponieważ w równym stopniu za niego odpowiada, dlatego jest odpowiedzialny za jego funkcjonowanie w równym stopniu, co kobieta. Jeśli jedna strona jest obciążana, a druga na to nie reaguje, to najazd niszczyciela związku, jest niemal pewny.

Zdanie „Nie kochasz mnie wystarczająco” może wzmocnić więź. Znany podcaster dzieli się spojrzeniem na irracjonalne uczucia

Choć podcaster nie jest psychologiem, to warto zapoznać się z jego ciekawym spojrzeniem na tak zwane irracjonalne uczucia, które czasami pojawiają się w związkach. Niektórzy uważają je za niesprawiedliwe, bezsensowne i toksyczne, dlatego lepiej je zanegować lub przemilczeć. Jimmy Knowles przekonuje, że wbrew pozorom mogą one nawet zbliżyć do siebie parę.
fot. Getty Images/ Maskot
fot. Getty Images/Maskot

Odmienne języki miłości

Różnice w językach miłości partnera mogą powoli i subtelnie zmieniać dynamikę emocjonalną w związku. Przykład? Jeden z partnerów bardzo chce regularnie usłyszeć „Kocham cię” lub „Jestem z ciebie dumny”, a drugi, choć czuje to, nie umie powiedzieć, ponieważ mówienie o emocjach jest dla niego problemem. Jedna strona nie ma zaspokojonych potrzeb emocjonalnych, druga natomiast czuje się przyparta do muru i osamotniona. Stopniowo różnice te wywołują niezadowolenie i niechęć po jednej lub obu stronach, a ostatecznie prowadzą do emocjonalnej alienacji. To niszczy związek i popycha w kierunku innych ludzi. Co można zrobić? Można zacząć pytania: Dlaczego tak masz? Lub: Dlaczego to dla ciebie ważne. Te pytania rozpoczną rozmowę, która doprowadzi do źródła problemu. Dobrym rozwiązaniem jest też udanie się na terapię dla par.

To jeden z najbardziej toksycznych typów faceta. Poznasz go po tych 5 cechach

Jeśli wyczuwasz, że twój partner cały czas kłamie, ale nie wiesz, jak to sprawdzić, przychodzimy z pomocą. Przedstawiamy 5 znaków, które wskazują na to, że jesteś w związku z nałogowym kłamcą.
Znaki, że twój partner jest nałogowym kłamcą
fot. materiały dystrybutora

Ironizowanie zamiast wsparcia

Poczucie humoru i dystans w związku są naprawdę dobrym i zdrowym odruchem. Potrafią rozładować napięcie i świadczą o tym, że dobrze czujemy się ze sobą, dlatego pozwalamy sobie na żarty. Jednak czasami może to przejść w coś zupełnie odmiennego, czyli ironizowanie połączone z pogardą. A nie ma większego zagrożenia dla związku nić pogarda. Pogarda często wynika z małych spięć w małżeństwie, problemów, które nigdy nie zostają rozwiązane, a które prowadzą do subtelnego ukrytego gniewu, który prowadzi do pogardy. Jeśli przestajemy szanować partnera, to znaczy, że nie mamy wobec niego już ciepłych uczuć. Rozstanie jest o krok.

Te 3 rzeczy gwarantują, że związek będzie trwały i szczęśliwy. Tylko nieliczni potrafią je zrobić

Czy towarzyszy ci nieustanny lęk o swój związek? Snujesz czarne scenariusze, boisz się odrzucenia i nieporozumień? Licencjonowany terapeuta Jeff Guenther dzieli się trzema radami co do tego, jak stworzyć szczęśliwy związek.
fot. Getty Images/ Maskot
fot. Getty Images/ Maskot
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama