Dlaczego masz ciągle wątpliwości mimo że twój związek jest dobry? Odpowiedź psychologa może bardzo zaskoczyć
Wątpliwości w związku mogą się pojawić, nawet jeśli jest on w dobrej kondycji. Ludzka psychika jest naprawdę skomplikowana i niektóre emocje przychodzą mimowolnie. Nie powinno się ich ignorować, ale i warto zachować pewien dystans. Psycholog związków opowiada o nieoczywistych przyczynach wątpliwości w związku.
W tym artykule:
Kolejne etapy związku na przestrzeni lat to pewnego rodzaju testy, które pokazują stan relacji. Nieustannie się zmieniamy, zatem dopasowanie do siebie wymaga pracy i uważności na siebie nawzajem. Różnego rodzaju wątpliwości w związku są normalne, często wynikają one z rozczarowania i braku komunikacji. Ukochany człowiek po etapie motylków w brzuchu, nie jest taki, jak oczekiwaliśmy, dlatego często pojawiają się wątpliwości, które są ważnym sygnałem. Jest jeszcze jeden scenariusz i przyczyna takich rozterek. Głęboko zakorzeniony i nieuświadomiony. Taki, który zrujnuje nawet wspaniale rokującą miłość. Psycholog relacji wyjaśniła, co może za tym stać.
Coach relacji radzi: „żeby wytrwać w długoterminowym związku, należy przeżyć tysiące pogrzebów”
Długoterminowy związek, taki na całe życie, to dla wielu osób największe marzenie. Jednak przysłowiowe „I żyli długo i szczęśliwe” nie jest łatwe, nawet jeśli spotkaliśmy idealnego partnera. Specjalistka od związków podzieliła się pewną zaskakującą radą na temat pielęgnowania miłości.Jakie są style przywiązania?
Nasze dzieciństwo determinuje wiele problemów w życiu dorosłym. Umysł dziecka chłonie emocje rodziców nawet na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Jednym z takich aspektów są style przywiązania. Psychologia spiera się co do tego, czy jest to rzeczywiste zjawisko, jednak wiele osób potwierdza konkretne kategorie przywiązania w związkach. Przywiązanie to sposób, w jaki ludzie tworzą i utrzymują relacje z innymi ludźmi. Istnieje kilka różnych stylów przywiązania:
- Bezpieczny styl przywiązania charakterystyczny da osób świadomych swojej wartości, stabilnych, asertywnych. Tworzą trwałe, zdrowe relacje. Potrafią zaznaczyć granice i okazywać czułość.
- Styl lękowo-unikający, które oznacza się dużym strachem przed odrzuceniem, a przez to unikaniem związków, niedostępnością, oziębłością.
- Styl lękowy, który charakteryzuje się ogromną niepewnością w związku. Występuje potrzeba silnej symbiozy z partnera, zazdrość, lęk przed odrzuceniem, brak pewności siebie, nadmierne poświęcanie się, kompleksy.
Te związkowe błędy popełnia 90% par. Właśnie one są najczęstszym powodem rozstania
Nie ma relacji idealnej. Każdy popełnia błędy i jest to normalne. Jednak niektóre z nich są tak poważne, że mogą doprowadzić nawet do rozstania. Przedstawiamy 4 najpopularniejsze błędy. Popełnia je zdecydowana większość par.Psycholog relacji o przyczynach wątpliwości w związku
Psycholożka specjalizująca się w relacjach miłosnych, Kiyomi LaFleur, mówi, że wątpliwości w dobrych związkach mogą być spowodowane właśnie określonymi stylami przywiązania.
Zrozumienie JAK wychowali nas nasi opiekunowie, pomaga nam zrozumieć, jacy jesteśmy z naszymi partnerami. Pierwszym i najważniejszym modelem partnerstwa są nasi opiekunowie.Zadaj sobie pytanie:
Jak nas wychowali? Jak się ze sobą porozumiewali? Kiedy toczył się konflikt, czy byli bierni, nie byli wyraziści, czy byli wycofani w swojej miłości, czy nieustannie odkładali drugiego, czy brak bliskości. Czy to był ciągły chaos? Wzorujemy się na tych pierwszych doświadczeniach, podświadomie wprowadzamy je w naszym partnerstwie, chyba że zdecydujemy się na pytanie, co mną kieruje? Być może rodzice nie nauczyli dziecka, jak być w bezpiecznych stabilnych relacjach. Większość z nas dorastała w środowisku, w którym opiekunowie nie modelowali, co to znaczy być w bezpiecznym stabilnym związku. Niektórzy z was mówią... „Moi rodzice byli niesamowici. Byli niesamowici i byli cudowni”, ale to nie usuwa własnej traumy, której doświadczyliśmy w relacjach. Nie odnosi to również faktu, że czasami nasi rodzice, którzy byli niesamowici, mogli być też bardzo apodyktyczni, co może powodować, że jesteśmy bardziej unikający, niepokojący lub zdezorganizowani. To może powodować również różne formy przemocy. Ostatecznie najważniejszą relacją jest nasza relacja z samym sobą. Przenosiny to na związek.
Jeśli dziecko dorastało w niestabilnej rodzinie, w której często dochodziło do kłótni, zaniedbań, huśtawki emocji, to podświadomie nie odnajduje się w bezpiecznym związku. Wątpliwości w związku pojawiają się wtedy, kiedy okazuje się, że partner jest człowiekiem spokojnym i stabilnym emocjami. Osoba, która wychowała się w toksycznej atmosferze, dąży do tego, co zna, toksycznej normalności, pełnej gwałtownych emocji. Uświadomienie sobie własnego stylu przywiązania jest bardzo ważne. Jasnym sygnałem jest notoryczne wybieranie partnerów toksycznych, przez których się cierpi. Nad stylem przywiązania można jak najbardziej pracować, dla siebie, ale i partnera. W ten sposób da się odwrócić wzorce i spowodować, że nasz związek będzie pełen harmonii i poczucia bezpieczeństwa.