Reklama

W tym artykule:

  1. Czym jest zazdrość wsteczna?
  2. Jak objawia się zazdrość wsteczna?
  3. Przyczyny zazdrości wstecznej
Reklama

O zazdrości napisano tonę książek i zrobiono jeszcze więcej filmów. Napędza wiele osób i mogłoby się wydawać, że pojawia się w niemal każdym związku. Jednak istnieje wiele odmian zazdrości. Jako emocja, która pojawia się przelotnie, której jesteśmy świadomi i potrafimy potraktować, jako nieznaczącą myśl, nie jest sama w sobie zła. Gdy nam na kimś bardzo zależy, to może pojawić się to delikatne ukłucie, ale najważniejsze jest to, co z nią dalej zrobimy. Regularnie powracająca wyniszcza obie strony w związku, a jej szczególną odmianą jest zazdrość wsteczna.

8 znaków, że z waszego związku nic już nie będzie, a wy jesteście ze sobą na siłę. Taka relacja tylko wyniszcza

Czasami, pomimo tego, że ze związku nic dobrego już nie wyniknie, ludzie i tak ze sobą są. Przedstawiamy 8 oznak, że jesteś jedną z tych osób. Te sygnały wskazują na to, że jesteś ze swoim partnerem na siłę, a jedyne, co cię przy nim trzyma to przyzwyczajenie.
znaki, że jeteście ze sobą na siłę
fot. LIAM DANIEL/NETFLIX

Czym jest zazdrość wsteczna?

Zazdrość wsteczna to zazdrość o przeszłość partnera np. o związki czy niezobowiązujące kontakty seksualne. Brzmi to niezwykle absurdalnie, ponieważ dotyczy czasu, kiedy osoby w aktualnym związku nawet się nie znały (na ogół), zatem wszelkie zachowania z tamtego okresu nie są związane z tym, co dzieje się obecnie. Według ekspertów częściej dotyka ona kobiet. Gdy zdarza się mężczyznom, to na ogół dotyczy ona doświadczeń seksualnych z przeszłości partnerki, choć nie jest to reguła. Kobiety natomiast częściej skupiają się na sferze emocjonalnej. Tego typu zazdrość jest bardzo trudna dla obu stron. Często nie jest intencjonalna, a wynika z negatywnych doświadczeń i wzorców z dzieciństwa.

Ekspertka obala popularny mit o związkach. To jedna z najczęstszych przyczyn rozwodów

Uchodzi za filar związku, którego oczekujemy niemal od razu, co ma swoje romantyczne uzasadnienie. Jeśli jej nie ma, relację uznajemy za skazaną na porażkę, bo teoretycznie nie da się z tym nic robić. Brak kompatybilności w związku to jeden z częstszych argumentów przy rozwodzie. Eksperci przekonują, że tak naprawdę kwestia ta wygląda zupełnie inaczej, niż się powszechnie uważa.
Kadr z filmu "Historia małżeńska"
Kadr z filmu "Historia małżeńska"/ Netflix

Jak objawia się zazdrość wsteczna?

To szereg zachowań świadczących o zafiksowaniu się na punkcie przeszłości partnera. Jej cechą charakterystyczną jest brak zaufania do partnera, czyli do jego deklaracji, wyjaśnień i zapewnień, co jest bardzo frustrujące i daje poczucie braku sprawczości. Tłumaczenie, że to, co zdarzyło się w przeszłości, zakończyło się i nie ma nic do teraźniejszości, nic nie daje. Osoba doświadczająca zazdrości wstecznej ze strony partnera może mieć niczym nieuzasadnione poczucie winy i z czasem obarczać się odpowiedzialnością za cierpienie drugiej strony. Brak zrozumienia prowadzi to oddalenia się i samotności w związku. Dla osoby, która odczuwa silną zazdrość wsteczna bycie w związku to nieustanne pasmo cierpień, ponieważ z jednej strony bardzo kocha, a z drugiej kompletnie nie ufa partnerowi, co uniemożliwia doświadczanie szczęścia, mimo że związek dobrze rokuje. Zazdrość wsteczna objawia się obsesyjnym analizowaniem związków z przeszłości, wypytywanie o nie, co początkowo może wydawać się niegroźne, dlatego partner otwarcie się komunikuje. Później nastaje kaskada toksycznych zachowań takich jak:

  • stalkowanie byłych w mediach społecznościowych,
  • porównywanie się do nich w wypaczony sposób, co na ogół kończy się bilansem na niekorzyść,
  • wypytywanie o nich znajomych,
  • przetrząsanie wiadomości partnera, czyli włamywanie się do jego telefonu czy komputera,
  • wysnuwanie niczym niepopartych oskarżeń,
  • wszczynanie awantur na tym tle,
  • niereagowanie na zapewnienia,
  • nierozumienie faktu, że przeszłość to przeszłość,
  • w skrajnych przypadkach nawiązywanie kontaktu z byłymi partnera,
  • pojawia się bierna agresja słowna, np. „Ją kochałeś bardziej”.

Osoba cierpiąca na zazdrość wsteczną żyje w klatce swoich obsesji, co często związane jest z OCD, czyli zespołem kompulsywno-obsesyjnym.

Ta jedna rzecz sabotuje twój związek. Może mieć poważniejsze konsekwencje niż ci się wydaje

Istnieje coś, co jest naszą absolutną codziennością i normalnością, przez co nie zdajemy sobie sprawy z jego destrukcyjnego wpływu. Nie tylko na nasze życie, ale i na relacje. A w szczególności te romantyczne. Zobacz, co sabotuje twój związek bardziej, niż może ci się wydawać.
Ta jedna rzecz sabotuje twój związek
fot. Tara Moore / Getty Images

Przyczyny zazdrości wstecznej

Zazdrość wsteczna ma niewiele wspólnego z faktycznym stanem związku. Może wynikać z negatywnych doświadczeń z przeszłości, np. zdrady i porzucenia. Równie istotną przyczyną są wzorce z dzieciństwa, które w dorosłym życiu przekształciły się w lękowy styl przywiązania. Strach przed odrzuceniem, niskie poczucie wartości, problem z zaufaniem, całkowite skupienie się na partnerze, ogromne kompleksy i poczucie niezasługiwania na miłość jest obezwładniające i toksyczne. Osoba borykająca się z zazdrością wsteczną ma ograniczony kontakt z rzeczywistością, bo skupia się na swoich myślach automatycznych i wszystko im podporządkowuje. Może też obiecywać poprawę, ale regularnie powraca do schematu. Co istotne znamienne jest oczekiwanie, że partner uleczy jej kompleksy i zapewni szczęście. Niestety to bardzo duże brzemię i rzadko kiedy kończy się pomyślnie.

Reklama

Na szczęście nad zazdrością wsteczną da się pracować, choć trudno jest to zrobić samodzielnie. Terapia dla par jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ uczy poprawnej komunikacji i spojrzenia na związek z obu stron, z pomocą osoby zdystansowanej do relacji. Szanse na uzdrowienie związku są naprawdę spore.

Reklama
Reklama
Reklama