Czym jest emocjonalne zatrucie? Oto 5 charakterystycznych zachowań dla tego stanu. Konieczna jest szybka reakcja
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu natknął się na osobę aż kipiącą od złości, drażliwą i sfrustrowaną. Przebywanie z nią bywa wysiłkiem i często chce się wręcz uciec. Jednak jeśli osoba ta wykazuje też kilka innych charakterystycznych zachowań, to być może znajduje się ona w bardzo trudnym okresie, jakim jest emocjonalne zatrucie.
- Łucja Jelonek
W tym artykule:
- Czym jest emocjonalne zatrucie?
- Przejawy emocjonalnego zatrucia – interpretowanie wszystkiego jako atak
- Ogromna drażliwość i wybuchowość
- Nadmierny krytycyzm
- Zrzucanie winy na innych
- Marazm i bierność
Zatrucie to stan, kiedy nasz organizm cierpi w wyniku walki z substancją toksyczną, która zagraża zdrowiu. Czasami proces zatrucia przebiega gwałtownie, a czasami dłużej, kiedy to nie wiemy, że dostarczamy sobie truciznę w mniejszych ilościach. Choć na co dzień w miarę funkcjonujemy, to długofalowo organizm w pewnym momencie zostaje doprowadzony do skraju. Podobny schemat działa w przypadku psychiki. Czym jest emocjonalne zatrucie?
Jeśli twój parter zrobił którąś z tych rzeczy choć raz, od razu uciekaj. One nie mają prawa się zdarzyć
Czerwone flagi w związku to poważna kwestia, której nie można ignorować. I tak, jak nad niektórymi z nich można pracować, istnieją również takie, których absolutnie nie można akceptować. Przedstawiamy kilka z nich. Jeśli zauważysz je w swoim związku – uciekaj.Czym jest emocjonalne zatrucie?
Emocjonalne zatrucie to stan, kiedy różne negatywne emocje niszczą nas od środka, a my nie robimy nic w kierunku wyjścia z sytuacji. Wpadamy niejako w pewien nawyk pielęgnowania w sobie tych złych emocji, które zaczynają przejmować kontrolę nad naszym życiem. Nasz mózg rejestruje taki sposób funkcjonowania jako domyślny, dlatego trudno doświadczać pozytywnych emocji, takich jak radość czy duma, ponieważ przede wszystkim pierwszą reakcją jest odruch myślenia negatywnego. Emocjonalne zatrucie niszczy psychikę cierpiącej na nie osoby, ale i wszystko wokół. Ma to ogromny wpływ na relacje, a wręcz potrafi je skutecznie zniszczyć, ponieważ taki ładunek złej energii zwyczajnie odpycha. Emocjonalne zatrucie przez pewne zachowania wpływa na to, jak zachowujemy się w pracy, co może nastręczać wielu problemów. Oto 5 charakterystycznych przejawów emocjonalnego zatrucia.
Jak narzekanie wpływa na związek? Inaczej niż myślisz. Naukowcy wysnuli zaskakujące wnioski
Podobno nasze myśli potrafią działać niczym samospełniająca się przepowiednia. To, jak postrzegasz rzeczywistość, wpływa na to, co przyciągasz. Czy narzekanie i czarnowidztwo rzeczywiście ma taką moc? Trudno to ustalić, ale z pewnością wpływa na nasze samopoczucie, a wtedy i na związek. Okazuje się, że nie do końca tak, jak byśmy przewidywali.Przejawy emocjonalnego zatrucia – interpretowanie wszystkiego jako atak
Odbieranie wielu rzeczy za atak to charakterystyczny symptom emocjonalnego zatrucia. Taka osoba ma ograniczony kontakt z rzeczywistością, dlatego mylnie interpretuje komunikaty np. prośbę, uwagę, sugestie, czy krytykę. Przepuszcza je przez swój własny pryzmat i odbiera jako atak na siebie i atak ten odpiera, wkładając w to ogromną energię, nieproporcjonalną do sytuacji. Stawia się w defensywie. Rozmówcy są zdezorientowani i zaczynają się obawiać kontaktów z taką osobą, schodzą im z drogi, tym samym dystansując się.
Ogromna drażliwość i wybuchowość
Osoby doświadczające zatrucia emocjonalnego są bardzo drażliwe i mają tak zwany krótki lont. Do furii mogą doprowadzić je źle ułożone przedmioty czy odpowiedź nie taka, jakby sobie życzyły. Wybuchowość jest na porządku dziennym, są jak tykające bomby, wokół których trzeba chodzić na paluszkach. Drażliwość oznacza również tendencję do kłótliwości, co zamęcza otoczenie. Co więcej, taka osoba winę przerzuca na innych, nie widząc tego kto tak naprawdę jest prowodyrem kłótni.
5 sygnałów świadczących o tym, że on prowadzi podwójne życie. Nie można ich bagatelizować
To jedna z najtrudniejszych sytuacji w miłości. Rujnuje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że dopada nas zupełne zwątpienie w związki. Często nie chcemy poznać prawdy, jednak jest to konieczne. Coś podpowiada ci, że on prowadzi podwójne życie? Sprawdź, jakie są tego sygnały.Nadmierny krytycyzm
Emocjonalne zatrucie przejawia się również ogromnym krytycyzmem wobec wszystkich. Osoby z tym problemem stawiają innym zbyt wysokie wymagania, umniejszają ich sukcesom i doszukują się wad. Nie są życzliwe i wspierające. Chyba najbardziej odbija się to na dzieciach. Wysokie wymagania dotyczą też samych siebie, ponieważ takie osoby nigdy nie są zadowolone z siebie.
Zrzucanie winy na innych
Obwinianie innych to standard u osób zatrutych emocjonalnie. Nie widzą w sobie przyczyn niepowodzeń, takich jak brak awansu w pracy. Wtedy wolą powiedzieć, że ktoś inny osiągnął to dzięki znajomościom, a nie kompetencjom. Za swoje nastroje obwiniają innych i nie dostrzegają, że sami zaczynają kłótnię.
Marazm i bierność
Choć nikomu ten stan nie służy, to jednak rzadko osoby trawione emocjonalnym zatruciem szukają wyjścia z tego stanu. Odrzucają chęć pomocy i szukanie rozwiązań np. pójście do psychologa. Mogą bagatelizować swój stan, ale prędzej czy później dojdzie do wypalenia, które zakończy się np. depresją, nerwicą czy stanami lękowymi. A przy wszelkie relacje mogą zostać nadwyrężone.
Osobie, która nie chce pomocy, oczywiście trudno pomóc, jednak warto spróbować. Jeśli nie chce rozmawiać, to może zgodzi się na przeczytanie tekstów na temat zatrucia emocjonalnego i swoim tempie dojrzeje do zmian, a nawet wybierze się do specjalisty.